Végre

Minden egyes ajtónyitáskor újra és újra fellángolt benne a remény, hogy végre V. K., a nagy színész lép ki az utcára, neki készült gratulálni.

Maros András
2017. 02. 08. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonöt évvel ezelőtt egy ködös, szeles decemberi estén Csauszki Zsigmond a színház művészbejárója előtt ácsorgott, didergett. Vékony cérnazoknijába bújtatott lábfeje gyakorlatilag hozzáfagyott a lúdtalpbetétjéhez. Nadrágján átfújt a szél. Minden egyes ajtónyitáskor újra és újra fellángolt benne a remény, hogy végre V. K., a nagy színész lép ki az utcára, neki készült gratulálni, nemcsak a mai alakításáért, hanem úgy általában véve mindenért.

„Gratulálok, művész úr! Nagyon kedvelem, amiket csinál és ahogy csinálja.” Ezzel a szöveggel szeretett volna elé állni. Beszélgetni nem akart, nemigen lett volna miről. Ha V. K. ezek után furcsán néz rá (nem kizárt), Csauszki gyorsan felsorolja azokat a tévé- és rádiójátékokat, illetve bohózatjeleneteket, amelyek hozzájárultak, hogy rajongása elérje a jelenlegi szintet, ahonnan csakis egy személyes találkozó jelenthet előrelépést. Jöttek a színészek, egyik a másik után, fáradtan köszöntek el egymástól. Amikor a várva várt művészen kívül már a színlapon szereplő összes közreműködő hazament, Csauszki félénken benyitott az épületbe, és megkérdezte a portásfülke félálomban dohányzó lakóját, hogy V. K. mikor szokott távozni. „Már rég elment – mondta a portás –, mostanában a főbejáraton megy ki.”

Csauszki a következő héten újra beült a Molnár Ferenc-darabra, és az előadás után a főbejárat előtt várakozott. De pechjére V. K. most a művészbejárót választotta.

Az évek során tiszteletté mérséklődött Csauszki ifjúkori rajongása. Noha továbbra is szerette V. K.-t, és figyelemmel kísérte pályafutását, többé nem erőltette a személyes találkozót. Eljárt színházba, de előadás után hazament. Ha V. K. színháza környékén volt dolga, az épület előtt lelassította ugyan a lépteit, de sosem jutott eszébe, hogy megálljon, várakozzon. Ha V. K. nevét felfedezte egy pletykalap címlapján, a bulvárral kapcsolatos előítéleteit félretéve megvette a példányt, hogy értesüljön róla, jól sikerült-e az epeműtét, vagy hogy megtudja, jó áron jutott-e hozzá a csopaki szőlőbirtokhoz.

A művész hetvenötödik születésnapja alkalmából az egyik napilap hét végi melléklete fényképsorozatban mutatta be V. K. pályájának főbb állomásait, emlékezetesebb szerepeit. Néhány héttel az után, hogy ez megjelent, Csauszki a Nagymező utcában, az Andrássytól a Bajcsy-Zsilinszky felé gyalogolva megpillantotta V. K.-t, jellegzetes sörényét (nem kopaszodott, és alig őszült). A színész a Zichy Jenő utca sarkán állt. Pontosabban: nem állt – billegett, dülöngélt. De miért? Részeg? Fényes nappal? V. K.? Lehetetlen. Csauszki megállt.

Annak ellenére, hogy már rég nem szándékozott kapcsolatba lépni vele, szaporán vert a szíve, éppen úgy, mint huszonöt éve azon a ködös, szeles decemberi estén, amikor először kitárult a művészbejáró ajtaja. Most mit csináljon? Odamenjen hozzá? Megszólítsa? Mit mondjon neki? Az igazságot kellene. „Művész úr, huszonöt évvel ezelőtt órákig vártam önre a színház előtt, hogy elmondjam, mennyire kedvelem, amiket csinál és ahogyan csinálja, és persze ma sincs ez másképp ” Nagy levegőt vett, elindult. Ahogy közeledett, egyre bizarrabbnak látta a színész imbolygását. Amikor behajlította a térdét, még inkább billegett, de kiegyenesedve is ingott előre-hátra. Kétségbeesett arca egyik színpadi szerepéből sem volt ismerős. Ahogy megpillantotta Csauszkit, intett neki, mint egy régi ismerősnek, jöjjön. Csauszki maga mögé pillantott, hogy megbizonyosodjon róla, valóban neki integet-e, de mivel nem volt mögötte senki, egyértelmű, hogy igen, őt hívja a színész. Amikor már csak pár lépésre voltak egymástól, V. K. megszólalt: „Uram, kérem, segítsen! – mondta híres, dörmögő basszusán. – Ma van rajtam először ez a nyomorult, gördülő talpú gyógycipő, még baromira nem érzem, hogyan kell benne mozogni, és ott a lakáskulcsom, látja? Ha lehajolok érte, pofára esek, vegye már fel nekem, legyen szíves.” Csauszki felvette, V. K. megköszönte. Elbúcsúztak. Csauszki pontosan ilyen hosszúságú beszélgetést tervezett – huszonöt évvel ezelőtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.