Új szintre emelnék az Európai Uniót

További lépéseket kell tenni az Európai Unióban és az euróövezetben az egységesedés irányába – mondta szerdán Barroso.

LR
2012. 06. 13. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Manuel Barroso szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva a banki, illetve a fiskális unió kiépítését nevezte a javaslatok egyik elemének, megemlítve a szolidaritás elvének megerősítését. Jelezte azt is, hogy egyes lépések további szerződésmódosítást igényelhetnek. Hangsúlyozta: az euróövezeten belüli együttműködés szorosabbra vonásának szükségességét a zónán kívüli államok is elismerik, ugyanakkor ügyelni kell arra, hogy ne vezessen megosztottsághoz a 27 tagállamon belül. Hozzátette, tiszteletben kell tartani az érintett tagállamok azon jogát is, hogy bizonyos szabályok érvényesítéséből kimaradhatnak.

A legkonkrétabb javaslatok között Barroso megemlítette a nemrégiben bemutatott foglalkoztatási csomagot, az Európai Beruházási Bank tőkéjének célzott növelését, az úgynevezett beruházási projektkötvények kibocsátását, továbbá az őszre tervezett új bankfelügyeleti és betétgarancia-előterjesztést és az uniós belső piac további egységesedését szolgáló újabb intézkedéscsomagot.

A siker a tagországokon múlik

A bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy az erőfeszítések eredményessége elsősorban a tagországokon múlik majd, ezért is kiemelten fontos szerinte a tavaly óta működő új együttműködési mechanizmus érvényesítése a gazdaságpolitikák és nemzeti reformok összehangolására.

A június 28–29-ei brüsszeli csúcstalálkozón kiemelt téma lesz a 2014–20 közötti uniós költségvetés is, amelyet Barroso kulcsfontosságúnak nevezett a növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésének szempontjából; ezzel Nicolai Halby Wammen, az európai uniós ügyek dán minisztere, a soros EU-elnökség képviselője is egyetértett. Mint mondta, egy átfogó csomagról tárgyalnak majd, amelynek elemei összességében milliós nagyságrendben teremthetnek munkahelyeket az EU-ban.

Az új keretköltségvetésről

Wammen megerősítette, hogy eredeti célkitűzésének megfelelően a hónap végén a dán elnökség leteszi az asztalra azt a keretköltségvetés-tervezetet, amely reményeik szerint a végső megállapodás valamennyi elemét tartalmazza már. Összegszerű javaslatot azonban az elnökség nem fog tenni – mondta, megerősítve azt is, hogy a cél a teljes megállapodás elérése az év végére.

Az új keretköltségvetéstől az remélhető, hogy jobban megfelel az unió előtt álló mai és jövőbeli kihívásoknak, és nagyobb figyelmet szentel a növekedésnek és munkahelyteremtésnek – fogalmazott a dán miniszter.

Magyarok Strasbourgban

A strasbourgi plenáris vitában felszólaló magyar képviselők közül Bokros Lajos (MDF) kijelentette: mindenki egyetért abban, hogy a gazdasági szigor mellett a növekedés élénkítésére is szükség van az unióban. Rámutatott ugyanakkor, hogy a kormányzati akciók a növekedésre csak közvetett módon tudnak hatást gyakorolni, elsősorban a megfelelő üzleti környezet megteremtésével, valamint az emberi és egyéb erőforrások fejlesztését célzó befektetésekkel. A magánszektor tud fenntartható munkahelyeket teremteni, segítve ezzel a növekedést is.

A magyar képviselő úgy vélte, hogy az uniós keretköltségvetés akkor tud hozzájárulni a növekedést célzó erőfeszítésekhez, ha a forrásokat befektetésekre, valamint a versenyképességet és termelékenységet növelő kezdeményezésekre koncentrálja.

Tabajdi Csaba (MSZP) egyebek között arra emlékeztetett, hogy a 2014-től életbe lépő új, többéves költségvetési időszakban az Európai Bizottság által javasolt számítási módszer szerint Magyarország korábbi uniós fejlesztési forrásainak egyötödét elveszítené. Azt javasolta, hogy a felzárkóztatási támogatások bruttó hazai össztermékhez viszonyított felső szintje mellett egy alsó szintet is határozzanak meg, amelynél kevesebb forráshoz egy tagállam sem juthat.

A parlament döntött

Az EP szerdán végül megszavazta álláspontját a 2014–2020 közötti költségvetésről. Erről kiadott közleményében Surján László (KDNP) kiemelte, hogy a parlament „kiáll az uniós költségvetési források hatékonyabb felhasználása, a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedést ösztönző beruházások támogatása mellett”. Hozzátette, hogy ezek a célok csak a kohéziós politika szerepének megtartásával érhetőek el.

„Mivel az unió régiói között a fejlettségbeli eltérések nagyobbak, mint valaha, a parlament hatékony és eredményes kohéziós politikát követel. Ezért a területre fordított uniós források nem csökkenhetnek, legalább a 20074–2013-as időszak szintjét meg kell őrizni” – áll a közleményben.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.