Közel kétszáz magyar nem hagyta még el Szíriát

Még 174 magyar tartózkodik Szíriában, ők a Külügyminisztérium többszöri kérése ellenére sem hagyták el az országot.

WL
2012. 07. 23. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeztetett, legutóbb július 6-án kérték a magyar állampolgárokat arra, hogy ne utazzanak Szíriába, illetve az ott tartózkodók azonnal hagyják el az országot.

Szíriában kaotikus a helyzet, akár a diplomáciai negyedben is előfordulhatnak fegyveres összetűzések, hiszen az összecsapások a rendszer eddigi „biztos támaszait„, Aleppót és Damaszkuszt is elérték – közölte. Kiemelte, a magyar nagykövetség változatlanul ellátja feladatait a szíriai fővárosban, a külképviselet egyúttal Kanadát, Ausztráliát és Nagy-Britanniát is képviseli. A tárca a követség munkájával kapcsolatban is napi szinten tájékozódik a szíriai fejleményekről – tette hozzá. Kitért arra is, hogy Magyarország mindig is az erőszak azonnali beszüntetését szorgalmazta Szíria ügyében.

Szigorúbb szankciók

Szíriában súlyos a helyzet, ugyanakkor gyorsan változik is – állapította meg Martonyi János külügyminiszter hétfői brüsszeli sajtóértekezletén. Az európai uniós tagországok külügyminiszteri találkozóját követő nyilatkozatban Martonyi megerősítette, hogy az ülésen a szankciók szigorításáról döntöttek a damaszkuszi rezsimmel szemben.

Mint mondta, a most megerősített fegyverszállítási tilalom az ellenzékre is vonatkozik, de utóbbi felet közös nyilatkozatuk szerint minden más területen támogatásban részesítik. Martonyi János jelezte: a következő napokban esedékes tájékoztatás alapján el kell dönteni azt is, hogy Magyarország tarthat-e még személyzetet damaszkuszi nagykövetségén, vagy erre már nincs lehetőség.

Akár vegyi fegyverhez is nyúlhatnak

Szíria nem vet be sem vegyi, sem hagyományos fegyvereket saját állampolgárai ellen – mondta a szíriai külügyi szóvivő hétfőn Damaszkuszban. Dzsihád Makdiszi hozzátette, hogy a vegyi fegyverek a hadsereg ellenőrzése alatt állnak, és csak külföldi agresszió esetén vetik be őket.

A szóvivő az állami tévében sugárzott sajtótájékoztatón leszögezte: Szíria elutasítja az Arab Liga javaslatát, hogy Bassár el-Aszad elnök mondjon le, s akkor szabadon távozhat. „Sajnáljuk, hogy az Arab Liga ilyen mélyre süllyedt egy tagállamával szemben. Ez a döntés a szíriai nép joga, amely önállóan dönt a saját sorsáról” – mondta a szíriai külügyi szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.