NATO, Eurázsia

Amióta széthullott a Szovjetunió, a NATO hivatalos kommunikációja arról szólt, hogy nem tekintik ellenségnek Oroszországot.

Magyar Nemzet
2012. 05. 22. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnap és hétfőn Chicagóban megrendezett csúcstalálkozó folytatta ugyan ezt a kommunikációs hagyományt, ám hozott egy olyan döntést is, mely világossá teszi: nem célja a szövetségnek, hogy továbblépjen és Oroszországgal minőségileg teljesen új kapcsolatrendszert építsen. A lényeget illetően amerikai ellenőrzés alatt álló – hivatalosan Irán ellen szánt – rakétavédelmi rendszer európai telepítése és előirányzott képességfejlesztése arra mutat, hogy a NATO prominensei nem kívánják figyelembe venni az orosz aggodalmakat. Ezek lényege, hogy a rendszer potenciálisan aláássa nukleáris elrettentő erejüket, nagyhatalmiságuk sarokkövét, ami miatt 1991 után is ott maradhattak az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Olyan technológiai fejlesztés és képességépítés, mely számukra egyszerűen elfogadhatatlan: még akkor is, ha nem ellenük szánják.

Mi tagadás, Moszkvában is erős pártjuk van azoknak, akik a távolságtartásban érdekeltek, ráadásul a hivatalos orosz politika – a vodkagőzös jelcini éveket leszámítva – soha nem is ringatta abba a hitbe állampolgárait, hogy megszűnt a katonai szembenállás. Az orosz lobbanékonyságot hangsúlyozó nyugati sztereotípiákkal szemben ugyanis biztonság- és katonapolitikai gondolkodásuk nagyon is pragmatikus, még ha paranoiába hajlik is. Körbenéz, és megkérdezi, hogy ki, ha nem a NATO fenyegethet bennünket? Ki bír azzal a potenciállal, hogy bántson minket? A válasz Kína minden erősödése ellenére a mai napig a Nyugatra mutat, a rakétavédelmi program pedig csak megerősíti ezt, egybecsengve történelmi alapú, zsigeri ösztönükkel. Félreértés ne essék, nem új – kelet-közép-európányival keletebbre tolt frontvonalú – hidegháború körvonalazódik itt. Hiszen nagyot változott a világ, s az a gazdasági, kommunikációs és ideológiai elkülönültség, mely 1946 és 1989 között érvényesült, már nem térhet vissza. De a katonai térképeken a vonalak fennmaradnak, a hatósugarakat körzővel húzzák. Ezzel pedig érdemes a közvéleménynek is tisztában lennie, ha nem akar abban a cukormázzal leöntött, „a történelem vége utáni” álomvilágban élni, melynek eljövetelét 1991-ben oly sokan, oly meggyőzően vizionálták. Azt mondani sem kell, hogy a putyini Eurázsia-vízióval mindez aligha lehet kompatibilis.

Ők ott, mi itt. Ha mi leteszünk egy rakétát, letesznek ők is egyet, vagy valami egész mást az aszimmetrikus válaszadás jegyében. Mondjuk ráteszik a kezüket a gázcsapra, vagy csak úgy tesznek, mintha rátennék. Ha hisszük, ha nem, mindenki sebezhető valahogy. És persze Washingtonból nézve más a perspektíva, mint Brüsszelből, pláne Budapestről. Más bőrére, egy tengerentúli agytrösztben könnyű koncepciókat gyártani arról, hogy miért is lesz jó így a rendszer, ha a periférián kissé huzatos is marad.

Egy biztos: a körülményeken Magyarország, de még Közép-Európa sem tud változtatni, odébb menni meg nem lehet, „itt élned, halnod kell”. A NATO tagjaként illeszkednünk kell, meghúzódni, nehogy elfújjon a szél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.