Az égből pottyant szövetségi kapitány, Dárdai Pál vezetésével megőrzött esélyről, a kilátásokról cikkek tucatját írtuk, e helyütt csupán azt tartjuk szükségesnek rögzíteni, hogy a pillanatnyilag harmadik helyen álló magyar válogatott 2015-ben még hat mérkőzést játszik a 2016-os franciaországi Eb selejtezőinek F csoportjában. Az első fél évben csupán kettőt, március 29-én idehaza a sereghajtó, négy forduló után csupán egypontos Görögországgal, június 13-án pedig vendégként Finnországgal. Négy ponttal alighanem kapitány, játékos, szurkoló, mindenki elégedett lenne. Biztos továbbjutást az első két hely jelentene.
Az U20-as válogatott is fontos próba előtt áll, május 30. és június 20. között Új-Zélandon rendezik a korosztály világbajnokságát. Noha tavaly a hazai rendezésű U19-es Eb nem volt éppen fáklyásmenet, de a magyar csapat így is teljesítette az alapcélt, s kijutott az eseményre, amelyre a Mészöly Gézát váltó Szalai László irányításával készül fel.
A torna jelentőségét nem kell túl-, de alábecsülni sem, önmagáért beszél, hogy a vb-n huszonnégy együttes vehet részt, Európából csak hat, Portugália, Ausztria, Németország, Szerbia és Ukrajna mellett Magyarország. A magyar futball legutóbbi számottevő sikerét éppen az U20-as válogatott érte el még 2009-ben, amikor az Egervári Sándor vezette, Gulácsi Péter, Koman Vladimir, Németh Krisztián és Gosztonyi András fémjelezte gárda bronzérmes lett. Hasonló eredménnyel idén is beérnénk.
Az esztendő első rangos nemzetek közötti eseménye, az Ázsia-kupa napokon belül, egészen pontosan már pénteken megkezdődik, és január 31-ig tart – azon ma már senki sem lepődik meg, hogy Ausztráliában. A „kenguruk” saját kérésükre 2006 ősze óta az ázsiai konföderációhoz tartoznak, lám, olyannyira elismert tagként, hogy immár Ázsia-kupát rendeznek.
Tizenhat csapat vehet részt a tornán, a meghatározó futballnemzetek – így Japán, Kína, mindkét Korea, Irán, Szaúd-Arábia – kivétel nélkül ott vannak a mezőnyben, üde színfoltként Palesztina válogatottja idén debütál a viadalon. Izrael Ausztráliához hasonlóan viszont vándormadár,1991 óta az európai konföderáció, az UEFA égisze alatt szerepel.
A lebonyolítás egyszerű: a négy csoportból két-két csapat jut be a negyeddöntővel kezdődő egyenes kieséses szakaszba. A dicsőségen felül a győztes részt vehet a 2017-es Konföderációs-kupán.
Talán nem a legszerencsésebb szervezésként az Ázsia-kupa és az Afrika-kupa (hivatalosan Afrikai Nemzetek Kupája) időben részben fedi egymást, utóbbit január 17. és február 8. között bonyolítják le Egyenlítői-Guineában. Eredetileg Marokkó lett volna a házigazda, ám az ebolajárvány miatt októberben visszalépett a rendezéstől, így a részvételtől is elesett. Dzsibuti és Szomália kivételével a kontinens valamennyi országa elindult a selejtezőkön, meglepetésre a címvédő Nigéria kiesett. A tavalyi vb másik négy afrikai résztvevője, Kamerun, Elefántcsontpart, Ghána és Algéria nem hiányzik a tizenhatos főtábláról.
A Copa Américának 1991 után ismét Chile ad otthont június 11. és július 4. között. A földrész tíz válogatottja mellé a szokásoknak megfelelően idén is meghívtak két csapatot, Mexikó mellett Japánt, utóbbi azonban nem vállalta a részvételt, miként Kína sem, így Jamaica ugrott be. A házigazda mellett Brazília számára égetően fontos a jó szereplés, a tavalyi világbajnoki kudarcot legalább részben illene feledtetni.
A Copa csupán hat nappal a Bajnokok Ligája döntője után kezdődik, de Angliában, Németországban és Spanyolországban legalább május 23–24-én véget ér a bajnokság, így csak néhány világsztár esik be hullafáradtan a tornára.