Sokféleképpen lehet értékelni az MLSZ szerdai sajtóértekezletén a Csányi Sándor elnök szájából elhangzottakat, annyi azonban egyértelműnek tűnik: az utóbbi évtizedekben talán először komolyan veszi saját szabályait s ezzel együtt önmagát a honi futball irányítótestülete.
|
Csányi Sándor és Vági Márton főtitkár |
Fotó: MTI/Illyés Tibor |
Csányi kontra Matyi Dezső?
A leglátványosabb – és a kárvallottak többsége esetében még mindig hitetlenkedve fogadott – döntés, hogy az elsőfokú licencadó testület a Győrnek, a Kecskemétnek, a Nyíregyházának, a Pápának és a Pécsnek nem fogadta el az NB I-re vonatkozó licenckérelmét. Ha bejön a papírforma és május 26-án másodfokon nem történik változás, továbbá a sereghajtó Pápa a várakozásnak megfelelően kiesik, akkor a 2015–2016-os NB I-es pontvadászat 12 csapattal indul. (Bár senki sem adta a nevét a feltételezéshez, a PMFC környékén a klubtulajdonos Matyi Dezső és az OTP-, egyben MLSZ-elnök Csányi közötti háborúskodást vélik felfedezni a pécsi licenckérelem elutasítása hátterében. A Kecskemét pedig hivatalos közleményben jelezte: fellebbez a döntés ellen.)
Már mindent kipróbáltak
Az elmúlt fél évszázadban mindenféle variációt kipróbált már a bajnokságot kiíró MLSZ. A jelenlegi 16-os létszám 2004 őszétől volt érvényben, azelőtt 2001 és 2004 között három idényben 12 csapatos volt a küzdelemsorozat. (Minden látható eredmény, színvonal-emelkedés nélkül.) A 2000–2001-es Borsodi Ligát (akkor úgy hívták) két nyolcas csoportban kezdték, az első hat-hat folytatta az érmekért, a két-két utolsó kiesett, így csökkent 18-ról 12-re a létszám. A Professzionális Nemzeti Bajnokság 1999–2000-es szezonjában Európában egyedülálló módon 18+1 csapat küzdött a bajnoki címért, igaz, tavasszal már csak 17-en maradtak. A téli szünetben a Gázszer FC visszalépett a PNB küzdelmeitől, helyét a másodosztályú Pécs vette át, a Gázszer őszi eredményeivel együtt! 2000. március 12-én a Szeged LC gazdasági okok miatt sorozatban a negyedik mérkőzésére sem tudott kiállni, ezért az MLSZ kizárta a bajnokságból. 1996 és 1999 között 18 klub futballozott az élvonalban, 1989 és 1996 között 16, előtte öt idényben megint 18, 1975–1976-ban 16, az 1974–1975-ös pontvadászatban 15 (mivel az MTK és a VM Egyetértés négy forduló elteltével fuzionált), előtte megint tizenhatos volt a mezőny.
Izgalmas számháború
Az egyetlen, vitán felül levonható következtetés a „számháborút” szemlélve: teljesen mindegy, hányan alkották az élvonal mezőnyét, csak egyvalami volt biztos, mégpedig a szigorúan monoton színvonalsüllyedés.
Szokás külföldi példákat sorolni a létszámcsökkentés indoklására, nos, a hazánkhoz hasonló méretű országok közül Litvániában, Ausztriában, Svájcban 10, Dániában, Finnországban, Bulgáriában 12, Norvégiában, Szerbiában, Boszniában, Svédországban 16, Romániában 18 csapat alkotja az élvonal mezőnyét, tehát nincs kőbe vésett recept.
|
Egységes volt az elnökség |
Fotó: MTI/Illyés Tibor |
Tízes skálán tízes az MLSZ-nek
„Ha tízes skálán kellene értékelnem a szerdai Csányi-bejelentés legfontosabb pontját, mármint hogy öt klub nem kapott NB I-es licencet, a maximális tízes kalkulust adnám – fogalmazott Dénes Ferenc sportközgazdász. – Hogy miért? Mert végre úgy tűnik, komolyan veszi önmagát és a saját szabályzatát a testület. A külföldi játékosok szerepeltetését korlátozó gazdasági szabályozók hatása egyelőre kiszámíthatatlan, továbbá nem ártana tudni, hogy a nemzetközi kupákban szereplő klubok könnyítése – a pályán öt, a keretben tíz légiós lehet – az egész szezonra érvényes-e vagy csak addig a pillanatig, amíg a szóban forgó csapat ki nem esett az EL-ből, illetve a BL-ből.”
Annyi azért valószínűnek tűnik, s a kecskeméti fellebbezés is erre enged következtetni: ez a meccs még koránt sincs lefutva.