Európában egyedülálló múzeumi negyed, kulturális, szabadidős központ alakul ki a következő években az Ötvenhatosok terén, illetve a Városliget mintegy száz hektáros területén – hangzott el azon a pénteki sajtótájékoztatón, amelyen L. Simon László, az Emberi Erőforrás Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a tervezett múzeumi negyed előkészítésének kormánybiztosa ismertette a kormány július 4-i ülésén elfogadott döntéseket.
A kormány elfogadva a Baán László által előterjesztett koncepciót, úgy döntött, hogy az Ötvenhatosok terén épülhet fel az Új Nemzeti Galéria és Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, a Magyar Néprajzi Múzeum, a Magyar Fotográfia Múzeuma, valamint a Magyar Zeneház. Az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes végleges koncepciójának 2013. szeptember 30-ig kell elkészülnie, de már az eddigi előkészítő munkálatokba is bevonták az érintett intézmények vezetőit is.
A kormány egyben döntött a Magyar Nemzeti Galéria gazdasági konszolidációjáról is, a döntés értelmében 160 millió forintos többletforrást biztosít az intézmény adósságainak a rendezésére. Ezzel elhárult az akadály a galéria és a Szépművészeti Múzeum korábban elhatározott újraegyesítése elől, amely legkésőbb augusztus végéig megvalósul.
Ahogyan L. Simon László fogalmazott, hat évtizedes adósságot törleszt Magyarország az új múzeumok fölépülésével, egyben pedig folytatja azt a munkát, amelyet az első Fidesz-kormány elkezdett a többi között a Terror Háza, a Művészetek Palotája, a Nemzeti Színház létrehozásával. A mostani kormánydöntéssel olyan kivételes helyzet alakult ki, hogy a nagyszabású múzeumi fejlesztésekkel, új néprajzi múzeum létrehozásával párhuzamosan sor kerülhet a Kúria működésében a folyamatosság visszaállítására.
Baán László a vállalkozás nagyságrendjének érzékeltetésére felidézte, hogy a millenniumi kiállítás több mint kétszáz épületének a fölépítése mai árakon számítva mintegy ötvenmilliárd forintba került – az előzetes becslések szerint hasonló nagyságrendű lesz a 2014-ben nemzetközi pályázat kiírásával induló vállalkozás, amelynek révén 2018-ra Európában egyedülálló, ikon értékű épületegyüttes, múzeumi negyed jön létre. A negyedben a nemzetközileg is elismert magyar művészeti ágak, nemzeti márkák – brandek – újszerűen, világszínvonalú környezetben mutatkozhatnak be a tervek és remények szerint évente nyolc-tízmillió látogató előtt.