Szász és Hosszú aranya: ilyen erős első napunk még nem volt

Két arany alig pár óra eltéréssel. A pólós fiúk is jól kezdtek, Csernoviczki sérülten lett pontszerző.

MNO
2016. 08. 07. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Haladjunk időrendben, már ami a magyar aranyérmek érkezését illeti a 31. nyári játékok első hivatalos játéknapján. Szász Emese úgy jutott el pályafutása legnagyobb sikerének kapujába, hogy vívása a nap során folyamatosan javult. Az elődöntőben, amikor a francia Lauren Rembint magabiztosan verte, már lehetett sejteni, akár jöhet is az első arany.

A magyar versenyző jó néhány dologból meríthetett erőt a döntő összecsapás előtt. A pást mellett Kulcsár Győző személyében egy négyszeres olimpiai bajnok foglalt helyet, edzője sokszor megélhette ezt a lélektanilag fontos pillanatot, így jó támasza tudott lenni versenyzőjének. A riói magyar zászlóvivő, Szilágyi Áron négy esztendővel ezelőtt szintén a magyarok első aranydöntőjét vívhatta, s ő is egy olaszt, Diego Occhiuzzit fosztotta meg az olimpiai diadal élményétől. Nem véletlen, hogy Facebook-oldalán gyorsan dobott is egy posztot csapattársának: „Hajrá, Emese, én nem bánom, ha az első aranyat Rióban is vívó szerzi…”

A finálé forgatókönyve az észt Julia Beljajeva elleni asszót idézte, hiszen olasz riválisa már 3:1-re, majd 4:2-re is vezetett a magyar lány ellen. De Szász nem adta fel, leheletfinom tusokkal, együttes találattal, egy pimasz lábszúrással igyekezett faragni hátrányát – sikeresen! Az első pihenőre 6:5-ös hátrányban vonulhatott le Szász, és lendületesen jött vissza a második harmadra. De egy újabb együttes találatot követően Fiamingo is lábtussal operált, amellyel megtörte honfitársunkat, és 10:6-ra nőtt az előny. Ám mint kiderült, az olasz sem nyugodhatott meg, Szász ugyanis 11:10-re jött fel, majd egy kibrusztolt találat után 12:11 lett az állás.

A harmadik harmadra mindössze egy tus maradt a különbség a két vívó között, és a magyar lány csodás védés-támadással egyenlített. Őrült izgalmasan alakult az asszó, és Szász Emese a legjobb pillanatban vette át a vezetést egy újabb visszatámadással, majd egy csukótalálatnak köszönhetően már csak egy tus választotta el az olimpiai győzelemtől.

És láss csodát, világ! Egy együttes találattal Szász Emese diadalmaskodott, 15:13-ra legyőzte az esélyesebb olasz vívót, és megszerezte a magyar csapat első aranyát.

A női párbajtőröző győzelme után Hosszú Katinkáért szoríthatott a hajnalig kitartó magyar szurkoló. A 400 m vegyesúszás döntőjéig habkönnyen jutott el az Iron Lady, amelyben a negyedik legjobb reakcióidővel rajtolt. 50 méter után fél másodperces előnnyel vezetett, 100-nál, a pillangótáv végén tovább növelte az előnyét. Háton már bő egy testhosszal vezetett, sőt, 200-nál 3,34 másodperccel világcsúcsrészidőn belül fordult.

Mellen megint fokozta a tempót, már több mint öt másodpercet vert a világcsúcsra, az utolsó százra is maradt benne, a végén bődületes világcsúccsal győzött. 4:26,36, több mint négy másodperccel előzte meg az amerikai DiRadót. Pályafutásából már csak az olimpiai arany hiányzott, illetve fontos megjegyezni, hogy jelenleg 200 és 400 m vegyesen is ő a világcsúcstartó.

A csodálatos magyar sikerek mellett nem szabad elfeledkezni arról a Csernoviczki Éváról sem, aki hősies küzdelem után végül a 7. helyen végzett a cselgáncsozók női 48 kilós súlycsoportjában, holott az utolsó két meccsén már részlegesen elszakadt combhajlító izommal volt kénytelen küzdeni.

„Ez a sérülés rányomta a bélyegét a szereplésére, sokkal jobb is lehetett volna. Jó formában volt, egy érem ment el a sérülés miatt, ki merem jelenteni. Elkövetett a végén egy taktikai hibát, de a fájdalom miatt ilyenkor megoszlik a figyelem” – fogalmazott az MTI kérdésére Csernoviczki Csaba, az olimpiai bronzérmes dzsúdós édesapja és edzője.

Csapatsportban is érdekeltek voltunk, méghozzá a férfi vízilabda-válogatott révén. A Benedek-legénység sokáig vezetett a végső győzelemre is esélye szerbek ellen, ám a vége 13-13 lett. Amit láttunk, az biztató, sőt, a csapat megmutatta oroszlánkörmeit.

„Tegyük el a csalódottságot, ez már az a csapat, amelyik olimpiát tud nyerni, de nagyon hosszú az út még előttünk. Ugyanezt a harcosságot kell mutatnunk a következő meccseken, mint ma. Van még tartalék a csapatunkban. Ausztrália és Görögország ellen is nagyon nehéz dolgunk lesz. Az ausztrálok furcsán játszanak, nemrég ki is kaptunk tőlük” – mondta el a meccs után a csapat mestere, Benedek Tibor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.