Basescu: Így akarják ellenőrzés alá vonni az igazságszolgáltatást

A román államfő ezt a parlament csütörtöki együttes ülésén jelentette ki, miután az USL képviselője felolvasta a felfüggesztését kezdeményező javaslatot.

WA
2012. 07. 05. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az USL dokumentuma egyebek mellett azzal vádolja az államfőt, hogy kisajátította a miniszterelnök alkotmányos feladatkörét, állandó társadalmi feszültséget provokált, megpróbálta megfélemlíteni a sajtót, és megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Basescu azt mondta: elismeri a parlament jogát, hogy a választók elé küldje őt, de elvárta volna, hogy ezt az USL a törvények betartásával tegye meg ezt.

Ezzel az elnök arra utalt, hogy a felfüggesztés előkészítése – a parlamenti házelnökök és az ombudsman lecserélése, az alkotmánybíróság jogkörének megnyirbálása – a jobbközép ellenzék szerint az alkotmány és a házszabály megsértésével történt.


A felfüggesztéssel Basescu szerint a kezdeményezők az USL ellenőrzése alá akarják vonni az állami intézményeket és elsősorban az igazságszolgáltatást, és ki akarnak bújni a 2009-es népszavazás előírásai alól (amikor a választók egykamarás parlamentre való áttérésről és a parlament létszámának csökkentéséről döntöttek).

Konjunkturális cél is van

„Van egy konjunkturális céljuk is: az USL miniszterelnökét már egész Európában és a tengerentúl is »copy-paste kormányfőként« ismerik. Ugye, jól jön, ha egy ilyen probléma homályba szorul az államfő felfüggesztése miatt” – tette hozzá az államfő. Basescu szerint téved az USL, ha azt hiszi, hogy visszahozhatja a 2004 előtti állapotokat és ellenőrzése alá vonhatja a korrupcióellenes ügyészséget, a legfelsőbb bíróságot és a legfőbb ügyészséget.


Az államfő szerint nyilatkozatokat és nem tetteket rónak fel neki a felfüggesztési dokumentumban – holott neki is ugyanolyan mentelmi joga van a politikai nyilatkozatok megfogalmazásában, mint a törvényhozóknak.

Egy kéréssel is előállt Basescu

Basescu beszéde végén azt kérte a törvényhozóktól: a leváltásáról megszervezendő népszavazással egy időben írjanak ki népszavazást az alkotmánymódosításról is, legalább arra vonatkozóan, hogy Románia áttér az egykamarás parlamentre és a parlament létszámát 300 főre korlátozzák.

A parlament együttes ülése megszavazta, hogy pénteken délig várja az alkotmánybíróság álláspontját a felfüggesztési dokumentumról. A plénum szavazattöbbséggel elvetette azt az ellenzéki javaslatot, hogy a parlament bizottságot alakítson, amely kivizsgálja a felfüggesztési dokumentumban felsorolt vádakat.


A román államfő felfüggesztéséről a törvényhozók többségi szavazatával dönthet a kétkamarás parlament együttes ülése: ebből a célból egy második együttes ülést fognak összehívni, amikor a honatyák szavaznak a felfüggesztésről. Az USL reményei szerint erre pénteken kerülhet sor.

Senkinek nem áll jogában

Tőkés László a romániai helyzet kapcsán szerdán úgy fogalmazott, senkinek nem áll jogában lerombolni azokat az értékeket Romániában, amelyekért 1989 decemberében romániai polgárok százai ontották vérüket és áldozták életüket.

Vita Strasbourgban

A strasbourgi plenáris ülésen már hétfőn több román képviselő aggodalmát fejezte ki az országukban tapasztalt fejlemények miatt az egyperces (napirend előtti) felszólalások során. Este vita alakult ki a fő pártcsoportok között, és ennek nyomán az EP elutasította a néppártnak azt a javaslatát, hogy a helyzetről napirendi pontként vitázzanak. A magyar delegációk közül a néppárti (Fidesz–KDNP) a Magyarországról szóló plenáris vitával párhuzamot vonva kettős mércével vádolta az európai baloldalt, az MSZP erre azzal reagált, hogy a Fidesz haszonszerzésre használja fel a romániai magyarság helyzetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.