Núri al-Abbár, a bizottság elnöke napközben még arról számolt be, hogy „biztonsági okokból” körülbelül száz szavazóhelyiséget nem tudtak kinyitni a voksolás hivatalos kezdő időpontjára. A bizottság kitolta az urnazárás időpontját azokon a helyeken, ahol fennakadás volt.
Radikális iszlamisták, valamint a föderalizmust támogató csoportok – amelyek szerint az ország keleti része alulreprezentált lesz a megválasztandó ideiglenes törvényhozó szervben, az Általános Nemzeti Kongresszusban – több szavazókört lerohantak, és ellopták vagy felgyújtották az urnákat.
A legsúlyosabb incidensek Adzsdábíjában, Kelet-Líbia egyik legjelentősebb városában és Bregában voltak. Az előbbi városban egy biztonsági őr lelőtt egy férfit, mert ő el akart lopni egy szavazóurnát. Bengáziban tűzpárbaj tört ki a választásokat támogatók és ellenzők között, és ebben is meghalt egy ember.
Tripoliban a hangulat sokkal inkább ünnepélyes volt hírügynökségi jelentések szerint. Sok szavazó nagyon meghatódottan nyilatkozott a tudósítóknak, miközben sorban állt, hogy leadhassa voksát. Egy választási biztos elmondása szerint több asszony sírt, miközben a fülkében kitöltötte a szavazólapot.
A 200 képviselői helyért több mint 3700 jelölt versengett, többségük iszlamista programmal, ami azt sejteti, hogy Líbia lesz az „arab tavasz” országai közül a következő – Egyiptom és Tunézia után –, amelyben vallási párt szerzi meg a hatalmat.
Mérföldkő
A nyugati hatalmak, amelyek támogatták a Moammer Kadhafi diktátor hatalmát megdöntő felkelést, és a NATO révén segítették azt, visszautasították a sugalmazást, miszerint az erőszakcselekmények miatt a választások nem törvényesek. William Hague brit külügyminiszter kijelentette, hogy a szombati nap egy újabb mérföldkő volt a líbiaiak arra irányuló küzdelmében, hogy békés, stabil, virágzó és demokratikus országot teremtsenek maguknak. Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pedig azt mondta: a líbiaiak méltóságteljesen és fegyelmezetten döntöttek jövőjükről.
A választások esélyesei a törzsi klánok képviselői és a Kadhafi-rezsim megbuktatása után az illegalitásból előjött iszlamista „muzulmán testvérek”, akik az Igazságosság és Alkotás Pártjában egyesültek. A szavazatszámlálás legkorábban hétfőn fejeződik be.
A liberálisok vezetnek
„A szövetség (Nemzeti Erők Szövetsége) jó eredményeket ért el bizonyos nagyvárosokban. Határozott előnyt szerzett Tripoliban és Bengáziban„ – mondta Mohamed Szaván, a líbiai Muzulmán Testvériséghez tartozó Igazság és Építés Pártjának vezetője néhány órával a szavazatszámlálás kezdete után.