Barack Obama kampánykörútjának egyik állomásán reagált először az eseményekre: „szörnyű tragédiának” nevezte a lövöldözést és kifejezte „legmélyebb együttérzését” minden halott és sebesült családjának. „Sasha és Malia gyakran járnak moziba. Akár ők is ott lehetnének az áldozatok között” – fogalmazott az elnök személyes húrokat pengetve.
Mitt Romney hasonló hangvételű közleményben úgy fogalmazott, ami Coloradoban történt, az „gyűlöletes cselekedet”, és szintén együttérzésről beszélt. Az amerikai fegyvertörvényekről, melyek lehetővé tették, hogy a gyilkos tökéletesen legálisan jusson hozzá gyilkos arzenáljához (két pisztoly, egy vadászpuska és egy félautomata géppisztoly), egyikük sem beszélt. Egyedül Obama szóvivője, Jay Carney érintette a kérdést – újságírói nyomásra –, ám szigorítás helyett a fegyverviselők alkotmányban garantált jogainak védelmét hangsúlyozta.
Templomba, stadionba, iskolába
Az ok egyszerű: a fegyverek népszerűek. Az amerikai otthonok felében megtalálható valamilyen lőfegyver, egy néhány hónapos közvélemény-kutatás adatai szerint pedig csupán 35 százalék támogatja a szigorúbb törvények bevezetését, 55 százalék szerint a helyzet megfelelő, vagy épp még a jelenleginél is lazább rendelkezésekre lenne szükség. Ez utóbbit nehéz elképzelni: egyes államokban az engedéllyel rendelkezők már a templomba, iskolába vagy a stadionba is magukkal vihetik kedvenc játékszerüket, az utazó fegyvervásárokon pedig egy jogi kiskapunak köszönhetően még az egyébként kötelező háttérellenőrzés is kihagyható. Az a politikus tehát, aki a törvények szigorításáról beszél, gyakorlatilag feldühíti választói felét – ezt pedig nyilvánvalóan senki nem szeretné.
A kampány része
Még az emberek hangjánál is erősebb azonban egy másik tényező, amit Országos Fegyverszövetségnek (NRA) neveznek. Az ország egyik legnagyobb érdekvédő egyesülete, avagy lobbicsoportja négymillió taggal és a milliárdos fegyverbiznisszel a háta mögött az amerikai politika nehézsúlyú szereplője. A szervezet éves gyűlésén nem kisebb személy mondott beszédet, mint Mitt Romney, a republikánusok elnökjelöltje.
Romney, aki kormányzó korában még maga is az automata fegyverek betiltását szorgalmazta, most egyértelmű ígéretet tett: ha ő lesz az elnök, nem lesznek szigorúbb fegyvertörvények. Obama ellen pedig gyakorlatilag megválasztása óta ellenkampányt folytat a szervezet. Az elnök – kampányígéreteivel ellentétben – semmit nem tett a fegyverviselés megnehezítéséért, az NRA mégis folyamatosan azzal riogat, Obama csak a megfelelő alkalomra vár, hogy „mindenkit megfosszon alkotmányos jogaitól és fegyvereitől”.