Öt klub nem kapott első osztályú licencet

Jelen állás szerint a Győr, a Pécs, a Kecskemét, a Nyíregyháza és a Pápa nem indulhat az NB I-ben.

Gabay Balázs
2015. 05. 13. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csányi Sándornak, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökének a sajtótájékoztatón elhangzott főbb bejelentései:

– Licencügyben a kluboknak május 26-áig, a másodfokú döntésig van lehetőségük arra, hogy pótolják a hiányosságokat.

– A licencügyben hozott döntések tükrében alakulhat ki az NB I jövő évi létszáma. Az első osztály 16, 14 – vagy akár már a 2015–16-os idényben – 12 csapatos lehet. Amennyiben páratlan számú csapat rendelkezik majd a szükséges indulási joggal, akkor a másodosztályból feltöltik az élvonalat páros számúra.

– A 12 csapatos NB I esetében háromszor 11 fordulóra kerülne sor.

– Megszűnik a Ligakupa.

– A hazai futballisták számát növelni szeretnék már a következő szezontól. Anyagilag is motiválnák a klubokat – egyebek között a szerencsejátékokból befolyó várhatóan 300-400 millióból –, így például pluszpénzre számíthatnának, ha hét külföldinél nincs több a keretben. Az európai kupákban induló együttesek kedvezményt kapnának, nekik tíz külföldi játékosuk lehet, a pályán egyszerre öt.


16.28 Vége a sajtótájékoztatónak, köszönjük a figyelmet!

16.23 Arra a kérdésre, hogy ki nem támogatta a Győr megmentését az MLSZ ötlete alapján – hitel a kluboknak később juttatni kívánt összegből –, Vági nem válaszolt, arra hivatkozva hogy az illetékes MLSZ-bizottságtól csak annyi infót kaptak, hogy nem volt egységes támogatás.

16.17 Csányi Sándor kétféle NB I-es tulajt lát: az egyik mindenbe beleszól, a másik nem szól bele a futballszakmai munkába. Arra a kérdésre, miért költhetik a pályára sem lépő labdarúgók fizetésére ezeket a hatalmas összegeket, úgy válaszolt, akadnak megvezetett klubtulajok. Ehhez Török Gábor – először felszólalva – azt tette hozzá, hogy a most bevezetni kívánt premizálási rendszer lényege, hogy a tulajdonosok ne a szélbe szórják a pénzüket.

16.15 Nem lehet még tudni, mikor és hogyan indul az NB I és az NB II.

16.13 Nyilasi a Ligakupa megszüntetését magyarázza. Nívósabb lehet így a másod- és a harmadosztály, így indokol többek között.

16.10 Vági Márton is megszólal, a fiatal játékosok besorolásáról beszél egy mondatban.

16.08 Csányi kellemetlen mosoly közepette közli kérdésre: nem tudja pontosan, mik azok az okok, amelyeknek az öt csapat nem tudott megfelelni a licenc kiadásához.

16.06 Az NB II lebonyolítása nem változik. Az NB I-ben háromszor 11 forduló lesz, ha 12 csapatosra csökken.

16.03 „Lehet, hogy hibáztunk, hogy nem magyaráztuk el a szurkolói kártya lényegét a bevezetés előtt” – válaszol kérdésre Csányi. Nagy a röhögés a teremben, kérdés: „Hogyan rendezik a szurkolókkal a kapcsolatot azután, hogy több klubvezető van előzetesben, mint szurkoló?” Csányi válasza: „Bevezetjük a klubvezetők számára is a szurkolói kártyát! Félretéve a viccet: akinek konkrét ajánlata van, az közölje, szeretnénk kényelmessé tenni a meccsre járást. Nem szeretnénk kiszúrni a szurkolókkal!”

15.59 Tőkerendezésről beszél Csányi Sándor, felfüggesztés jöhet, ha ezt nem oldják meg a klubok. Tartalékcsapatban U19-es, U20-as, U21-es játékosnak is kell lennie. Az elnök ennyit kíván közölni, a sajtótájékoztató lényegi része lezárul.

15.55 A Ligakupát többé nem írják ki. A tartalékcsapatok az NB III-ban indulhatnak. Ha az adott csapat betartja a lenti premizálási kritériumokat, 300-400 milliós pluszhoz juthat.

15.53 A tévés közvetítésekből származó pénznél is többet kaszálhatnak a szerencsejátékból a klubok. A premizálás lényege, hogy a nem hazai nevelésűek száma nem haladhatja meg az adott klub keretében a hetet. A pályán a nem hazai játékosok közül nem lehet több háromnál. A hazai nevelésűek közül már idén legalább egynek húsz év alattinak kell lennie, jövőre már kettőnek. A nemzetközi kupában indulóknak a keretben legfeljebb tíz, a pályán maximum öt nem hazai nevelésű játékos lehet.

15.52 A külföldi-hazai játékosok arányáról: hazai nevelésűnek számít, aki 15 és 21 év között három évet itthon játszott bajnokságban.

15.49 És akkor a döntések: „Az NB I-es létszámot 2017–18-as idényre legkésőbb tizenkettőre csökkentjük” – így Csányi. Öt csapat nem kapott licencet: Győr, Pécs, Kecskemét, Nyíregyháza, Pápa. Ha a két kieső mellett még két csapat nem indulhat, akkor tizennégy csapatos lesz a bajnokság. Ha csak tizenötre csökkenne, akkor jövőre még feltöltik tizenhat csapatosra a mezőnyt. Ha négyen nem kapnak most licencet, akkor már jövőre tizenkét csapatos lehet a magyar bajnokság. Május 26-án dönt a másodfokú licencadó bizottság, ekkor dől el végleg a fenti öt csapat sorsa.

15.48 Több fiatal magyar játékos kell a pályára, ismétli a már sokszor említett mondatot az elnök.

15.46 41 játékosból átlag 32 magyar, a többi külföldi egy átlagos magyar NB I-es csapat keretében. A fizetések fele olyan futballistákhoz került, akik egy percet sem töltöttek a pályán, jelzi szomorúan Csányi.

15.43 A sportfogadás jogi bevétele az MLSZ-en keresztül a csapatokhoz kerülhet, ezeket ésszerűen kellene elosztani, ezzel fejlődhetnek a magyar klubok. Jön a licencügy. A cél, hogy az UEFA ne dobja vissza az MLSZ által kiadott versenyengedélyeket. A nézőszám növelése is cél az NB I-ben.

15.41 A felnőttcsapatok helyzete nem jó, állandó a pénzhiány, minden évben van felszámolás, a köztörvényes bűncselekményről nem is beszélve – utal Csányi a Quaestor-botrányra. A csapatok költségvetésének tekintetében Európa hátsó felébe tartozunk.

15.40 „Alulról kezdem, hogy legyen íve az előadásnak” – kezdi Csányi. Az amatőr futball költéseiről és 240 ezer regisztrált játékosról beszél. Közel 1000 pálya újult meg.

15.38 Kattognak a fényképezőgépek, a terembe lépett Csányi Sándor. Nyilasi Tibor elnökségi tag, dr. Vági Márton MLSZ-főtitkár, Berzi Sándor MLSZ-alelnök, Török Gábor elnökségi tag is az asztalnál.

15.36 Sipos Jenő kis türelmet kér az újságíróktól. Lehet, hogy még most is tanácskoznak Csányiék?

15.30 Megtelt a sajtóterem, Sipos Jenő MLSZ-szóvivő jelen van, a vezetőség tagjai még sehol.

Szerdán olyan hírek kaptak szárnyra, hogy az NB III-as tagságra hajtó, végveszélybe került Győri ETO mellett a Lombard, a Kecskemét és az Újpest aggódhat a rajtengedély miatt.

A Magyar Labdarúgó Szövetség szerda délután székházában sajtótájékoztatón közli, mely első osztályú futballcsapatok nem kapnak klublicencet a 2015–16-os szezonra. Fellebbezésre ugyan még most is van lehetőség, Sipos Jenő MLSZ-szóvivő ugyanakkor korábban jelezte portálunknak, hogy új dokumentumokat múlt péntek óta már nem fogad be a szövetség. A testület maximum akkor tehet kivételt és hagy lehetőséget az újbóli hiánypótlásra, ha a benyújtó klub önhibáján kívül nem tudta teljesíteni kötelességét.

Az MLSZ elsőfokú licencadó bizottsága április 27-ei ülésén UEFA- és NB I-es klublicencet adott a 2015–16-os szezonra a Debrecennek, a Ferencvárosnak és a Videotonnak, illetve NB I-es rajtengedélyt a Békéscsabának, a Gyirmótnak, a Paksnak, valamint a Puskás Akadémiának. A többi első osztályú csapatot hiánypótlásra kötelezte május 8-ai határidővel.

Mint az NSO kiderítette, azok az NB I-es klubok, melyek nem kaptak rajtengedélyt, számos követelménynek nem tettek eleget. Kizárólag pénzügyi okokból dobta vissza a szövetség a Mezőkövesd, a Lombard FC Pápa, a Kecskemét, a Haladás és a Diósgyőr kérelmét. Előbbi mellett infrastrukturális gondok miatt nem kapott licencet elsőre három fővárosi csapat: a Vasas, a Budapest Honvéd és az MTK. Az Újpestnél mindemellett jogi kifogásokat is talált az MLSZ.

A Dunaújvárosnak rengeteg papírmunkát kellett péntekig elvégeznie, hiszen sportbeli, személyügyi, adminisztratív, jogi és pénzügyi akadályok tornyosultak előtte, a nyíregyháziak pedig ezeken túl „alapadatokkal” is adósak maradtak a szövetség szerint. A Pécsnek „dunaújvárosi” gondjai vannak, egyedül a sportbeli hiányosságokat „cserélték” infrastrukturálisra.

A Győri ETO-t azért nem vettük számításba, mert a kisalföldiek vezetősége már pénteken szólt az MLSZ-nek, hogy nem fogja tudni megoldani a jelzett infrastrukturális, személyügyi, adminisztratív és pénzügyi problémákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.