Lelőtték, mert el akarta lopni a szavazóurnát

A líbiai parlamenti választásokon a részvétel elérte a 60 százalékot az első összegzés szerint, de a szavazás azonban nem volt mentes incidensektől.

NT
2012. 07. 08. 6:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Núri al-Abbár, a bizottság elnöke napközben még arról számolt be, hogy „biztonsági okokból” körülbelül száz szavazóhelyiséget nem tudtak kinyitni a voksolás hivatalos kezdő időpontjára. A bizottság kitolta az urnazárás időpontját azokon a helyeken, ahol fennakadás volt.

Radikális iszlamisták, valamint a föderalizmust támogató csoportok – amelyek szerint az ország keleti része alulreprezentált lesz a megválasztandó ideiglenes törvényhozó szervben, az Általános Nemzeti Kongresszusban – több szavazókört lerohantak, és ellopták vagy felgyújtották az urnákat.

A legsúlyosabb incidensek Adzsdábíjában, Kelet-Líbia egyik legjelentősebb városában és Bregában voltak. Az előbbi városban egy biztonsági őr lelőtt egy férfit, mert ő el akart lopni egy szavazóurnát. Bengáziban tűzpárbaj tört ki a választásokat támogatók és ellenzők között, és ebben is meghalt egy ember.

Tripoliban a hangulat sokkal inkább ünnepélyes volt hírügynökségi jelentések szerint. Sok szavazó nagyon meghatódottan nyilatkozott a tudósítóknak, miközben sorban állt, hogy leadhassa voksát. Egy választási biztos elmondása szerint több asszony sírt, miközben a fülkében kitöltötte a szavazólapot.

A 200 képviselői helyért több mint 3700 jelölt versengett, többségük iszlamista programmal, ami azt sejteti, hogy Líbia lesz az „arab tavasz” országai közül a következő – Egyiptom és Tunézia után –, amelyben vallási párt szerzi meg a hatalmat.

Mérföldkő

A nyugati hatalmak, amelyek támogatták a Moammer Kadhafi diktátor hatalmát megdöntő felkelést, és a NATO révén segítették azt, visszautasították a sugalmazást, miszerint az erőszakcselekmények miatt a választások nem törvényesek. William Hague brit külügyminiszter kijelentette, hogy a szombati nap egy újabb mérföldkő volt a líbiaiak arra irányuló küzdelmében, hogy békés, stabil, virágzó és demokratikus országot teremtsenek maguknak. Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pedig azt mondta: a líbiaiak méltóságteljesen és fegyelmezetten döntöttek jövőjükről.

A választások esélyesei a törzsi klánok képviselői és a Kadhafi-rezsim megbuktatása után az illegalitásból előjött iszlamista „muzulmán testvérek”, akik az Igazságosság és Alkotás Pártjában egyesültek. A szavazatszámlálás legkorábban hétfőn fejeződik be.

A liberálisok vezetnek

„A szövetség (Nemzeti Erők Szövetsége) jó eredményeket ért el bizonyos nagyvárosokban. Határozott előnyt szerzett Tripoliban és Bengáziban„ – mondta Mohamed Szaván, a líbiai Muzulmán Testvériséghez tartozó Igazság és Építés Pártjának vezetője néhány órával a szavazatszámlálás kezdete után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.