Egyre kínosabb a budapesti futballklubok keringője

Ha az Újpest nem hosszabbít stadionszerződést az állammal, mehet a Fáy utcába. Ott viszont már az MTK foglalt magának helyet, mert költöznie kell ideiglenes otthonából, Kispestről. És hova megy a Vasas?

Gabay Balázs
2015. 04. 24. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Csakfoci.hu portál a napokban rukkolt elő azzal a meghökkentő információval, hogy az Újpest labdarúgócsapata a következő idényben költözésre kényszerülhet. A futballklub csak bérli a Szusza Ferenc Stadiont, és a honlap szerint a szezon végén lejár a megállapodás. Miután az eddigi kedvezményes bérleti díj helyett a piaci árat kérik Roderick Duchatelet belga tulajdonostól, veszélybe kerülhet a hazai pálya. Ahhoz, hogy ősszel indulhassanak az NB I-ben – persze ha a csapat nem esik ki –, a licenckérelemben meg kell jelölni egy alternatív hazai pályát, ez pedig a Csakfoci szerint a Fáy utcai Illovszky Rudolf Stadion lesz.

Elképzelhető, hogy a megjelent hír valamiféle nyomásgyakorlás része volt a bérlő vagy a bérbeadó részéről, de az biztos, hogy az Újpest semmiféleképpen nem akar elköltözni a negyedik kerületből. Ezt már Szloboda Csanád, az Újpest FC sajtósa mondja érdeklődésünkre. „Az Újpest Football Club Újpesten alakult, és mindig is Újpesten fog maradni. Klubunk otthona a Szusza Ferenc Stadion, csapatunk ezt a pályát sosem fogja elhagyni” – hangzik a lila-fehérek világos állásfoglalása. A klub folyamatos tárgyalásban van a bérbeadó Nemzeti Sportközpontokkal (MNSK) a bérleti szerződésről, a jövő évi szezonban való indulási jog megszerzéséhez viszont szükséges a licenc megszerzése a Magyar Labdarúgó Szövetségtől, ehhez pedig meg kell jelölni egy pályát, ahol a hazai meccseit tudja rendezni a csapat. Ezért volt szükség a Fáy utcára, és emiatt kötött előszerződést a Vasassal az Újpest.

Eddig tiszta sor: ha kútba esik a sportközpontokkal a szerződéshosszabbítás, irány a pár villamosmegállónyira lévő Illovszky Rudolf Stadion. Az esetleges költözés viszont csak papíron tűnik ilyen egyszerűnek.

A kormány évek óta stadionépítési, -felújítási lázban ég: átépítették már a Ferencváros és a Debrecen arénáját, és egy sor vidéki, illetve fővárosi létesítmény rekonstrukciója van folyamatban vagy kezdődik el nemsokára. Az MTK a 2014–15-ös idényre a lebontott Hidegkuti Nándor Stadionból Kispestre tette át hazai pályáját, azonban 2015-ben a Bozsik Stadiont is felújítják, így a kék-fehérek megint szedhetik a sátorfát. A Honvéd sajtóosztályától annyit sikerült megtudnunk, hogy a klubnál még gondolkoznak azon, hová költözzenek, sok idejük mindenesetre nekik sincs tépelődni.

Az MTK-nál bőbeszédűbbek voltak. Domonyai László klubelnök megkeresésünkre kifejtette: ők már alá is írták a megállapodást a Vasassal, hogy amint megkezdődik a Bozsik Stadion felújítása, onnantól az Illovszky Rudolf Stadion lesz az MTK ideiglenes otthona. Hozzátette, már tavaly közölték az MLSZ főtitkárával, hogy komoly meccsrendezési problémák lesznek 2015-ben, ha több fővárosi stadiont újítanak fel egy időben.

Az MTK Fáy utcába költözésével adódik a kérdés: hogy játszhatna ott meccset az Újpest, ha a kék-fehérek már megállapodtak az angyalföldiekkel? Ráadásul a Vasas is saját stadionjában lép pályára kéthetente a bajnokságban, egyelőre a másodosztályban. Ha a Vasas is feljutna az NB I-be, egy péntektől vasárnapig tartó fordulóban rendezhetnének mondjuk egy Újpest–Diósgyőr, egy Vasas–Ferencváros meg mondjuk egy MTK–Haladást a Fáy utcában. A gyepszőnyegnek hamar vége lenne, de legalább egyetlen stadion garantálná a 10-12 ezer nézőt, melyhez mostanában kis túlzással még egy teljes forduló is kevés.

A viccet félretéve, Domonyaiék valós problémát feszegetnek, amit az Újpest stadionbérleti afférja tett újra aktuálissá. Persze ha a negyedik kerületiek megállapodnak a bérbeadóval, nincs ügy. A szerződés szeptemberig szól, és mint az MNSK lapunknak küldött írásbeli válaszából kiderül, tárgyalnak a hosszabbításról az Újpest FC-vel és az ingatlan vagyonkezelőjével, az UTE-val. Hozzáteszik, az egyeztetések a bérleti díj kérdését egyelőre nem érintették.

A bérleti díj összegéről – lévén az államkasszába folyik a pénz – kérdeztük az Újpestet és a Nemzeti Sportközpontokat is, de sem a bérlő, sem a bérbeadó nem volt hajlandó elárulni a tételt.

Nem világos egyébként, hogy miért épp az Újpestnek kell egy-két évente szerződést hosszabbítania a Nemzeti Sportközpontokkal a dzsúdócsarnokot, bokszcsarnokot, jégcsarnokot, futballstadiont és az UTE-székházat is magában foglaló komplexuma működtetéséért. Mint Strbik Lászlótól, a Vasas sajtófőnökétől megtudtuk, az angyalföldieknek nem kell például ilyesmivel foglalkozniuk, egyetlen forintot sem kell fizetniük a tulajdonos magyar államnak sporttelepük hosszú távú használatáért. Természetesen ők, vagyis az anyaegyesület sem kér bérleti pénzt a futballklubtól a stadion használatáért.

A Groupama Arénát a Ferencváros labdarúgói is térítésmentesen kapják a vagyonkezelő anyaegyesülettől, a létesítmény állami tulajdonban van. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő adatbázisa szerint egyébként a korábbi Albert Flórián Stadion használatért a klubnak 2012-től 500 ezer forint plusz áfa összeget kellett fizetnie havonta. Ez a „piaci ár”, és a Csakfoci információjától eltérően az Újpest belga tulajának is már hosszabb ideje milliós összeget kell lerónia a korábbi kedvezményes – évi néhány százezres – bérleti díj helyett. Ha viszont az újpesti anyaegyesület is megkapná a sporttelep használati jogát az államtól – miképp ez a Vasas és a Ferencváros esetében megtörtént –, vége lenne a hosszúra nyúlt huzavonának. És többé nem merülnének fel olyan problémák sem, hogy a pénzügyi korlátok közé szorított Nemzeti Sportközpontoknak kötelessége-e szerződés szerint lemázolni a kerítést és alácsövezni a centerpályát, vagy a klubnak. Rosszabb esetben a szurkolóknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.