Utolsó lépéséhez, az aláíráshoz közeledik a Gripen-szerződés módosításának ügye. Ebből az alkalomból érdemes áttekinteni az ehhez vezető folyamatot, illetve azt, amit a nyilvánosság tudhatott róla.
A kérdésről egy éve kezdődtek meg a tárgyalások a magyar és a svéd fél között, miután a Honvédelmi Minisztériumban (HM) a kormányváltást követő átvilágítások nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy a 2001-ben megkötött, majd 2003-ban radikálisan módosított szerződés fizetési ütemezése tarthatatlan. Jobban mondva, a HM költségvetésének folyamatos, évek óta tartó csökkentése, és a 2003-as megállapodásban szereplő, emelkedő éves részletek ellentmondása 2012-től a tárca működésképtelenségéhez vezethetett volna.
A HM kényszerhelyzetben volt ugyan, de a svéd félnek is érdekében állt a megegyezés. Egyfelől a Gripen exportja nem nevezhető különösen sikeresnek, így a kevés létező ügyfél hosszú távú megtartása a védelmi megszorításoktól szűkös piacon a svédek stratégiai érdeke. Másrészt a NATO-ban dívó Smart Defence és az amerikaiak európai stratégiaváltása kapcsán felmerült, hogy térségünkben közös, de tengerentúli ipari forrásból származó megoldást (F-16) nyerjen a légtérvédelem kérdése, így ha nem is kézenfekvő, de legalábbis elméleti alternatíva akadt az elmúlt évben, mely előmozdította a hajlandóságot. A tárgyalásokról 2011 év eleje óta szivárogtak ki hírek, és a júniusi párizsi légiszalonon már teljesen konkrét információkhoz lehetett jutni az ügyben. Aztán ősszel már arról beszéltek a forrásaim, hogy mindenképpen lesz megegyezés, végül egy december eleji budapesti konferencián célegyenesbe ért az egyezkedés (lásd itt és itt). Miközben zajlottak a tárgyalások, az év eleji súlyos üzemanyaghiányból kikászálódva a Gripen-flotta üzemanyaghoz jutott, és 2011-ben sikerült először kirepülnie a szerződésből adódó éves átlagos repült órákat, 1600-at. December legvégén nyilvánossá vált, hogy a felek december 20-án megegyezésre jutottak, illetve hogy az abban foglaltakat milyen menetrend szerint hagyja jóvá a magyar és a svéd kormány. Hende Csaba 2012. január 6-án állt végre a nyilvánosság elé a kormány által január 4-én elfogadott szerződésmódosítással, miután tájékoztatta a HM-ben a parlamenti pártok képviselőit, és ekkor osztották meg először a főbb arányszámokat is, illetve a javarészt változatlan, de 2026-ig kitolt szakmai tartalmat. A svéd kormány január 20-án bólintott rá a szerződésmódosításra, amihez egyébként a HM-nek szokatlan módon gratulált még az amerikai nagykövet is.
Továbbiak a Magyar Nemzet 2012. január 25. számának 2. oldalán a rövidhírek között