Kiderül, mennyire roncsolja a földi élőlényeket

A Mars apró holdját, a Phoboszt vette célba az orosz Fobosz-Grunt (Fobosz-talaj) űrszonda.

NT
2011. 11. 08. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A misszió összköltsége 5 milliárd rubel (36,8 milliárd forint), a vállalkozás végső célja, hogy alig 200 grammnyi talaj- és kőzetminta eljusson a Földre.

A szonda fedélzetén egy körülbelül 50 kilogrammos műszercsomagban húsz nemzetközi berendezés kapott helyet. Az űreszköz két fő egységből áll. Ez a 115 kilogrammos kínai keringőegység, a Jinghuo 1 (Yinghuo-1), valamint a kínai szondát a Marshoz juttató orosz Fobosz-Grunt.

A tizenkét tonnás űreszköz 11 hónapos utazást követően érkezik a Marshoz. A Jinghuo 1 és a Fobosz-Grunt egyaránt a bolygó körüli pályára áll, míg a kínai szonda a Mars légkörét tanulmányozza, a Fobosz-Grunt alkalmas leszállóhelyet keres néhány hónapon át a Phobosz felszínén.

A leszállás idejét akkor állapítják meg, amikor az űrszonda már pályára áll, a feltételezések szerint ez valamikor 2013 februárjában lesz. A leszállóegység a tervek szerint egy hetet tartózkodna a Phoboszon, ezalatt robotkeze begyűjti a mintákat egy konténerbe. A mintagyűjtés befejeztével begyújtják a szonda tetején elhelyezkedő visszatérő egység rakétáit.

A visszatérő egység 2014 augusztusában érkezne meg a Földre. Ez az első eset, amikor megkísérelnek anyagmintákat gyűjteni a Mars térségében. A tudósok reményei szerint a minták laboratóriumi vizsgálatával a Phobosz, a Mars, sőt az egész Naprendszer eredetére, fejlődésére vonatkozó fontos tudományos információ nyerhető.

A Fobosz-Grunt küldetésének azonban van egy másik érdekessége, az űrszonda fedélzetén ugyanis az amerikai Planetary Societyvel közösen végrehajtott LIFE (Living Interplanetary Flight Experiment) kísérlet keretében különböző nagy tűrőképességű földi élőlények (például a Szibéria talajából vett mikroorganizmusok) fognak utazni, majd a Földre visszatérni.

A kísérlet célja, hogy kiderüljön, milyen mértékben roncsolja a sejteket a kozmikus sugárzás egy hosszú távú űrutazás során.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.