Történelmi eseménynek lehetett szemtanúja az a majd tizenkétezer ember, aki április 27-én kilátogatott az AFC Bournemouth – Bolton Wanderers mérkőzésre. Na nem azért, mert életükben először láthatták védeni a magyar válogatott kapusát, Bogdán Ádámot. Az ok ennél grandiózusabb. Az 1899-ben alapított dél-angliai klub a mérkőzés 3–0-s abszolválásával elérte azt, amiről 116 éve álmodozik. Történelme során először léphet be a Premier League ajtaján.
Egy álom vált valóra – mondta a feljutást követő elképesztő öltözői ünneplés közepette a klub elnöke, Jeff Mostyn a Sky Sportsnak. A klub ugyan matematikailag még eleshet a Premier League-be való feljutástól, de ehhez a következő fordulóban történelmi vereséget kellene szenvednie a Charlton csapatától. A soron következő ellenfél nem volt rest előhúzta a vicces nyulat a kalapból és egy kis angol humorral fűszerezett üzenetet küldött Twitter-profilján keresztül a Bournemouth-nak: „Ha 19–0-ra kikapnak tőlünk utolsó meccsükön, akkor még bukhatják a feljutást.”
A dél-angliai csapat a Premier League történetének negyvenhetedik együttese, amely a világ egyik legerősebb bajnokságában szerepelhet. Az elittársaság tagjai között azonban igen nagy különbségek fedezhetők fel. Amellett, hogy az első osztály legkisebb stadionjával rendelkezik a Bournemouth és egyelőre nem is bővíti azt, a Manchester United legdrágább igazolásának (Ángel Di María) ára a klub majd tizenkét éves költségvetését jelenti. A frissen feljutott együttes gazdasági adatai minden valószínűség szerint szignifikánsan növekednek majd, hiszen a csapatok a televíziós közvetítési jogok után rengeteg pénzt kapnak – nem beszélve a mez- és jegyeladásokból származó bevételből.
A labdarúgás íratlan törvénye kimondja: a klubok és a játékosok közötti értékkülönbség a pályán nem mindig érzékelhető. A klub menedzsere valószínűleg mindent meg fog tenni, hogy ez megvalósuljon. „Öröm nézni, ahogy a csapat szabadon és izgalmasan játszik” – írta Jamie Redknapp a Sky Sportsban. A korábbi profi labdarúgó, aki futballozott a Bournemouth csapatában is, hozzátette, hogy az együttes túl fogja élni a Premiere League küzdelmeit. De Harry Redknapp, a Queens Park Rangers jelenlegi edzője, a csapat egykori menedzsere is elismerően nyilatkozott a Bournemouth-ról: „Ha a következő szezonban nem lennék edzőként érintett, vennék bérletet, és minden meccsre kijárnék.”
Amint azt Jamie Redknapp kifejti, az elért eredmény tudatos építkezésnek köszönhető. Howe fiatal és sikerre éhes játékosokat hozott a csapathoz, akik beleillettek az elképzelésébe. A csapat meghatározó játékosai – Harry Arter, Tommy Elphick, Matt Ritchie – korábbi csapataiknak nem voltak elég jók, azonban a Bournemouthtól és Eddie Howe-tól megkapták a bizalmat. Ahogy Redknapp fogalmaz, az eredmény önmagáért beszél – a fiatal játékosok briliánsan teljesítettek.
A 37 éves menedzser által kialakított keret és az ehhez társuló támadójáték a Championship idei szezonjában eddig kilencvenöt gólra volt elég. A menetelés keretében 2014. október 26-án egy a Birmingham felett aratott nyolcgólos győzelemmel történelmi eredményt értek el. Csak a statisztikai hűség kedvéért meg kell említeni, hogy a csapatnak már volt egy 10 gólos győzelme is 1939-ben, azonban ezt törölték, ugyanis a mérkőzés másnapján tört ki a második világháború.
Egy ilyen teljesítmény nem múlik el nyom nélkül a világ labdarúgásában. Mint Redknapp kifejti, a klubnál a legnagyobb fejtörést az okozza majd, hogy megtartsák a sikeredzőt, hiszen a közeljövőben minden klub a fiatal és ambiciózus Eddie Howe-t akarja majd, akit a korábbi legendás angol játékos Gary Lineker már egyenesen a „the Special One”-nak titulált.
Tizennyolc évvel ezelőtt, 1997-ben nem úgy tűnt, hogy a csapat valaha is Premiere League-tagságot ünnepelhet. Ekkoriban olyan súlyos anyagi gondokkal küzdött a klub, hogy a játékosok a helyi városközpontban perselyeztek – a jelenlegi menedzser akkor játékosként élte át a gyűjtést. A szurkolók és támogatók adományainak köszönhetően a klub megmenekült, és ezzel együtt szurkolói tulajdonba került.
Tizenegy év eltelt, de a kálvária 2008-ban folytatódott, amikor a klub csődvédelmi eljárás alá került. A csődbiztosnak vevőt kellett találnia a hatalmas adósságot felhalmozó klubnak. És ha ez nem elég, a 2008–2009-es szezon alatt tizenhét pontos büntetést kaptak, és a negyedosztály huszonegyedik helyén végeztek – nem messze attól, hogy kiessenek az országos ligarendszerből.
A klub megküzdött az anyagi nehézségekkel és elindult a felfelé vezető úton. Ehhez először is Steve Fletcher klubrekorder gólja kellett. A 2009. április 25-én helyi idő szerint délután 17.35-kor szerzett, a Grimsby Town elleni találat a csapat bennmaradását eredményezte.
A Bournemouth 2009–2010-ben már visszajutott a harmadosztályba, 2012-ben pedig egy orosz milliomos, Makszim Viktorovics Gyemin személyében új tulajdonos érkezett a klubhoz. A menedzsernek és a klub folyamatos munkájának köszönhetően a 2013/14-es szezonban a csapat másodikként lépett fel a Championshipbe. Itt egy szezont töltött el, s egy fordulóval a szezon vége előtt a Watford mögött a második helyen állva gyakorlatilag biztos feljutó.