Hiába ért véget a milánói világkiállítás tavaly október 31-én, továbbra is milliókat költ rá az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) – vette észre a Magyar Nemzet. A tárca május–júniusi szerződései közt több, a 2015. évi milánói expóval kapcsolatos tétel is szerepel. Tanácsadói és kurátori tevékenységre 350 ezer, informatikai eszközök bérbeadására fél éven át havonta közel 580 ezer közforint ment az idén. Ügyvédi tevékenységre 300 ezer forintos keretszerződést kötöttek, míg a világkiállításhoz kapcsolódó képzőművészeti alkotások kiállítására 49 500 eurót fordítottak júniusban. A legnagyobb tételt az expóhoz kötődő Bartók-maraton megtartása jelentette több mint 15 millió forint értékben, amelyre szintén júniusban született vállalkozási szerződés.
Az Emmi áprilisi szerződései közt is található a tavalyi világkiállításra vonatkozó szerződés, igaz, az az expón való „magyar részvétel lezárásához és a pavilon átadásához, újraépítéséhez kapcsolódóan tanácsadó tevékenység ellátását” foglalta magában. A szerződés az idén januártól június végéig szólt, és havonta több mint 1,3 millió forintjába került az adófizetőknek.
A milánói expóval kapcsolatos újabb május–júniusi kiadások már csak azért is meglepőek, mert a mai napig nem tudni, hogy az Életkert névre keresztelt magyar pavilont hazahozatja-e a kormány, vagy enged Olaszország kérésének, és végleg Milánóban hagyja az épületet, hogy az Olasz Technológiai Intézet egy részlegének adjon otthont. Annyi biztos, hogy a pavilon lebontásának és elszállításának legkésőbb május 31-ig be kellett volna fejeződnie, ám ez nem történt meg. Lapunk a pavilon sorsával kapcsolatban kérdezte Lázár Jánost múlt hónapban, ám a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt a tájékoztatást adta, hogy még nem hozott döntést a kormány. Ugyanakkor úgy vélte, meg kell menteni az épületet, és hazahozni, ha lehetséges.
A miniszter álláspontja nem meglepő, hiszen a milánói világkiállításon való részvétel igen költséges volt. Szőcs Géza illetékes kormánybiztos decemberben arról beszélt: bruttó 5-6 milliárd forintnyi összeget költöttek a projektre a pavilon terveztetésétől az expó programjainak megvalósításáig. Ezen belül is a hazahozatalra 1,1 milliárd forintot különített el a kormány, így kérdés, hogy mi lesz az összeg sorsa akkor, ha a kormány végül úgy dönt, lemond az épületről.
###HIRDETES2###
A Magyar Nemzet hiába szerette volna megtudni, hogy a hónapokkal ezelőtt véget ért világkiállításra miért költ még az idén nyáron is milliókat a kormány, nem kaptunk választ lapzártánkig az Emmi sajtóosztályától, míg a Miniszterelnöki Kabinetiroda későbbre ígért tájékoztatást.
Már ötször is tárgyalt a kormány a Milánóban rekedt pavilon sorsáról – mondta el Lázár János csütörtöki kormányinfóján a Magyar Nemzet kérdésére. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt, a legutolsó döntés szerint az építményt Magyarországra kell hozni, és fel kell állítani. Ugyanakkor az erre szánt 1,1 milliárd forint felhasználásáról még viták vannak, miután a kormány nem szeretne aránytalanul sok pénzt költeni. Kérdésünkre, mely szerint ha végül mégis Olaszországban marad a pavilon, akkor mi lesz az 1,1 milliárd forint sorsa, azt felelte: nem hiszi, hogy kint marad az épület.
Lázár Jánost arról is kérdeztük, hogyan fordulhatott elő, hogy az Emmi júniusban többek közt közel 50 ezer eurót költött a projektre „képzőművészeti alkotások kiállítása” címén. A miniszter ugyanakkor nem tudta megmondani, hogy a múlt hónapban is voltak-e kulturális programok a pavilonban.
A kormány mindenesetre napirenden tartja a tavaly véget ért expó kérdését, ugyanis a szerdai Magyar Közlöny szerint meghosszabbították a projektért felelős kormánybiztos, Szőcs Géza kinevezését egészen szeptember 30-ig. Lapunk hiába kérdezte az Emmi sajtóosztályát és a Miniszterelnöki Kabinetirodát, hogy miért költöttek még idén nyáron is milliókat a tavaly véget ért milánói világkiállításra, nem kaptunk választ. (HM)