A FIFA végrehajtó bizottsága keddi rendkívüli ülésén döntött arról, hogy annak ellenére sem változtatja meg a voksolás időpontját, hogy a jelenlegi elnök Joseph Blatterrel, valamint több magas beosztású vezetővel, többek között az alelnök és UEFA-elnök Michel Platinivel szemben vizsgálat folyik pénzügyi szabálytalanságok, korrupció gyanúja miatt. Blattert és Platinit október 8-án függesztette fel tisztségéből a nemzetközi szövetség etikai bizottsága, ezzel 90 napra eltiltva egyben őket a labdarúgással kapcsolatos mindenfajta tevékenységtől.
A franciák legendás játékosa korábban jelezte, hogy harcba szállna a FIFA-elnöki posztért, ugyanakkor a keddi döntéssel bizonytalanná vált a helyzete, ugyanis a hivatalos jelentkezés határideje így marad jövő hétfő. Éppen Platini felfüggesztése miatt nem bírálják el a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöki tisztségére benyújtandó pályázatát. A sportvezető – aki jelenleg az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke – a Le Monde francia napilapnak így nyilatkozott:
„Természetesen továbbra is szándékomban áll részt venni a februári elnökválasztáson. Szégyenletes, hogy így besároztak, de a három hónapos felfüggesztésnél jobban zavar, hogy ugyanolyan büntetést kaptam, mint a többiek. Nem hiszem, hogy sok szavazatot vesztettem a botrányok miatt. Akik ismernek, tudják, hogy továbbra is tükörbe tudok nézni. Nem szeretek veszíteni, főleg egy igaztalan botrány alapján nem.”
A botrányok miatt a FIFA reformbizottsága többek között azt javasolja, hogy 12 évben maximálják az elnöki mandátum időtartamát. A testület keddi ülésén arról is tárgyaltak, hogy az elnökre és a vezetőtestület tagjaira 74 éves korhatár vonatkozna, az éves fizetésük összegét pedig nyilvánosságra kellene hozni. A végrehajtó bizottság – botrányok miatt besározódott – nevét FIFA Tanácsra változtatnák, ennek feladatköre a stratégiai ügyek megvitatására korlátozódna, végrehajtó hatáskörrel nem rendelkezne. A főtitkár helyébe ügyvezető lépne.
„A FIFA vezetőinek fel kell ismerniük és el kell fogadniuk, hogy a múltban komoly hibákat követtek el és elfogadhatatlan döntéseket hoztak\" – áll a reformbizottság által közzétett jelentésben.
Eddig Ali bin al-Husszein jordán herceg nyújtotta be hivatalosan a pályázatát a FIFA elnöki posztjáért. Mellette Platini, valamint az Ázsiai Labdarúgó-szövetség (AFC) elnöke, a bahreini Salman sejk, az időközben hat évre eltiltott dél-koreai Csung Mong Jun, a nigériai Segun Odegbami, a játékosként világbajnoki bronzérmes brazil Zico, a libériai Musa Bility és a trinidadi David Nakhid jelezte, hogy versenybe száll a posztért, míg a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) elnöke, az orosz Kirszan Iljumzsinov, valamint a korábbi svájci válogatott játékos, Ramon Vega fontolgatja az indulást.
A kormány egyik tagja szerint teljességgel elfogadhatatlan, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség felfüggesztette Kuvait tagságát. Szalman Szabah Szalem al-Hud al-Szabah információs miniszter váratlannak nevezte a FIFA múlt pénteki határozatát, amely – mint megjegyezte – komoly foltot ejt az ország sportjának hírnevén. A politikus úgy véli, Kuvait nem érdemelt ilyen súlyos büntetést, különösen annak fényében, hogy milyen sokszor működött együtt a FIFA-val, illetve más nemzetközi sportszervezetekkel. Szerinte Kuvait sportirányítása megfelel a nemzetközi elvárásoknak, s lényegesen előremutatóbb, mint a régió többi országáé. Szalman sejk emlékeztetett rá, hogy 2012-ben olyan rendeletet hoztak, amely biztosítja a sportszervezetek független működését.