Négy hattyú

Szép város Nagyvárad. Régi fotók tanúsága szerint mindig is az volt, de amióta legutóbb itt jártam, látványosan sokat szépült.

Benedek Szabolcs
2017. 02. 04. 20:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sirályok a gyorsabbak és az ügyesebbek, eleszik a kenyérdarabokat a hattyúk elől. Persze meglehet, hogy azoknak nem is sietős, elvégre napok óta a fél város őket eteti. Mindenki a csodájukra jár, rögtön érkezésünk után az egyik magyar könyvesboltban (ha jól tudom, kettő van) föl is hívják a figyelmünket, hogy menjünk le a partra, és nézzük meg, mert nem mindennapi dolog: négy hattyú a Körösön. Vajon honnét kerültek ide? Mindegy, a lényeg, hogy itt vannak. Már a hídról látni, ahogy méltóságos lassúsággal tapossák a vizet, ügyet sem vetnek a körülöttük csivitelő-szárnyaló, izgatott sirályhadra; ha elviszik előlük a bedobált galacsinokat, hát vigyék, jut még nekik elég. Lemegyünk a víz mellé, megvárom, amíg átlebegnek a híd alatt, utána fotózom le őket. Festői látvány: a háttérben a városháza tornya, kétoldalt az őszi levélhullás után is impozáns lombkoronájú faóriások, középen a délutáni napsütésben fürdőző Sebes-Körös, rajta a négy hattyúval. Jól sikerült a kép, mehet rögtön a Facebookra.

Tizennégy év után ez a második utam Nagyváradra, leszámítva persze azokat az alkalmakat, amikor Erdély belső részei felé menet áthaladtam rajta. Helyesebben éppen csak érintettem a város szélét, ahol aztán elfordul a főút Kolozsvár irányába. Történelmi értelemben véve Nagyvárad még nem Erdély, hiszen bár a Partium („Részek”) – Debrecen mellett – legnagyobb településeként az Erdélyi Fejedelemséghez tartozott, a Király-hágón innét esik. „Csak nem olyan rég lett határváros” – jegyezte meg a rendszerváltás környékén történelemtanárom, amire részünkről hangos röhögés volt a felelet, noha a tanár ironikusnak vélt szavaiban érezhető keserűség csengett: Nagyvárad elveszítése különösen fájdalmas, elvégre a magyar kultúra egyik bölcsőjéről és fölvirágoztatójáról van szó.

Szent László egykori városában, amelyet később a Német-római Birodalom császára, a mi Zsigmond királyunk is annyira szeretett, a reneszánsz idején, Vitéz János püspöki udvarában, gyúltak föl a humanizmus fényei. Nagyvárad igazi virágkora azonban a XIX. század végére és a XX. század elejére esett, amikor is, négyszáz évvel Janus Pannonius után, irodalmárok és művészek garmada jutott el a Körös partjáról a Parnasszusra. A Holnap Társaság emlékezetét egyebek mellett néhány éve szoborcsoport őrzi, pár sarokra a színháztól és az EMKE kávéház egykori épületétől. Nagyvárad legendás szellemisége és szabadelvűsége másutt is tetten érhető. Miként az erdélyiségé is; vagyis azé a gondolkodásé, széles körű látásmódé és toleranciáé, amely például Európában elsőként hirdette meg a vallásszabadságot. A Király-hágón innen vagyunk, ám Erdély minden ízével, illatával és érzésével jelen van: az étteremben pacalleves, a kocsmában Ursus sör, a szupermarketben borvíz, a piacon sajttömbök és emberfejnyi méretű padlizsánok, az árusoknál szőttesek és fából faragott háztartási eszközök, a szuvenírboltban Vlad Tepeșt ábrázoló hűtőmágnes. A sétálóutca fölött kétnyelvű felirat, románul és magyarul kínál boldog ünnepeket, és amikor az addig vendéglátóinkhoz románul szóló pincér meghallja, hogy egymással milyen nyelven beszélünk, ő is gond nélkül átvált magyarra. A kultúra is régi időket idézően pezseg: a dualizmus idején emelt színházépületben magyar és román társulat működik, a mi irodalmi estünkhöz pedig főtéri koncert kínálja a konkurenciát.

Szép város Nagyvárad. Régi fotók tanúsága szerint mindig is az volt, de amióta legutóbb itt jártam, látványosan sokat szépült. A felújított várra például rá sem lehet ismerni. Újravakolják és újraszínezik a szecessziós házakat is, hajdani pompájukban ragyognak ismét. Szép a Körös, szép a négy hattyú, szépek az advent fényei. Leginkább azonban az a két lobogó ragadott meg, amelyet az egyik ház ormán láttam. Egymás mellett a román és a magyar trikolór, mindkettő lyukas. Egyszerre emlékeztetnek a magyar ’56-ra és a ’89-es romániai eseményekre. Meg a szabadságvágyra és mindarra, ami a világ ezen szegletében bennünket alkalmaktól függetlenül összeköt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.