Az egyiptomi alkotmánybíróság két döntést is hozott a választásokkal kapcsolatban csütörtökön. Az egyik értelmében a pártoknak nem lett volna szabad saját jelölteket indítaniuk az eredetileg függetleneknek fenntartott helyekért a tavaly novemberben megkezdett, több szakaszban lebonyolított alsóházi választásokon.
Ezekre a helyekre pótválasztást kell kiírni vagy – az alkotmánybíróság elnökének értelmezése szerint – az iszlamista irányzatok uralta egész parlamentet fel kell oszlatni, és újra kell választani. A másik határozat alapján versenyben maradhat az elnökválasztáson Hoszni Mubarak utolsó kormányfője, vagyis szombat–vasárnap államfővé választhatják Ahmad Safikot, akit egy korábbi, most érvénytelennek nyilvánított törvény – a tavaly megdöntött Mubarak-rezsim más vezető személyiségeivel együtt – bizonyos ideig kizárt volna a politikai életből.
Történelmi döntés vagy sötét alagút
A tavaly februárban megdöntött Mubarak-rezsim utolsó miniszterelnöke történelmi döntésnek minősítette az alkotmánybíróság határozatát, amely érvénytelenítette az őt a politikai életből kizáró törvényt. Ahmad Safík, aki a légierő főparancsnoka is volt a Mubarak-rendszerben, úgy vélekedett, hogy ezzel lezárult a politikai leszámolások korszaka. „Az alkotmánybíróság megerősítette a jogomat a választásban való részvételre, s megerősítette e választás legitimitását is” – hangoztatta egy sajtótájékoztatón.
A Muzulmán Testvériség egyik vezetője viszont úgy vélekedett, hogy Egyiptom sötét alagútba jut, ha tényleg feloszlatják a parlamentet, amelynek megválasztását törvénytelennek minősítették az alkotmánybírák.
Ugyanakkor Mohamed Morszi, a testvériség jelöltje csütörtök este egy televíziós interjúban kijelentette: „az ítéletet tiszteletben kell tartani”. A legfelső katonai tanács a nemzeti hírügynökségen keresztül közölte, hogy az elnökválasztás második fordulóját megtartják a tervezett szombat-vasárnapi időpontban.
Amerika nem hagyja szó nélkül
Az amerikai külügyminisztérium felszólította „Egyiptomot”, hogy tartsa tiszteletben a demokratikus folyamatot. Victoria Nuland szóvivő közölte, hogy az Egyesült Államok tanulmányozza az alkotmánybíróság döntéseit, és az egyiptomi nép érdekében reméli, hogy „eléri, amiért harcolt” a Hoszni Mubarak bukásához vezető forradalom alatt.