Kettős mércével mér az MSZP

A romániai belpolitikai helyzet nagy vihart kavart az elmúlt időben. Az ügyről Orbán Viktor miniszterelnök, Semjén Zsolt kormányfőhelyettes és Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke is tárgyalt.

WA
2012. 07. 09. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mély megdöbbenéssel fogadta a Fidesz, hogy MSZP-s képviselők múlt héten leszavazták azt a javaslatot, hogy az Európai Parlament (EP) vegye napirendre a balliberális román kormánynak „a törvényesség határain messze túllépő, a demokráciát és jogállamiságot súlyosan veszélyeztető, a magyar kisebbség számára rendkívül hátrányos” intézkedéseinek ügyét – közölte a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke hétfőn.

A múlt héten ugyanazok az MSZP-s képviselők szavazták le a romániai helyzet napirendre vételét az EP-ben, akik „a Magyarország elleni nemzetközi rágalomkampány társszervezői és szószólói voltak, és korábban az EP-ben maguk kezdeményezték a Magyarországot mondvacsinált indokokkal és teljesen alaptalanul elítélő baloldali határozatot” – írta közleményében Balla Mihály.

A kormánypárti politikus szerint az MSZP-s képviselők mindig a demokratikus intézmények függetlenségére hivatkoznak, ha az ürügyet szolgáltat arra, hogy saját hazájukat feljelentsék. „Ugyanakkor a valódi jogsértések felett szemet hunynak, ha azokat egy balliberális kormány követi el. A szocialista képviselők ezzel nem először bizonyítják be, hogy kettős mércét alkalmaznak” – vélekedett a külügyi bizottság elnöke, hangsúlyozva hogy a Fidesz-frakció – az Európai Néppárttal folyamatosan egyeztetve – nagy figyelemmel fogja kísérni a román kormány és az Európai Bizottság egyeztetéseit.

Merkel is aggódik

Az európai normák betartására szólította fel a román kormányt a német kancellár. Angela Merkel telefonbeszélgetést folytatott Traian Băsescu román államfővel. „Részletesen átbeszélték az aktuális román belpolitikai kérdéseket”, és a román elnök beszámolója „igazolta a német kormány aggodalmait” – közölte Berlinben Steffen Seibert kormányszóvivő.

Angela Merkel kancellár szerint az Európai Unióban a tagállami kormányoknak igazodniuk kell a közös értékekhez, és ez a román kabinetre is vonatkozik – fejtette ki a szóvivő. A kancellár hangsúlyozta, támogatja, hogy az EU „adott esetben vonja le a szükséges következtetéseket” – közölte Steffen Seibert.

Előzőleg Guido Westerwelle német külügyminiszter a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi lapnak hangsúlyozta: nem érdemes arra számítani, hogy a német kormány „egyszerűen nem vesz tudomást” a romániai fejleményekről. Hozzátette: új módszereket kell kidolgozni a közös értékek védelmére, „olyan mechanizmusokra van szükség, amelyek révén gyorsabban léphetünk fel közösen, ha egy EU-partnerország durván semmibe veszi az értékközösség betűjét vagy szellemét”. A közös értékek sérelme akár a román uniós integráció lezárását is megkérdőjelezheti – fejtette ki.

„Mi is telefonálunk”

Băsescu és Angela Merkel telefonbeszélgetésére, illetve a kancellár ezt követő nyilatkozatára reagálva a román miniszterelnök kijelentette: „Ha Traian Băsescut azért kell hatalmon tartani, mert telefonál, mi is telefonálunk!” Victor Ponta szerint „a demokrácia azt jelentette, hogy Franciaország leváltotta az államfőjét, Spanyolország és Olaszország a miniszterelnökét. Romániának nincs joga a demokráciára?” – tette fel a kérdést a miniszterelnök.

A román miniszterelnök megismételte álláspontját, amely szerint Băsescu felfüggesztése alkotmányos volt, és a tisztségéből felfüggesztett államfőnek ezt követően már a néppel kell „elszámolnia” a július 29-re kiírt népszavazáson. „Nem hiszem, hogy ezek után bárki is megkérdőjelezhetné a román nép jogát, hogy véleményt mondjon az államfőről. Nem hiszem, hogy Európában bárki is kétségbe vonhatná a román nép akaratát„ – jelentette ki Ponta. A kormányfő – közvetve a volt kommunista diktátorra, Nicolae Ceauşescura utalva – azt is megjegyezte: 1989-ben is úgy gondolták egyesek, hogy nem lehet a nép előtt elszámoltatni a vezetőket.

Mindenre felkészültek a londoni elemzők

A jelenlegi romániai belpolitikai viharok gyors elcsitulásától az IMF/EU-program átmeneti felfüggesztésén át az uniós kötelezettségszegési eljárások megindításáig, és ennek nyomán az IMF/EU-program leállításáig terjed az a forgatókönyvcsokor, amelyet londoni felzárkózó piaci elemzők dolgoztak ki hétfőn a helyzet lehetséges kimeneteleire.

A City egyik legnagyobb gazdasági–pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics szakelemzői szerint az elmúlt időszak politikai felfordulása kétségessé tette az ötmilliárd eurós romániai IMF/EU-program jövőjét, márpedig a készenléti csomag kritikus jelentőségű az ország számára. A román gazdaság ugyanis – tekintettel a Görögországhoz fűződő szoros pénzügyi kapcsolatokra – a legsebezhetőbbek között lenne abban az esetben, ha az euróövezet felbomlana.

A ház szerint eddig is az IMF/EU-programmal lehetett csak elejét venni a súlyosabb eladási hullámoknak a román piacon az euróövezeti válság fellángolásának időszakaiban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.