Tündérmese angol módra

Nyolc év alatt nagyot fordult az élet az AFC Bournemouth csapatával. A játékosok néhány éve még támogatóért és pénzért kalapoztak, mára azonban a klub gyakorlatilag tagja a Premier League-nek.

Havasi Zsolt
2015. 04. 30. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi eseménynek lehetett szemtanúja az a majd tizenkétezer ember, aki április 27-én kilátogatott az AFC Bournemouth – Bolton Wanderers mérkőzésre. Na nem azért, mert életükben először láthatták védeni a magyar válogatott kapusát, Bogdán Ádámot. Az ok ennél grandiózusabb. Az 1899-ben alapított dél-angliai klub a mérkőzés 3–0-s abszolválásával elérte azt, amiről 116 éve álmodozik. Történelme során először léphet be a Premier League ajtaján.

Egy álom vált valóra – mondta a feljutást követő elképesztő öltözői ünneplés közepette a klub elnöke, Jeff Mostyn a Sky Sportsnak. A klub ugyan matematikailag még eleshet a Premier League-be való feljutástól, de ehhez a következő fordulóban történelmi vereséget kellene szenvednie a Charlton csapatától. A soron következő ellenfél nem volt rest előhúzta a vicces nyulat a kalapból és egy kis angol humorral fűszerezett üzenetet küldött Twitter-profilján keresztül a Bournemouth-nak: „Ha 19–0-ra kikapnak tőlünk utolsó meccsükön, akkor még bukhatják a feljutást.”

A dél-angliai csapat a Premier League történetének negyvenhetedik együttese, amely a világ egyik legerősebb bajnokságában szerepelhet. Az elittársaság tagjai között azonban igen nagy különbségek fedezhetők fel. Amellett, hogy az első osztály legkisebb stadionjával rendelkezik a Bournemouth és egyelőre nem is bővíti azt, a Manchester United legdrágább igazolásának (Ángel Di María) ára a klub majd tizenkét éves költségvetését jelenti. A frissen feljutott együttes gazdasági adatai minden valószínűség szerint szignifikánsan növekednek majd, hiszen a csapatok a televíziós közvetítési jogok után rengeteg pénzt kapnak – nem beszélve a mez- és jegyeladásokból származó bevételből.

 

A labdarúgás íratlan törvénye kimondja: a klubok és a játékosok közötti értékkülönbség a pályán nem mindig érzékelhető. A klub menedzsere valószínűleg mindent meg fog tenni, hogy ez megvalósuljon. „Öröm nézni, ahogy a csapat szabadon és izgalmasan játszik” – írta Jamie Redknapp a Sky Sportsban. A korábbi profi labdarúgó, aki futballozott a Bournemouth csapatában is, hozzátette, hogy az együttes túl fogja élni a Premiere League küzdelmeit. De Harry Redknapp, a Queens Park Rangers jelenlegi edzője, a csapat egykori menedzsere is elismerően nyilatkozott a Bournemouth-ról: „Ha a következő szezonban nem lennék edzőként érintett, vennék bérletet, és minden meccsre kijárnék.”

Amint azt Jamie Redknapp kifejti, az elért eredmény tudatos építkezésnek köszönhető. Howe fiatal és sikerre éhes játékosokat hozott a csapathoz, akik beleillettek az elképzelésébe. A csapat meghatározó játékosai – Harry Arter, Tommy Elphick, Matt Ritchie – korábbi csapataiknak nem voltak elég jók, azonban a Bournemouthtól és Eddie Howe-tól megkapták a bizalmat. Ahogy Redknapp fogalmaz, az eredmény önmagáért beszél – a fiatal játékosok briliánsan teljesítettek.

A 37 éves menedzser által kialakított keret és az ehhez társuló támadójáték a Championship idei szezonjában eddig kilencvenöt gólra volt elég. A menetelés keretében 2014. október 26-án egy a Birmingham felett aratott nyolcgólos győzelemmel történelmi eredményt értek el. Csak a statisztikai hűség kedvéért meg kell említeni, hogy a csapatnak már volt egy 10 gólos győzelme is 1939-ben, azonban ezt törölték, ugyanis a mérkőzés másnapján tört ki a második világháború.

Egy ilyen teljesítmény nem múlik el nyom nélkül a világ labdarúgásában. Mint Redknapp kifejti, a klubnál a legnagyobb fejtörést az okozza majd, hogy megtartsák a sikeredzőt, hiszen a közeljövőben minden klub a fiatal és ambiciózus Eddie Howe-t akarja majd, akit a korábbi legendás angol játékos Gary Lineker már egyenesen a „the Special One”-nak titulált.

Tizennyolc évvel ezelőtt, 1997-ben nem úgy tűnt, hogy a csapat valaha is Premiere League-tagságot ünnepelhet. Ekkoriban olyan súlyos anyagi gondokkal küzdött a klub, hogy a játékosok a helyi városközpontban perselyeztek – a jelenlegi menedzser akkor játékosként élte át a gyűjtést. A szurkolók és támogatók adományainak köszönhetően a klub megmenekült, és ezzel együtt szurkolói tulajdonba került.

Tizenegy év eltelt, de a kálvária 2008-ban folytatódott, amikor a klub csődvédelmi eljárás alá került. A csődbiztosnak vevőt kellett találnia a hatalmas adósságot felhalmozó klubnak. És ha ez nem elég, a 2008–2009-es szezon alatt tizenhét pontos büntetést kaptak, és a negyedosztály huszonegyedik helyén végeztek – nem messze attól, hogy kiessenek az országos ligarendszerből.

A klub megküzdött az anyagi nehézségekkel és elindult a felfelé vezető úton. Ehhez először is Steve Fletcher klubrekorder gólja kellett. A 2009. április 25-én helyi idő szerint délután 17.35-kor szerzett, a Grimsby Town elleni találat a csapat bennmaradását eredményezte.

A Bournemouth 2009–2010-ben már visszajutott a harmadosztályba, 2012-ben pedig egy orosz milliomos, Makszim Viktorovics Gyemin személyében új tulajdonos érkezett a klubhoz. A menedzsernek és a klub folyamatos munkájának köszönhetően a 2013/14-es szezonban a csapat másodikként lépett fel a Championshipbe. Itt egy szezont töltött el, s egy fordulóval a szezon vége előtt a Watford mögött a második helyen állva gyakorlatilag biztos feljutó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.