Az elnök sógora az áldozatok között

Aszef Saukat katonai hírszerző főnök is életét vesztette szerdán a damaszkuszi nemzetbiztonsági hivatal épületénél történt robbantásban.

NT
2012. 07. 18. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai állami televízió híradásai szerint a robbantásban életét vesztette Daúd Radzsha védelmi miniszter, valamint helyettese, Aszef Saukat katonai hírszerzőfőnök, Bassár el-Aszad elnök sógora is. A miniszter és helyettese a két legmagasabb rangú vezető, akit megöltek az Aszad-rezsim elleni felkelés 2011. márciusi kezdete óta. A detonációban megsebesült Mohammad Ibrahím as-Saar belügyminiszter és Hisám Ihtjár szíriai hírszerzési főnök is, a felkelők elleni megtorlások egyik fő irányítója, valamint Haszán Turkméni alelnök.


Sikeres csapás

Egy biztonsági forrás szerint a robbantást egy öngyilkos merénylő, az elnök közvetlen környezetének egyik testőre hajtotta végre a szigorúan őrzött épületnek abban a termében, ahol a biztonsági kabinet tagjai éppen tanácskozást tartottak. A merénylet elkövetőjeként két szíriai lázadó csoport is jelentkezett, azt hangoztatva, hogy sikeres csapást mértek a kormányzat szívére, a hatalom belső körére, amely egykor áthatolhatatlannak tűnt.

A Liva al-Iszlám (az Iszlám Brigádja) nevű iszlamista csoport a Facebook közösségi oldalra feltett közleményében azt állította, hogy Szajjed as-Suhada nevű sejtje a nemzetbiztonsági hivatal „válságkezelő termét vette célba”, és „megölte a rezsim néhány tartóoszlopát”.


A vulkán, amiről beszéltek

A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) szintén felelősséget vállalt a támadásért. „Ez az a vulkán, amelyről beszéltünk, és még csak az elején tartunk” – hangoztatta Kászim Szaadedin, az SZSZH szóvivője. Szavaival arra a korábbi bejelentésre utalt, amely szerint hétfő este nagyszabású hadműveletet indítottak „Damaszkusz vulkánja és Szíria földrengései” néven „válaszul a mészárlásokra és a barbár bűntettekre”, amelyeket Bassár el-Aszad elnök rezsimje elkövetett.

Sokáig készültek rá

A Liva al-Iszlám szóvivője a Reuters hírügynökségnek telefonon is megerősítette bejelentésüket, de cáfolta , hogy öngyilkos merénylet történt volna. „Az embereinknek sikerült egy házilagosan készített robbanószerkezetet elhelyezniük az épületben a tanácskozás idejére. Több mint egy hónapig készültünk rá” – mondta.

A damaszkuszi rezsim válaszul azt ígérte, hogy megbünteti a támadás elkövetőit, és megtisztítja az országot a terroristáktól. A hadsereg „el van szánva arra, hogy végezzen a gyilkos bandákkal és bűnözőkkel, s bárhol rejtőzködjenek is, a nyomukban lesz” – hangzott a fegyveres erők állami televízióban beolvasott nyilatkozata. „Ha bárki is azt hiszi, hogy néhány parancsnok célba vételével kicsavarhatja Szíria kezét, az illúziókban ringatja magát.”


A merényletben megölt védelmi miniszter helyére szerdán Fahad Dszászim al-Freidzs tábornokot, a hadsereg eddigi vezérkari főnökét nevezték ki. Brit médiajelentések szerint Freidzs tavaly augusztusban foglalta el a vezérkari főnök posztját. Előzőleg a hadsereg Hama, Idlíb és Deraa tartománybeli hadműveleteit vezényelte, azaz éppen abban a térségben volt parancsnok, ahol a felkelők fegyveres csoportjai a legélénkebb tevékenységet fejtették ki.

A szíriai vérontás megfékezését sürgette Pekingben az ENSZ főtitkára

Ban Ki Mun újságírók előtt hangsúlyozta: felhívta kínai vendéglátóinak figyelmét a szíriai helyzet súlyosságára és ennek kapcsán a több ezer áldozatra. Szavai szerint a kínai vezetők egyetértettek e felvetéseivel. „Őszintén remélem, a BT tagjai képesek lesznek arra, hogy egységesen a kollektív fellépés mellett döntsenek” – hangoztatta a főtitkár.

Az ENSZ BT szerdán szavaz arról a nyugati államok által benyújtott előterjesztésről, amely az Annan-terv be nem tartása esetére szankciókat helyez kilátásba, és a gazdasági szankciók mellett elvben katonai beavatkozást is lehetővé tesz. A tervezet szerint ez feltétele volna az ENSZ-megfigyelők mandátumának további 45 nappal való meghosszabbításának.

Ellenzik a külső beavatkozást

Az ENSZ szóvivője Ban Ki Mun pekingi tárgyalásai kapcsán elmondta: a főtitkár a tárgyalások során reményét fejezte ki, hogy a BT megtalálja a vérontás végéhez vezető utat, és a szemben álló felek számára lehetővé válik a politikai párbeszéd megkezdése. Pekingi diplomáciai értesülések szerint Vlagyimir Putyin orosz és Hu Csin-tao kínai elnök a múlt hétvégén telefonon megállapodott abban, hogy mindkét ország ellenezni fogja a nyugati országok szankciókkal fenyegető javaslatát. Kína eddig két alkalommal csatlakozott az orosz vétóhoz a BT-ben, amikor a szíriai kormány elítélése volt napirenden.

Nincs közük hozzá

Oroszország ellenzi, hogy Szíria ellen büntető intézkedéseket hozzanak – jelentette ki szerdán Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. A politikus utalt a szíriai fővárosért a felkelők és a kormányerők között folyó harcokra, s közölte, hogy ilyen körülmények között határozatot hozni, amely egyoldalúan megtilt valamit a damaszkuszi kormánynak, „nyílt támogatást jelent valamiféle forradalmi mozgalomnak”. „Ha ez forradalom, akkor az ENSZ-nek nincs köze hozzá” – mondta Szergej Lavrov.

A külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kofi Annannal, az ENSZ és az Arab Liga szíriai ügyekben illetékes különmegbízottjával folytatott keddi moszkvai tárgyaláson megerősítette, hogy a szíriai válságban érintett minden felet befolyásolni kell, s Annan ezzel egyetértett. „Nem tudom megmondani, hogy ez az elképzelés az ENSZ BT-ben mivé változik, mivel néhány partnerünk úgy gondolja, hogy egyoldalú szankciókat kell hozni a szíriai rendszer ellen. Mikor megkérdezzük, milyen eredménnyel jár ez, miként gondoskodunk arról, hogy az ellenzék ne jusson fegyverhez, nem kapunk választ” – közölte Lavrov.

„Ahelyett, hogy nyugtatnák, egyes partnereink arra ösztönzik a szíriai ellenzéket, hogy folytassa az ellenállást” – jelentette ki az orosz politikus. Szerinte a polgárháborúba történő bekapcsolódás és a belügyekbe való beavatkozás az, ha csak az egyik félre gyakorolnak nyomást.

Fellépést sürgetnek

A brit külügyminiszter és a német kancellár döntő határozatot vár el az ENSZ Biztonsági Tanácsától a szerdai damaszkuszi merénylet nyomán. William Hague szerint „az ilyen események alátámasztják az érveket egy erős és döntő határozat mellett az ENSZ részéről”. „A helyzet gyorsan romlik” – mondta a külügyminiszter Vilniusban, ahol hivatalos látogatáson tartózkodik.

Angela Merkel szintén sürgős határozatot vár a világszervezettől Szíriáról. A merénylet megmutatta, hogy „az ENSZ-nek sürgősen új határozatot kell hoznia.Felszólítom a BT összes tagjait, hogy egyezzenek meg egy közös határozatban” – mondta egy berlini sajtótájékoztatón.

A francia külügyminiszter elítélte a merénylet kapcsán a terrorizmust, és azt hangsúlyozta, hogy ez „még inkább rámutat a politikai átmenet felkutatásának szükségességére”. „Nem ismerjük a merénylet pontos körülményeit, de rendkívül fontos eseménynek tartjuk, ez rámutat az erőszak fokára, amely magát Damaszkuszt is elérte” – mondta Laurent Fabius a szenátusban. A miniszter szóvivője „hiábavalónak” minősítette Bassár el-Aszad szíriai elnök harcát a hatalomért, és felszólította a támogatóit, hogy „határolódjanak el az elnyomástól”.

Leon Panetta amerikai és Philip Hammond brit védelmi miniszter szerint Szíriában „a helyzet gyorsan ellenőrizhetetlenné válhat, ezért rendkívül fontos más, emiatt szintén aggódó országokkal együttműködve a lehető legnagyobb nyomás alá helyezni Aszad elnököt, hogy adja fel a hatalmat és engedje meg a békés átmenetet”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.