Vigaszunk: Brazília, Németország és persze Dárdai

Szokásos év végi kötelezettségünknek eleget téve visszatekintünk 2014 legfontosabb sporteseményeire. Gazdag esztendőt zárunk, hiszen mindenekelőtt téli olimpiát és labdarúgó-világbajnokságot is rendeztek idén. Ezúttal utóbbi kerül terítékre a futball többi, bennünket is érintő történésével egyetemben.

2014. 12. 27. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha 2014 és labdarúgás, akkor világbajnokság és Brazília. És persze Németország. Joachim Löw legénysége a mi megkönnyebbülésünkre is hódította el – immár negyedszer – a vb-trófeát. Önmagunkat ostorozva már-már hajlottunk arra, hogy olyan megalázó vereséget, mint a vb-álmainkat megpecsételő amszterdami 8-1, csak mi vagyunk képesek elszenvedni. A németek – vagy inkább a brazilok? – felmentést adtak az önvád alól a 7-1-es kiütéssel a vb-elődöntőben.

Most még természetesen a világbajnokság számos mozzanata élénken él bennünk a címvédő spanyolok megszégyenülésétől Costa Rica szárnyalásán át James Rodriguez gólkirályságáig, de ha majd évek múltán felidézzük a 2014. évi, sorrendben huszadik tornát, akkor nem is kérdéses, hogy a brazil–német elődöntő minden más rezdülést felülír. A 7-1 ugyanis többet jelent egy sokkoló eredménynél: jelkép, a brazil futball csillaga hanyatlásának a szimbóluma. Ami azonban nem égi, hanem nagyon is földi jelenség; többször utaltunk rá, a házigazda kudarca korántsem váltott ki olyan megrendülést Brazíliában, mint ahogyan azt sokan várták az 1950-es vb emlékei alapján, amikor az Uruguay elleni, döntőnek beillő mérkőzés elvesztése után elkeseredettségükben többen a mélybe vetették magukat a Maracana-stadionban.

S hogy miért nem? Mert Brazília legalább annyit változott hatvannégy év alatt, mint maga a labdarúgás. A népességrobbanással és a gazdasági fejlődéssel párhuzamosan a társadalom kettészakadt, a foci ma már nem mindenki, hanem csak egy adott réteg játéka.

Miközben a futball globális játékká emelkedett. Ám az csupán az egyik ismérve, hogy mindenhol űzik a világon, legalább olyan fontos a másik: ott művelik a legmagasabb szinten, ahol a sportágat körülvevő globalizáció is a legfejlettebb. Ebből a megközelítésből Németország győzelme törvényszerű. (Az Egyesült Államok nem cáfolat erre, hiszen az USA a labdarúgás szempontjából ma még fejlődő ország, igaz, akár már egy évtizeden belül csatlakozhat a legjobbakhoz, hiszen a sportág térhódítása folyamatos és visszaszoríthatatlan Észak-Amerikában is.)

A német siker azt is bizonyítja, hogy a nemzetközi futballnak még mindig Európa a centruma. Itt összpontosul a legnagyobb tőke, ennek megfelelően az európai elitbajnokságokban játszanak a legjobb játékosok, a piramis csúcsán azon klubokban, amelyek meghatározóak a Bajnokok Ligájában. A BL mércéjével a koncentráció nagyobb, mint korábban bármikor. A sorozat hajnalán még nyert egy francia (Marseille) és egy holland csapat (Ajax), hasonló meglepetésig immár tíz évet kell az időben visszalapoznunk, amikor José Mourinho vezérletével a Porto diadalmaskodott. Az elmúlt években az olasz csapatok is kihullottak a versenyből, a Bajnokok Ligája alapvetően a Bayern München, a Barcelona, az idei győztes Real Madrid, újdonságként az Atlético Madrid, továbbá a vezető angol egyletek vadászmezeje.

Teljesen reménytelen, hogy ebbe a versengésbe a magyar csapatok beleszóljanak. A főtábla elérése már bravúrszámba megy, azaz csak menne – még a második számú kontinentális kupában, az Európa-ligában is. Kiugrási esélyt sokkal inkább a nemzeti sorozatok jelentenek. Dacára annak, hogy immár négyszer hét szűk esztendeje szomjazunk vb- vagy Eb-részvételt. Idén Horvátország mellett Bosznia-Hercegovina mutatta meg, hogy ez nem csupán álom. Közhelyeket sorolva, összefogással, akarattal, szakértelemmel minden ország ki tud nevelni tíz-egynéhány olyan játékost, akikből ütőképes csapatot lehet gyúrni.

Már-már elveszett hitünket Dárdai Pál adta vissza. Pátosztól mentesen tulajdonképpen teljesen logikusan. Dárdai ugyanis a lehető legalkalmasabb ember szövetségi kapitánynak. Külföldi, és mégis magyar. A szíve velünk dobban, a szemlélete, a gondolkodásmódja azonban német. Vele egyelőre a legszebb arcát mutatja a magyar futball. Feltétlen bizalom, ami ráadásul eredményességgel is párosul. Rajta áll, hogy egy év múlva ne a magyar futballal végezzük, hanem azzal kezdjük az éves sportági összefoglalót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.