Az intézményesített terror emlékei

Kitaszítottak címmel nyílt kiállítás Hajdúnánáson: méltó emlék azoknak, akik a 20. század legsötétebb évtizedeiben estek áldozatul. Kényszertábor, „büntetés-végrehajtó gazdaság”, vagon és barakk. Íme, a negyvenes és ötvenes évek.

Varga Attila
2011. 11. 16. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hajdúnánási városi könyvtárban november elején megnyitott kiállítás nemcsak a deportálásokat mutatja be, hanem a kommunista diktatúra kiépülésének legfontosabb állomásait, a termelőszövetkezeti rendszer létrehozását is. A tárlat hangsúlyos része egy marhavagon, amely a deportálások eszköze volt. Az érdeklődőket egyebek mellett egy berendezett vallatószoba, egy eredeti „körmös” traktor és a város számos tárgyi emléke kalauzolja az 1940-es és 1950-es évek világába, nem feledve az interaktivitást, amelynek része az átgondolt vizuális kompozíció és a korszak hangulatát idéző zenei aláfestés is, de LCD monitorok, projektorok, kivetítők, digitális fényképkeretek és iPad-ek is közvetítenek.

Csiszár Imrétől, a tárlat koordinátor-muzeológusa lapunknak elmondta: a 20. század középén Hajdúnánás is a legviszontagságosabb évtizedeit élte át. Ennek a helyi zsidók deportálása, majd a városba érkező szovjet hadsereg kegyetlenségei még csak a kezdetét jelentették. Az 1944. november 3-án a Vörös Hadsereg által elhurcolt férfiak megpróbáltatásai és az apákat, fiúkat elveszítő családok vesztesége a mai napig élő fájdalomként van jelen a helyi közösség tudatában. Az 1950-es évek embertelenségei, a kulákok meghurcolása, a kollektivizálás módja és eszközei mind-mind olyan sérelmeket okoztak, amelyek mögött személyes tragédiák, családok szenvedései állnak.

A Hajdúnánás melletti Tedejen 1951 és 1953 között fogva tartott, a déli határsávból kitelepített egykori rabok egész hátralévő életét meghatározták azok az évek, amelyeket a kényszermunkatáborban töltöttek. A második világháború óta átélt megpróbáltatások, az elszenvedett veszteség és a kitaszítottság érzése együttesen vezetett az 1956-os forradalomhoz. A hajdúnánási események jól tükrözik azt az ellenállást, amelyet a helyiek az 1950-es évek elején kibontakozó diktatúrával szemben éreztek. 1956 tiltakozás volt nemcsak a Rákosi-rendszerrel szemben, hanem a megelőző évtizedben átélt rengeteg fájdalom és igazságtalanság ellen is.

Aki ide érkezik, rögtön egy MÁV-vagon belsejébe lép: egyik fele a lengyelországi haláltáborba deportált zsidók, deszkával leválasztott másik oldala pedig a malenkij robotra hurcolt és a kitelepítésekre ítélt emberek sorsát mutatja be. Belül monoton sínkattogás és a deszkák résein át szemlélhető elsuhanó táj segít elképzelni, mit élhettek át. A vagon végében a szovjetek által elhurcolt emberek sorsa jelenik meg, az áldozatok nevei kivetítőn olvashatók, valamint hajdúnánási színészek által felolvasott visszaemlékezések hallhatók. A vagon után barakk következik, a falon egy óriási vörös csillag feszül, aztán egy folyosó, amelynek tetejéről pufajkák lógnak kísérteties megvilágításban.

És már 1956-nál vagyunk, a hajdúnánási forradalom szimbolikus jelenete elevenedik meg: egy MÁVAG traktor éppen ledönteni készül a szovjet emlékművet. A sarokban egy kihallgatószoba, az asztalon egy iPad, amelyen a kor sajtóanyaga, térképek és 56-os peranyagok, téeszesítéssel kapcsolatos digitalizált anyagok láthatók. Az elhurcoltak listája is iPad-en fut, ahogy kifelé megyünk a kiállítótérből, de a nevek mellett akták is vannak, ki kicsoda. A beépített vitrinekben pedig korabeli tárgyak kaptak helyet, és közel 200 korabeli hajdúnánási fotón mutatják be a korszakot.

– A sokak számára máig kísértő Rákosi-korszakban elkövetett, a jogszerűség álcáját öltő bűncselekmények, emberek tömegei ellen irányuló brutális kegyetlenségek skálája rendkívül széles. A Hajdúnánást is érintő kitelepítések és a rendszer számára nemkívánatos személyek internáló táborokba zárása az intézményesített állami terrornak csak az egyik formája volt – szögezte le Csiszár Imre. Hozzátette: a hatalom leginkább azokkal a rétegekkel igyekezett leszámolni, amelyek legfontosabb céljait, a társadalom és a gazdaság gyökeres átalakítását gátolták vagy gátolhatták. A legnagyobb internáló tábor Kistarcsán működött, a leghírhedtebb recski tábort pedig 1950-ben hozták létre. Az internáló táborok számát közel 100-ra becsülik, a foglyok száma 1953-ban 44 000 körül lehetett.

Az állami terror másik formája a csoportos kitelepítés volt. Legismertebb példái a budapesti és nagyvárosi kitelepítések, valamint a hortobágyi kényszermunkatáborok voltak. A déli határsávból a Hortobágyra történő kitelepítés 1950. június 23-án vette kezdetét. A hortobágyi táborok létrehozásának közvetlen előzménye a szovjet-jugoszláv viszony megromlása volt. A külső és belső ellenség összefogásának réme arra indította a pártvezetést, hogy a jugoszláv és osztrák határ mentén határsávot jelöljön ki. 1950. július 1-jén jött létre az a hat megyét érintő, 17 járásból és 300 községből álló határsáv, ahonnan a nem megbízható embereket családostól hurcolták el. A végrehajtás az ÁVH feladata volt, aminek arra is volt gondja, hogy aláírassa az érintettekkel: „önként” költözködnek. Az önhibájukon kívül elhurcoltakat többnyire a tiszántúli állami gazdaságok köré szerveződő táborokban helyezték el.

A „szociális táboroknak” nevezett hortobágyi kényszermunkatáborok voltak Magyarországon az egyetlenek, ahová egész családokat zártak. A rabokat nem csak személyes szabadságukban korlátozták, és embertelen körülmények között tartották, de kényszermunkára is kötelezték. Ezek tehát egyszerre voltak internáló és munkatáborok is. A Hajdúnánás melletti Tedejpusztán lévő állami gazdaságot is ilyen „büntetés-végrehajtó gazdaságnak” jelölték ki. A tábor 1951. december 7-én kezdte meg működését 343 rabbal, aztán a fogva tartott kitelepítettek száma 1953 júliusára 676-ra emelkedett. Jelenleg a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületének köszönhetően több mint 700 egykori tedeji rabról van tudomásunk. A 12 szögesdróttal elkerített hortobágyi tábor 1950 júniusa és 1953 októbere között működött. Feloszlatásukra, amit a hatalom egyszerűen „kényszerlakhely-megszüntetésnek” nevezett, csak Sztálin halálát követően kerülhetett sor.


Csiszár Imre, a Kitaszítottak című tárlat koordinátor-muzeológusa elmondta: a Hajdúnánáson bemutatott, a tervek szerint öt évre kiállított kollekció részben közadakozásból, valamint a város és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium anyagi támogatása révén jött létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.