A kormánybíráló cikkeiről ismert Nokta magazin szerint a török hírszerzés pénteken, helyi idő szerint már 16 órakor tudomást szerzett a tervezett államcsínyről, majd pedig értesítette Yasar Gülert, a fegyveres erők parancsnokhelyettesét. 18 óra 30 perckor Hulusi Akar vezérkari főnök megparancsolta a légtér teljes lezárását, megtiltotta a katonai repüléseket, a hadsereg és a haditechnika mozgását. A hetilap szerint az összeesküvők eredetileg szombat hajnali 3 órára tűzték ki az államcsíny kezdetét, ám mivel tervük kitudódott, előre hozták péntek 21 órára.
A török médiafelügyelet kedden törölte az összes olyan rádióállomás és tévécsatorna műsorszórási engedélyét, amely kapcsolatban volt az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen hitszónok vallási mozgalmával.
Ugyancsak Gülenhez fűződő állítólagos kapcsolatra hivatkozva felfüggesztették állásából a török titkosszolgálat mintegy 100 tagját. A pedagógusok is megszenvedik a tisztogatást: a török oktatási minisztérium 15 200 dolgozóját függesztette fel a sikertelen puccskísérlettel összefüggésben. A török felsőoktatási tanács 1577 dékánt menesztett. Állami és magánegyetemek is érintettek: a török oktatási minisztérium bevonta 21 ezer, magánintézményeknél dolgozó tanár engedélyét is. A szociális és családügyi minisztériumból csaknem négyszáz dolgozót bocsátottak el.
Ami Gülen kiadását illeti, kedden eléggé ellentmondásosak voltak a nyilatkozatok. Bekir Bozdag igazságügyi miniszter dél körül sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Ankara hivatalosan kérte Washingtontól a hitszónok letartóztatását és kiadását, reggel pedig a török miniszterelnök, Binali Yildirim egyenesen azt jelentette be, hogy az ankarai igazságügyi minisztérium elküldte Washingtonba már a bizonyítékokat is, amelyek alapján Törökország kéri az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen hitszónok kiadását. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma azonban órákkal később azt közölte, hogy még mindig nem kapta meg a kiadatási kérelmet.