Ez ám a meccs: Honvéd–MTK 9–7!

Mai eszünkkel elképzelhetetlen, hogy magyar labdarúgócsapat januárban fontos meccset játsszon. Nem mindig volt ez így. Január 9. olyannyira jeles nap, hogy a futballhistória két emlékezetes találkozót is számon tart e napon. 1955-ben a Honvéd és az MTK (akkori nevén Lobogó) bajnokija egészen döbbenetes, 9–7-es végeredményt hozott, tizenhárom évvel később, 1968-ban pedig a Ferencváros a Vásárvárosok Kupájában (VVK) 1–0-ra nyert Liverpoolban, s bejutott a legjobb nyolc közé.

2015. 01. 09. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önmagában a 16 gól, a 9–7-es végeredmény is hátborzongató, ám az 1955-ös Honvéd–MTK mérkőzésnek a háttere érdekesebb, mint maga a találkozó. Először is, joggal merül fel a kérdés, ugyan miért kellett a korszak két legjobb csapatának január 9-én bajnokit vívnia? Mi indokolta a kapkodást, a korai szezonkezdetet? Semmi, a Honvéd és az MTK ekkor zárta az idényt – az 1954-est

Akkoriban, így 1954-ben is tavasz–ősz rendszerű, tehát egy naptári évre eső bajnokságot írt ki az MLSZ tizennégy csapat részvételével. A válogatottbeli kötelezettségek, mindenekelőtt természetesen a világbajnokság miatt a Honvéd tavasszal csupán nyolc bajnokit játszott le. A vb után szeptemberben indult újra a futballélet, a honvédosoknak rendkívül feszesen. Különösen az év végéhez közeledve, hiszen a válogatott és nemzetközi klubmeccsek mellett be kellett pótolni öt NB I-es találkozót is. November 22. és december 4. között tizenhárom nap alatt ötször léptek pályára Puskásék.

Ám a java csak ezután következett. Brit túra, december 8-án előbb Glasgow-ban 4–2-es győzelem a skót válogatott felett, majd a „BEK-döntő” december 13-án a Wolverhampton ellen. A bajnokcsapatok sorozata csak az 1955–56-os idényben indult, 1954-ben a legjobb magyar és az akkor legjobb angol klub – tehát a világ két legjobb együttese – afféle főpróbát tartott.

Ami a körítést illeti, hatalmas sikert aratva, a futballtörténelem egyik első villanyfényes nemzetközi találkozóját a helyszínen 55 ezren tekintették meg, s azt természetesen a BBC is sugározta. Kísértett a vb-döntő, a Honvéd 2–0-s vezetésről 3–2-re kikapott (igaz, az angol visszaemlékezések nem felejtik el megjegyezni, hogy a helyiek a szünetben fellocsolták a pályát, hogy a magyarok ne tudják folytatni az örömfocit).

Itthon aztán még öt bajnoki várt a Honvédra: december 19-én, 26-án, 31-én, a maradék kettő már az új évben, január 5-én és 9-én. A Lobogó elleni szezonzárónak már nem volt tétje, a kispestiek három pont előnnyel fogadták az MTK-sokat – az Üllői úton. Ahová ennek dacára 25 ezren kilátogattak, s a két csapat a tét nélküli partin gondoskodott a nézők szórakoztatásáról. A sztárok brillíroztak: Puskás és Hidegkuti 4-4, Kocsis 3, Tichy és Sándor Csikar 2-2 gólt vágott, a végeredmény – ismételjük meg – 9–7.

A Ferencváros 1968-ban nem játszadozni érkezett Liverpoolba, kőkemény tétmérkőzésen kellett helytállnia. A Fradi a Vásárvárosok Kupája (a későbbi UEFA-kupa, illetve a jelenlegi Európa-liga elődje) 3. fordulójában a Népstadionban – még 1967 novemberében – 1–0-s előnyt szerezve készült a visszavágóra.

S hogy pontosan miként? Amikor Rákosi Gyulát kérdeztük, a kiváló balösszekötő hitetlenkedett: „Mikor játszottunk? Január kilencedikén? Az nem lehet Nem, sajnos nem emlékszem.” Szőke István ellenben még vissza is kérdezett: „Na, ki lőtte a gólunkat? És a hazai meccsen?” Bárki utánanézhet, Branikovits László, illetve Katona Sándor, sőt előbbi találata az ismert videómegosztón is megtekinthető. Íme:

E felvételen arról is meggyőződhetünk, amire Szőke is jól emlékszik: az Anfield Road gyepe havas, jeges volt, akkoriban még nem volt alácsövezve. „Úgy rémlik, Brani a meccs elején talált be (a 19. percben), utána védekeztünk inunk szakadtáig, talán a szerencse is mellénk állt. De hát a foci már csak ilyen, a döntőben a Leeds ellen viszont elpártolt tőlünk” – tette hozzá a kiváló jobbszélső.

A győzelem értékét növeli, hogy Géczi, Mátrai és Albert egyik találkozón sem lépett pályára. Mátrai azon a télen hagyta el a Fradit, Géczi és Albert pedig sérült volt. Flóri persze így sem tétlenkedett, a két meccs között, 1967 karácsonyának második napján koronázták császárrá

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.