A volt ENSZ-főtitkár Genfben újságíróknak beszélt erről, miután videokonferencián tájékoztatta a New Yorkban ülésező Biztonsági Tanácsot e heti szíriai, valamint iráni és iraki tárgyalásairól. Annan ismét azt hangsúlyozta, hogy a térségben nagy befolyással bíró Iránt be kell vonni a szíriai válság békés rendezésének kidolgozásába, annak ellenére, hogy a Nyugat határozottan ellenzi Teherán bármilyen szerepvállalását az ügyben.
„Irán és Irak kormánya egyaránt támogatásáról biztosította a hatpontos tervet. Támogatták egy olyan politikai átmenet elképzelését is, amelyet a szíriaiak maguk vezényelnének le, lehetővé téve számukra, hogy maguk határozzák meg a leendő hatalommegosztást az országban” – mondta.
Aszad javaslata
Újságíróknak nyilatkozva Annan arról is említést tett, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök beszélt neki egy átmeneti kormány felállításának lehetőségéről, amit a „szíriai akciócsoport” június végi genfi konferenciáján vetettek fel. Annan szerint Aszaddal folytatott damaszkuszi megbeszélésein a szíriai vezető megnevezett valakit, aki a rezsim részéről vezethetné az átmeneti kormány megalakításáról az ellenzékkel folytatandó tárgyalásokat.
A különmegbízott nem árulta el az Aszad által javasolt személy nevét, csak annyit mondott: „Javasolt nekem valakit, és én jeleztem, hogy szeretnék valamivel többet tudni arról az illetőről. Szóval itt tartunk.”
Az ellenzék nem enged
Közben a szíriai ellenzék egyik vezetője Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek leszögezte, nem lehet szó párbeszédről, amíg Aszad nem távozik. Abdel-Bászet Szaida, a párizsi székhelyű Szíriai Nemzeti Tanács új elnöke küldöttség élén tartózkodott az orosz fővárosban.
Aktivisták szerint a szíriai felkelők elleni megtorlásokban az Aszad-rezsim mintegy 17 ezer embert ölt meg a felkelés tavaly márciusi kezdete óta. A konfliktus elmélyülésével egyre jobban felfegyverzett felkelők egyre radikálisabb követelésekkel állnak elő, ami mind bonyolultabbá teszi egy békés rendezés vagy hatalomátadás megvalósítását.