Az államfő fellebbezne, az alkotmánybíróság nem enged

Az egyiptomi alkotmánybíróság hétfőn nyilatkozatban erősítette meg, hogy kötelező érvényűek a döntései.

HF
2012. 07. 09. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület leszögezte, hogy „a legfelső alkotmánybíróság ítéleteinek és döntéseinek mindegyike végleges, nem lehet fellebbezés tárgya... és kötelező az állam összes intézménye számára”. A bíróság a közleményben hangsúlyozta, hogy „nem vesz részt semmiféle vitában, amely kialakulhat a politikai erők között”, és megbízatása „az alkotmány szövegének a védelme”.

Közölte, hogy folytatni fogja a törvények felülvizsgálatát az alkotmányosság szempontjából. A szövegben arra is utalt, hogy több panaszt is kapott a parlamentet helyreállító elnöki rendelettel kapcsolatban. Mohamed Murszi vasárnap felszólította a képviselőházat, hogy „ismét üljön össze, és tegyen eleget feladatának” – áll a MENA hivatalos egyiptomi hírügynökség jelentésében. A sajtóközleményben szó van arról is, hogy előre hozott választásokra is sort kell keríteni, mégpedig hatvan nappal az új alkotmányról szóló referendum, valamint a parlament jogairól szóló új törvény elfogadása után.

Az alkotmánybíróság arra hivatkozva érvénytelenítette június 14-én az alsóház mandátumát, hogy a képviselők egyharmadát alkotmányellenesen választották meg. A Fegyveres Erők Legfelsőbb Tanácsa erre az ítéletre hivatkozva egy nappal később feloszlatta az alsóházat, amelyben a Murszi képviselte Muzulmán Testvériség többséget szerzett. Szerintük a katonaság az alkotmánybírósági határozat mögé bújva valójában államcsínyt hajt végre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.