Derékig a Rábában

Ismét sikerült a kormánynak felborzolnia a piaci elemzők és az élő fába is belekötni képes politikai ellenzék kedélyét.

Magyar Nemzet
2011. 11. 08. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintettel arra, hogy az országban két új autógyár is épül, komoly esély van rá, hogy a Rába megrendelésekhez juthat tőlük. Ráadásul a főváros lepusztult autóbuszparkja is milliárdokra taksált fejlesztésre szorul, teljesen érthető cél, hogy a Rába gyárthassa ezeket a járműveket is, ha képes a megfelelő technikai színvonalra. Becslések szerint körülbelül kilencmilliárd forintba kerül az államnak a többségi tulajdon megszerzése, mivel a válság miatt az utóbbi időben veszteséges volt a cég. Talán éppen ennek köszönhető, hogy esély nyílt a felvásárlására, miután a malajziai DRB Hicom felajánlotta eladásra a maga 10,85 százalékát. A nemzeti vagyonkezelő nyílt ajánlata most lehetőséget ad arra, hogy a piaci ár felett harmincszázalékos árfolyamon többségi tulajdont szerezzen az állam a Rábában.

A kormány döntésének van egy fontos üzenete is a magyar gazdaság szereplői részére: annyira bízik abban, hogy a gazdasági recessziónak belátható időn belül vége lesz, hogy abból a kevésből, amit szigorú költségvetési megtakarítások, az extraprofitot termelő ágazatokból különadók segítségével összekuporgatott, igyekszik befektetni a jövőbe.

Merőben más gazdaságfilozófia ez, mint amit a szocialistáktól megszoktunk. Ők eladtak és feléltek mindent, ami mozdítható volt ebben az országban. És úgy tűnik, még ma sem képesek felfogni, mekkora bűnöket követtek el, amikor bagóért kiárusították az országot. A szocialista Tukacs István mantraként ismételgeti a Rába-papírok állami felvásárlása kapcsán is, amit bebiflázott Kunczééktól: „Az államnak semmi keresnivalója nincs a versenyszférában, csak szabályozó erőként kellene ott jelen lennie.” Kár, hogy a baloldali kormányok szabályozóként se voltak sehol jelen. Ezért sikerült például megszabadulnunk a cukoriparunkat életben tartó kvótáinktól is. Hogy a szabályozó erejük hiánya miatt ellenőrizetlenül lerakott devizahitel-aknákról ne is beszéljünk.

„A nemzeti vagyongazdálkodás hosszú távú koncepciója az állami vagyon megőrzésével, növekedésével számol, kezdetektől vállalt célja a hosszú távú értékteremtés elsősorban a stratégiai iparágakban és vállalatoknál” – indokolja a Rába bekebelezésének célját a szaktárca.

Jóleső érzéssel barátkozunk a gondolattal, hogy Magyarországon ma már stratégiai ágazat lehet a járműipar, amiről csak álmodozhattunk az átkosban, mert Moszkvában másként gondolták. Miközben elmorzsolunk egy könnycseppet a százezernyi munkáskéznek kenyeret adó textiliparért, megpróbáljuk most is felhívni a figyelmet a legtöbb munkahelyet megteremteni képes agráriumra mint potenciális stratégiai ágazatra, valamint az állami apanázsért kiáltó élelmiszer-feldolgozó szektorra, amely ugyancsak megérdemelné ezt a kiváltságos státust.

A reprivatizáció ellenzőinek pedig tudomásul kellene venniük, hogy az állam is lehet jó tulajdonos, számtalan példát látunk erre Európában, például az energiaszektorban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.