Jogállami körülmények között nem születhetett volna ilyen ítélet

Fellebbeztek az alapfokú ítélet ellen a romániai restitúciós bizottság tagjai, akiket a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt ítéltek szabadságvesztésre.

WA
2012. 07. 04. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Markó Attila államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának elnöke a Marosfőn zajló EU-tábor nyitónapján tartott pódiumbeszélgetésen elmondta, a Buzaui Bíróságon kedden benyújtották a fellebbezést az alapfokú ítélet ellen.

A bíróság pénteken három év börtönbüntetésre ítélte a kommunista diktatúra idején államosított ingatlanok visszaszolgáltatását végző bizottság három tagját: Markó Attilát, Marosán Tamást és Silviu Climet. Úgy ítélte meg, jogtalanul szolgáltatták vissza a református egyháznak a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium ingatlanait, ezek ugyanis nem az egyház pénzéből, hanem nagyobb részben közadakozásból épültek.

Markó Attila államtitkár a marosfői pódiumbeszélgetésen elmondta, amikor az ügyészségi vizsgálat indult ellenük, annyira abszurdnak tűnt a vád, hogy hosszú ideig ügyvédet sem fogadtak. Megannyi irat igazolja ugyanis, hogy a kollégium ingatlanai a református egyház tulajdonában álltak, az államosításkor az egyháztól kobozták el azokat. Mint felidézte, megkérdezte az ügyésztől: tulajdonának tekinti-e azt a templomot, melynek a felépítéséhez a perselybe dobott pénzével maga is hozzájárult?

Az ítélet nyomásgyakorlás következménye lehet

Markó Attila azt is megemlítette, hogy egy polgári per végén jogerős ítélet is született, amely kimondja, hogy az egyházé a Székely Mikó Kollégium épülete. Úgy vélte, jogállami körülmények között nem születhetett volna elmarasztaló ítélet az ellenük indított büntetőperben. Kijelentette, minden oka megvan azt feltételezni, hogy az ítélet nyomásgyakorlás következménye. „Ha pedig izomból született az ítélet, nem lehet ellene csak jogi eszközökkel harcolni” – jelentette ki az államtitkár. Szerinte minden lehetséges eszközt fel kell használni az igazság győzedelme érdekében. E más eszközök sorában az állásfoglalásokat, a tüntetéseket, a diplomáciai testületek és a nyugat-európai egyházak tájékoztatását említette.

Az államtitkár úgy vélekedett, az alapfokon kimondott ítélet nem az elítélt személyek, hanem a közösség ügye, a közösség tűrőképességét próbálták tesztelni általa. „Ha az ítéletet jogerősen is megerősítik, valamennyi ingatlan veszélybe kerül, amelyet jogosan visszakaptak a jogos tulajdonosok” – jelentette ki Markó Attila. Megjegyezte, olyan mozgalmat kell kialakítani az ügy kapcsán, amely nap mint nap megnyilvánul. „Ha erőt tudunk felmutatni, nyerhetünk” – tette hozzá az államtitkár. Hozzáfűzte, nem kívánja támadni a jogállam intézményrendszerét, ha azonban ez az ítélet megerősítést nyer, megannyi emberben rendül meg a hit a romániai jogbiztonságban.

Markó Attila megemlítette, maga is támogatja a korrupcióellenes harcot, de nem tartja megengedhetőnek, hogy csak azért kerüljön a korruptak listájára, mert ott jelenleg nincsenek magyar nevek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.