A stílusos pécsi foci titka: így kell, Jarni!

Tuti kiesőből már a tizenkettedik helyen!

Ch. Gáll András
2015. 05. 07. 4:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem minden egykori világklasszis futballistából válik jó edző, sőt; a példákat napestig sorolhatnánk Akad azonban üdítő kivétel is: Robert Jarni, a horvát futball legendás alakja a számára látszólag rangon aluli pécsi közegben is színvonalas szakmai teljesítményt nyújt.

Tavaly november 24-én, a magyar labdarúgás napja előestéjén világsztárt szerződtetett a PMFC-Matias Robert Jarni személyében. Félreértés ne essék, a 46 éves, csáktornyai születésű horvát labdarúgónak volt kiemelkedő, edzőként még keveset tett le az asztalra – megérkezésekor hét hónapja munka nélkül volt –, de az addigi 15 fordulóban 10 pontot gyűjtő, sereghajtó baranyaiaknál soha vissza nem térő lehetőséget kapott a bizonyításra: onnan, ahol akkor álltak Szatmári Lórándék, lejjebb már nem vezethetett az út.

Négy és fél hónappal és 11 fordulóval később 22 ponttal a tizenkettedik helyen áll a csapat, még távolról sincs biztonságban, aligha lehet összetéveszteni a Barcelonával, de nem lehet nem észrevenni azt a stílus- és tartásbeli fejlődést sem, amelynek a legékesebb bizonyítéka a tavasszal száguldó Ferencváros ellen vasárnap elért remek 2-2 volt.

– Milyen állapotokat talált a csapatnál, amikor november végén Pécsre érkezett? – kérdeztük a hétszeres jugoszláv és nyolcvanegyszeres horvát válogatott, vb-bronzérmes, a Primera Divisiónban a Betisnél, a Las Palmasnál és a Real Madridnál is maradandót alkotó legendát.
– Sokkolt, amit tapasztaltam. Bennem úgy élt a magyar futball, mint a világ egykorvolt legjobb labdarúgása, s ami fogadott, az mindenben az ellenkezője az általam elképzeltnek. Számomra a legszembetűnőbb az volt, mennyire kevés munka van a magyar labdarúgókban. Ezen valahogy változtatni kellett, és a törökországi edzőtáborban tapasztaltam az első jeleit annak, hogy nem reménytelen a vállalkozásom.

– A kevés munkának mint kórtünetnek mi a magyarázata?
– Csak annyit tudok mondani, hogy a magyar futballnak ki kell termelnie azokat az edzőket, akik szeretnek dolgozni, ez az előrelépés kulcsa. Az infrastruktúrával nincs baj, a horvátországihoz képest nagyságrendekkel jobb a létesítményhelyzet, ez nem lehet a fejlődés akadálya.

– Egy tízes skálán hová helyezné a november végi Pécset és a mostanit?
– Erőnlétet, agresszivitást, önbizalmat tekintve a nulláról körülbelül a nyolcas szintre léptünk előre. Pokolian nehéz dolgunk van, gyökeresen más mentalitást kellett elfogadtatni a játékosokkal.

– A Ferencváros ellen az tetszett kiváltképp, hogy nem álltak be bekkelni, ahogy a Fradi ellenfelei szokták, hanem bátran felvették a kesztyűt, és „kicsiben” ügyesen futballoztak.
– Ez a rövid passzos játék talán a futszálos előéletem hozadéka. Amikor 2002-ben visszavonultam a nagypályás futballtól, képtelen voltam leállni, és átnyergeltem a teremváltozatra, amelyben a válogatottságig vittem. Sokan azt mondják, a 105 méteres pályán is futszált focizik a Pécs.

– Ha már az előéletnél tartunk: eszébe jutnak még a 28 évvel ezelőtti hősi napok?
– Csak nem Chilére gondol, az 1987-es U20-as világbajnokságra?

– De. Jonathan Wilson, a neves futballtörténész szerint a Santiagóban világbajnoki címet szerző jugoszláv csapat volt minden idők legerősebb korosztályos együttese, benne önnel.
– És Stimaccal, Prosineckivel, Bobannal, Sukerrel, Mijatovictyal! Képzelje, milyen csapatunk lett volna, ha Sinisa Mihajlovicot, Jugovicot, Boksicot is elengedi a klubja, Bilic pedig nem sérült! Amikor elutaztunk Belgrádból – ki sem akarták küldeni a gárdát Chilébe –, egyedül Miljan Miljanic, a legendás edző búcsúztatott bennünket a repülőtéren. Amikor hazatértünk, bőröndünkben az aranyérmekkel és a serleggel, Zágrábban és Belgrádban is le kellett szállnia a gépnek, mindkét reptéren ezrek éltették a csapatot.

– Igaz, hogy a Német Szövetségi Köztársaság elleni döntő után, amelyet tizenegyesekkel nyertek meg, még két napot maradtak Santiagóban, hogy megünnepeljék az ön születésnapját?
– Hogy ezért maradtunk-e, arra már nem emlékszem, de tény, hogy október 25-én lettünk világbajnokok, és 26-án van a születésnapom. De szerintem nem elsősorban ezért maradtunk tovább, hanem azért, mert Stimac összejött Miss Chilével, aki véletlenül horvát származású volt

– A jugoszláv sportot sújtó embargó mennyire vágta agyon az önök nemzedékét?
– Ha nincs a délszláv háború, ha nem tiltják ki Jugoszláviát a nemzetközi porondról, nem Dánia nyeri az 1992-es Európa-bajnokságot De ugyanez történt kosárlabdában is. Ha a barcelonai olimpián a horvát válogatott – Kukoc, Drazen Petrovic, Radja – kiegészül a szerbekkel, Divaccal, Paspaljjal, Dordevictyel, nagyon megszorítják az amerikai Dream Teamet. Akkor volt a legjobb korban a mi ’68-as nemzedékünk.

– 1998-ban sem volt gyenge az akkor már horvát válogatott
– Nem, de hat évvel korábban jobbak lettünk volna. A németek ellen 3-0-ra megnyert negyeddöntő életem legszebb emléke, egyetlen válogatottbeli gólomat ott lőttem.

– Képes visszalendülni Santiagóból, Párizsból a mai magyar futballvalóságba?
– Muszáj, mert szombaton Pápára utazunk. Nekünk most minden meccs döntőnek számít, egy hétre rá a Dunaújvárost fogadjuk. Pápán időtlen idők óta nem győzött a csapat, azt mondják a pécsiek, szóval a hagyomány nem mellettünk szól. A Dunaújváros pedig sokkal jobb csapat annál, mint amit a helyezése sejtet.

– Szívesen maradna Pécsen június után is?
– Két és fél éves szerződést kötöttem novemberben, semmire sem vágyom inkább, mint hogy kitöltsem ezt az időt. A következő idényben jó középcsapatot szeretnék formálni a Pécsből. Csak ehhez nem ártana bennmaradnunk

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.