Ukrajnát ajánlotta Sztálin a békéért Hitlernek?

Lehet, hogy Hitler egy báb-Ukrajnával legyőzte volna a Szovjetuniót. De nem akart ilyet látni a térképen.

Veczán Zoltán
2016. 06. 23. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyikita Petrov orosz történész a múlt héten cikket írt a Novaja Gazeta című orosz lapba, amelyben arról értekezik, hogy a német támadás kezdeti szakaszának elsöprő sikerét látva Sztálin megpróbálhatott kiegyezni Hitlerrel. Az alku lényege az volt: a Szovjetunió átengedi Kelet-Lengyelországot, Ukrajnát és a balti államokat Németországnak, ha a Wehrmacht befejezi a támadást.

Ennek érdekében a szovjet diktátor bolgár közvetítéssel akart tárgyalni Hitlerrel, aki azonban csak az erőben hitt, és figyelemre sem méltatta a szovjet ajánlatot.

A hetvenöt évvel ezelőtt megindult német hadjárat kapcsán gyakran felmerül: Hitler legnagyobb tévedése volt, hogy nem próbált meg a Sztálin elleni támadást követően – akár bábállamok létrehozásával – új és elszánt szövetségesekre szert tenni. Annak ellenére sem, hogy a kommunizmussal torkig lévő lakosság sok helyen felszabadítóként ünnepelte a bevonuló németeket.

Ennek a tömeges elégedetlenségnek, elfordulásnak tudatában lehetett Sztálin, amikor megtette azt az ajánlatát, amelyről Petrov írt.

Nyikita Petrov szerint a tárgyalásra Sztálin az NKVD veteránját, a tizennégy éves kora óta a szovjet titkosszolgálatnak dolgozó Pavel A. Szudoplatovot küldte (ő szervezte meg a Trockij elleni merényletet is, 1944 után pedig a szovjet atomprogram számára szerezte meg az amerikai atomkutatási eredményeket). Mindezt Petrov azonban csupán Berija 1953-as koncepciós perének anyagából kiindulva állapította meg. Az érdekes adalékról megkérdeztük Ungváry Krisztián történész véleményét is, aki óvatosságra intett: mivel a peranyagból származik ez az információ, a hitelessége erősen megkérdőjelezhető. De még ha igaz is lenne – érvelt a téma ismert magyar kutatója –, nem tudhatjuk, részben a szovjet források kutathatatlansága miatt, hogy Sztálin mennyire gondolta volna komolyan az ajánlatot, elvégre a Szovjetunió a „nagy honvédő háború” előtt, 1939 és 1941 között szinte minden szomszédját megtámadta és lerohanta. Azt sem tudni, mennyire tűnhetett volna reálisnak a mozgásba lendült, mindaddig győzedelmes ötmilliós német hadigépezetet megpróbálni megállítani egy ilyen félajánlattal.

De miért nem volt – például Ukrajna estében – Hitler reálpolitikus? Miért választotta a megszállást, pusztítást és sok helyen a népirtást ahelyett, hogy a háború megnyeréséhez új és lelkes szövetségest nyert volna általa irányított, antikommunista bábállamok létrehozásával?

A második világháború első két évében a német hadsereg diadalt diadalra halmozott, a Bretagne-tól Kelet-Lengyelországig érő tengelybirodalom háromszázmillió embert fogott össze. A szövetséges Szovjetunió látszólag mit sem sejtve teljesítette a két ország közötti, Molotov–Ribbentrop-paktum szerinti szállításokat, mígnem Hitler megindította látszólag esztelen támadását a keleti nagyhatalom ellen. Joszif Sztálin állítólag olyannyira meglepődött szövetségese árulásán, hogy napokra lebénult a sokktól, miközben a Wehrmacht elképesztő tempóban foglalta el a szovjet birodalom óriási nyugati területeit.

A szovjet impotenciáról, a németek megállításáról és a német győzelem lehetőségeiről azóta is heves viták folynak a történészek körében, ezért a hetvenötödik évforduló alkalmából Ungváry Krisztiánnal számba vettünk néhány népszerű hitet és tévhitet a Barbarossa-terv kapcsán, amely végül a Harmadik Birodalom bukásához vezetett. Lássuk!

Az első és legszélesebb körben elterjedt elképzelés még a szovjet „nagy honvédő háború” mítoszának maradványa, miszerint a gyanútlan Sztálint váratlanul érte, hogy Németország megtámadta.

Maga a támadás nem, legfeljebb az időpontja lehetett váratlan a szovjet diktátor számára – húzta alá Ungváry. Sztálin sosem bízott Hitlerben, sőt ő maga is valószínűleg úgy gondolta, hogy becsapja a német kollégát a megnemtámadási szerződéssel, a Molotov–Ribbentrop-paktummal. Azzal is tisztában volt, hogy ez csak egy meghosszabbított fegyverszünet, a német fenyegetés, a hamarosan bekövetkező összecsapás ténye egyértelmű volt. Csakhogy Sztálin úgy gondolta, megelőzi Hitlert, éppen ezért a szovjeteknek semmilyen védelmi tervük nem volt, a hadsereg is a támadást gyakorolta – ennek is volt következménye egyebek között, hogy a Wehrmacht úgy hatolt át az országon, mint kés a vajon. A német hadsereg mozgósítása a vasutak miatt egyébként is nagyon gyors volt a szovjetekéhez képest, alig egy hónap, amit Moszkva feltehetően alaposan alábecsült.

A történészek közül sokan úgy vélik, hogy az egész támadás akkor bukott el, amikor a német hadsereg támadása Moszkva alatt sárba, majd fagyba fulladt – azaz elkéstek.

A Wehrmacht tizenkilencre húzott lapot, az is a csodának, illetve a szovjet védelmi tervek hiányának köszönhető, hogy egyáltalán ekkora sikereket elért – véli Ungváry. Ilyen szempontból pedig részletkérdés, hogy elfoglalja-e Moszkvát, a kulcskérdés az ellátmány, illetve annak hiánya volt: a Sztálingrádban harcoló 6. hadsereg például 1943 áprilisára ellenséges behatás nélkül is részben éhen halt volna, mert a Wehrmacht az utánpótlási kapacitások szűkössége miatt egyszerűen nem tudta élelemmel ellátni őket. Üzemanyag terén is katasztrofálisan álltak a németek, de hiába érték volna el a kaukázusi olajmezőket, azzal sem értek volna sokat: 1942 őszére sikerült elfoglalni néhány olajkutat, ám ezeket a szovjetek olyan szinten megrongálták, hogy a németek képtelenek voltak belátható időn belül helyreállítani – 1943 januárjára egyébként a szovjetek ki is szorították őket a térségből.

Ahhoz, hogy Hitler diadalmaskodhasson, teljesen más politikát kellett volna követnie Ungváry szerint. Ezt a háborút ugyanis a szovjet lakosság segítsége nélkül lehetetlen volt megnyerni – ezt a későbbi események be is bizonyították.

Ebből következik az az utóbbi időben egyre inkább köztudatba kerülő tény, hogy kétmillió szovjet állampolgár szolgálta a Harmadik Birodalmat, ebből a fegyveresek száma is egymillió körül lehetett. Az ukrán nép jelentős része eleinte felszabadítókként üdvözölte a Wehrmachtot, ráadásul Szolzsenyicin maga is felvetette egykor, hogy ha a német fennhatóság alá került szovjetek a lehetséges autonómia legkisebb jelét tapasztalják, milliószámra özönlöttek volna a náci lobogó alá harcolni a gyűlölt kommunista Moszkva ellen. Azaz ha a németek felállítanak egy báb-Oroszországot vagy báb-Ukrajnát, biztosan győznek.

Hogy mennyire szűkölködtek a németek élelmiszerben, jól mutatja, hogy míg Magyarországon 1942-ig egyáltalán nem volt jegyrendszer az élelmiszerre, Németországban már 1939. szeptember 1-jével bevezették; öt és fél évig a lakosság szigorúan kimért, a későbbi magyar élelmiszer-juttatásnál jóval szűkösebb fejadagokon élt.

Egyrészt a náci ideológia mellett Hitler parancsai is egyértelműen kizártak bármiféle autonómiát, mert a Führernek nem volt célja életben hagyni a helyi lakosságot a mezőgazdasági termelésben kulcsszerepet játszó parasztokon kívül. Másrészt német közgazdászok hideg fejjel kiszámolták, hogy Németország, szövetségesei és a megszállt Nyugat-Európa lakosságát csak akkor lehet rendesen ellátni élelemmel, ha a szovjetektől elveszik, akik ezért szükségszerűen éhen halnak. Ha nem ők, akkor Európa többi része kezd el éhezni, például az a Franciaország és Olaszország, amely az angolszász tengeri blokád előtt még gyarmatairól importálta az élelmiszert – ezt pedig Hitler nem engedhette meg magának. Ahhoz viszont, hogy a szovjet lakosság tényleg fegyvert fogjon Sztálin ellen, a németeknek földet kellett volna osztaniuk, ami eleve keresztbe tett volna a szándékolt kirablásnak.

Másrészt a Sztálin által is szított partizánháború olyannyira elmérgesítette sok helyütt a helyiek és a németek viszonyát, hogy esély sem volt semmiféle együttműködésre. Ahol mégis, ott esetenként a helyi német parancsnokok improvizáltak valamiféle autonómiaféleséget. Ezek a helyi kezdeményezések a háború előrehaladtával egyre toleráltabbak lettek, de sosem fordultak át egy németbarát autonóm állam koncepciójába.

Hitlernek egyébként is szavajárása volt, hogy mindig bankot játszik – a Szovjetunió ellen nem jött be a szerencsejátékos hozzáállás, a német támadás összeomlásával és a szovjet ellentámadással nemcsak Hitler birodalmának sorsa pecsételődött meg, hanem egész Közép-Európa történelmét is évtizedekre meghatározta a szovjet térnyerés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.