A mentőcsomagokhoz 37 milliárd euróval járult hozzá Németország.
„Ebben benne van az Athénnak szánt első mentőcsomagból vállalt 15 és a másodikból vállalt 22 milliárdos tétel is” – mondta el a Dekabank szakértője, Carsten Lüdemann a Rheinische Postnak. Nem is beszélve a további 13 milliárdos kötelezettségről, amelyek Németországot terhelnék, hiszen az EKB-csőd esetén értéktelen görög államkötvényekkel lenne kitömve.
Németországnak ezenfelül le kellene nyelnie 30 milliárd eurót abból a 106 milliárd euróból, amivel a görög jegybank az európai jegybankok úgynevezett Target-rendszerén keresztül a Bundesbanknak tartozik. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kifizetéseiből, melyeket Görögország már megkapott, Németországra egy közel 3 milliárd eurós rész jutna.
Tovább vizsgálódik a trojka
Az úgynevezett trojka ma utazott Athénba. Az EU, IMF és EKB szakemberei azt vizsgálják, hogy meddig jutott a segélycsomagokért vállalt kötelezettségek teljesítésében, a reformok megvalósításában a csőd által fenyegetett Görögország.
Már most nyilvánvaló, hogy a görögök nem teljesítették a további kifizetések feltételeként vállalt reformokat és megszorításokat. A német politikusok ezért kizárják a további mentőcsomagokkal kapcsolatos tárgyalások lehetőségét. Az FDP-főtitkára, Patrick Döring egyik nyilatkozatában már úgy fogalmazott, hogy szerinte akár ki is léphetne Görögország az euróövezetből. A görögök megsegítése lassan kezd többe kerülni, mintha egyszerűen csak hagynák csődbe menni az országot.
A Moody’s szerint is nőtt az év eleje óta Görögország kilépésének az esélye. A Moody’s elemzője, Sarah Carlson úgy véli, jócskán nőtt a görögök kilépésének a kockázata, a hitelminősítő egyelőre azonban nem ezt a forgatókönyvet tartja a legvalószínűbbnek. Más országok sem akarják megkockáztatni a közös deviza elvesztését. Független londoni elemzők szerint azonban, a trojka jelenlegi vizsgálódása miatt veszélybe kerülhet a következő, nagyjából 31 milliárd eurós részlete a görög segélycsomagnak. Amennyiben a szakemberek elmarasztalják Görögországot a megvalósítatlan reformok és megszorítások miatt, és visszatartják a kifizetést, akkor a görögök rövid időn belül igen komoly problémákkal találják majd szembe magukat. (Odor Tamás – www.globalfx.hu)

Megkezdődött az ukrán EU-csatlakozásról szóló konzultáció – hamarosan mindenki megkapja a szavazólapot