A francia Jérôme Champagne pénteken bejelentette: versenybe száll a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöki címéért, így ő lehet az egyetlen francia jelölt. A svájci Joseph Blatter korrupciós botrány miatt kényszerült lemondani hivataláról, februárban lesz a szervezet tisztújító küldöttgyűlése, amelyen szintén jelen állás szerint nem szállhat ringbe az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke, Michel Platini. A francia sportdiplomata is korrupciós ügybe keveredett, őt és Blattert is felfüggesztette a FIFA, így Platini elnökjelölti pályázatát nem fogadta be a labdarúgás vezető szervezete.
A sportdiplomata neve nem csak a pezsgőcímkék miatt csenghet ismerősen: Jérôme Champagne ugyanis nem most először indul az elnökségért. Az idei, májusi tisztújítón – amelyen Blattert újraválasztották – is szeretett volna ott lenni, ennek érdekében Magyarországon is járt tavaly decemberben. Akkor az MTK, a Videoton, az Újpest és a Ferencváros vezetői biztosították támogatásukról a Joseph Blatter fémjelezte FIFA reformjára törekvő Champagne-t egy budapesti kávézó galériáján történt egyeztetésüket követően. Ám Csányi Sándor MLSZ-elnök végül nem fogadta.
A sportújságíróból lett diplomata majd sportdiplomata felvenné a harcot a fogadási csalással szemben, változtatna azon, hogy a kisebb kluboknak esélyük sincs felzárkózni az európai topcsapatokhoz és helyrehozná a FIFA korrupciós botrányok által megtépázott renoméját.
„Sokan mondják Sepp Blatterre, hogy diktátor, teljhatalmú vezető, pedig nem az. ( ) A FIFA piramisként működő szervezet, bármi rossz történik a labdarúgásban, akkor egyből a FIFA-t hibáztatják, pedig Sepp Blatter nem korrupt”
– mondta Champagne decemberben a Vs.hu-nak adott interjújában, ahol azt is elárulta, több szabályon is változtatna a labdarúgásban. „Felháborít, hogy manapság a játékosok ordítoznak a játékvezetőkkel, ezért csak a csapatkapitányok számára engedélyezném a bírókkal való diskurzust” – jelentette ki, majd elárulta: narancssárga lapot adna az ápolást okozó játékosnak, hogy ne legyen emberelőnyben a csapata, támogatja a videóbírót is – leshelyzeteknél és tizenhatoson kívül vagy belül történt szabálytalanságoknál. Az utolsó emberes szabálytalanságokért piros helyett sárga lapot adna, a hosszabbításban pedig bevetné a negyedik játékvezetőt.
Végül nem gyűjtött elég támogatót – pedig a brazil Pelé is mellé állt –, így nem is került fel a jelöltek nevét tartalmazó szavazólapra a májusi küldöttgyűlésen. Most ismét megpróbálhatja.