A két állam kulcsfontosságú lehet a november 6-i elnökválasztás kimenetelét illetően. Obama négy éve Ohióban és Pennsylvaniában is győzött, s közvélemény-kutatások szerint jelenleg kilenc, illetve hat százalékpontos előnye van a két államban republikánus kihívójával, Mitt Romney-val szemben.
A buszturné új fejezetet nyit Obama 2012-es kampányában: idén ez lesz az első alkalom, hogy az elnök személyesen is ellátogat választóihoz. Romney a múlt hónapban már részt vett egy hat államot érintő buszos kampánykörúton, amely szintén érintette Ohiót és Pennsylvaniát.
A 400 kilométeres körútnak jól megágyazott az a politikai siker, hogy az elnök egészségügyi reformját jóváhagyta a legfelsőbb bíróság. A héten ugyanakkor gyenge gazdasági mutatók láttak napvilágot.
Hétfői adatok szerint júniusban három év után először csökkent az ipari termelés volumene az Egyesült Államokban. A hivatalos munkanélküliségi adatokat pénteken közlik, de előzetes várakozások szerint az országosan 8,2 százalékos arány nem csökkent júniusban. Májusban mindkét, Obama által meglátogatott állam 7,3 százalékos munkanélküliségi rátát regisztrált.
Középpontban a gazdaság
A gazdaság kiemelt témája lesz a kétnapos útnak, mivel Ohio északi ipari övezetét – elsősorban az ottani autóipart – igen súlyosan érintette a gazdasági válság. Obama kampánystábja azzal érvel, hogy az elnök politikája megmentette a helyi autóipart és megakadályozott egy újabb recessziót.
A buszút nem titkolt célja a munkásosztálybeli férfiak megszólítása, miután őket érintette leginkább a recesszió, s ők azok, akik nyitottak az elnök gazdaságpolitikáját bíráló negatív kampányra – közölte Bud Jackson, a demokraták egyik kampánystratégája.
A körúton Kína is szóba kerül majd, miután Washington csütörtökön panaszt tett a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) az amerikai autókra – többek között az Ohióban gyártott Jeep Wranglerre – kivetett kínai vámok miatt.
Obama négy hónappal a választások előtt országosan mindössze 2,6 százalékponttal előzi meg Romney-t, de számos kulcsfontosságú államban vezet a republikánusok jelöltje előtt. Ugyanakkor az AP hírügynökség felmérése szerint a lakosság 52 százaléka kedvezőtlen véleménnyel van arról, ahogy az elnök a munkanélküliség kérdését kezeli, és az esetleges újabb negatív gazdasági adatok könnyen kikezdhetik Obama szoros előnyét.