Ponta szerdán a parlament épületében tartott sajtótájékoztatón leszögezte, hogy a Szociálliberális Szövetség (USL) továbbra is támogatja az alkotmánybíróság hatáskörének visszaállítását, valamint a népszavazás érvényességi küszöbbel történő megszervezését. Ezeket a feltételeket az Európai Unió vezetői kérték Bukaresttől.
A román parlament szerdán szavaz az erre vonatkozó törvénymódosításokról. Ponta kijelentette: mindezt megígérte korábban José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének, ezért román parlamenti képviselőként ő maga is ennek megfelelően fog szavazni. Ezen a napon kerül ugyanis napirendre rendkívüli parlamenti ülésszak keretében egyebek között az alkotmánybíróság hatáskörének korlátozásáról, valamint a népszavazás érvényességi küszöbének eltörléséről szóló sürgősségi kormányrendelet. Ezt a két rendeletet a Ponta-kormány július elején bocsátotta ki, és azok éles bírálatokat váltottak ki az Európai Unió vezetői körében.
Meg akarják hosszabbítani a szavazókörzetek nyitva tartását
Ponta leszögezte, hogy nem fogják törölni a küszöböt, így az államfő leváltásáról szóló július 29-i népszavazás csak akkor lesz érvényes, ha a választói névjegyzékben szereplők fele plusz egy fő megjelenik az urnák előtt. Hozzátette, mindössze a szavazókörzetek nyitva tartását akarják meghosszabbítani a nyári időszakra való tekintettel, hogy minél több állampolgár leadhassa voksát. A népszavazás reggel nyolc óra és este nyolc óra között tartana, az USL-nek azonban – szintén szerdán a parlamentben – szándékában áll úgy módosítani a hatályos törvényeket, hogy a szavazóhelyiségek reggel hét órától este tizenegyig legyenek nyitva.
Ponta nyilatkozata azt követően hangzott el, hogy előző nap a szenátus jogi bizottságában az USL törvényhozói olyan módosító javaslatokat nyújtottak be, amelyek törölték volna az érvényességi küszöböt, és kétnaposra bővítették volna a referendumot. Ezeket a javaslatokat elutasította a szakbizottság, de több kormányzati törvényhozó hangsúlyozta, hogy a parlamentnek szuverén joga dönteni a törvényekről. A referendum jogi szabályozásának körülményei így várhatóan a szerdai parlamenti szavazás után tisztázódnak.
Az mno.hu megírta, hogy Crin Antonescu, Románia ideiglenes államfője hétfőn bejelentette: kihirdeti a parlament által június végén módosított népszavazási törvényt, amely az alkotmánybíróság szerint megfelel az alaptörvénynek, amennyiben az államfő leváltásáról rendezendő népszavazáson részt vesz a választópolgárok többsége.
Ponta nem örült
Prőhle Gergely korábban arról beszélt, hogy az Európai Bizottság ugyanolyan következetes lesz Romániával, mint Magyarországgal szemben. Úgy látja, az EB ugyanazon európai értelmezés és jogszabály alapján jár majd el, mint a mi esetünkben.
Herman Van Rompuy, az uniós tagországok kormányfői tanácsának elnöke is jelezte Pontának: aggódik a romániai helyzet miatt, és arra kérte keleti szomszédunk kormányfőjét, a jövőben folytasson építő jellegű párbeszédet az EB-vel. Ponta viszont nem örül neki, hogy az unióban egyesek Románia Schengen-tagságával fenyegetőznek.