Beválik a német vonal a magyar utánpótlásban?

Bemutatjuk a német utánpótlásmodellt, amely nálunk arra hivatott, hogy sikeres nemzedékeket neveljen fel.

Énekes András
2016. 03. 30. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az már biztos, hogy a német utánpótlás-nevelés módszereit fogja átvenni a Magyar Labdarúgó Szövetség. Bernd Storck szövetségi kapitány szerint tíz év múlva várható látványos eredménye a változásoknak.

Az elmúlt hetekben több alkalommal is megerősítette az MLSZ, hogy komoly változtatásokat léptet életbe a hazai utánpótlás-nevelés rendszerében. A tehetséges tizenéves labdarúgók kiszűrésében és megfelelő szakmai felkészítésében a válogatott szövetségi kapitánya kapta a karmesteri pálcát, terve pedig az, hogy a Németországban a kétezres évek elején bevezetett rendszert honosítsa meg Magyarországon. A 2000-es Európa-bajnokság kudarca után – Németország csoportutolsó lett címvédőként –, 2003-ban indította el a német szövetség az utánpótlás-nevelés célzott fejlesztését.

A változtatások több fronton zajlottak, és egy erősen központosított, nem kevés pénzből felépített rendszerből indult. A német vezetés újragondolt stratégiájának szerkezeti alapját az új U19-es bajnokság adta. Ennek nyomán nálunk is egy néhány csapatos elit ifibajnokságon dolgoznak a szövetségnél. A németek a korábbi, régiónkénti ligákat a lehető legszűkebben összevonták, így három tizennégy csapatos Bundesligát hoztak létre, akiknek győztesei egymással játszanak az szezon végén.

Az edzőképzésre szintén hatalmas hangsúlyt fektettek, 2013-ban 28 ezer B licences edző dolgozott a német utánpótlásban, Angliában például ez a szám 1759 volt. Az akadémiai rendszer sokkal inkább a technikai és a taktikai képzésre fókuszál, a korábbi fizikai aspektusok háttérbe szorultak, mondván izmot és erőnlétet könnyebb rápakolni a tehetséges futballistákra, mint fordítva. Németország összes, számszerűen 366 közigazgatási egységét lefedi az új rendszer, a klubok játékosmegfigyelői (scout) minden egyes 8 és 14 év közötti fiatal focistáról tudnak, akikkel minimum B licenccel rendelkező edzők foglalkoznak naponta, így nem csoda, hogy az új rendszer beindulása óta felnőtt egy olyan nemzedék, amely a 2014-es világbajnok válogatottnak is a gerincét adta. Idehaza egyelőre még nemcsak a régiós bajnoki rendszer hiányzik, a megfigyelőhálózat sem épült ki normálisan.

Hummels, Özil, Kroos, Kramer, Lars és Sven Bender, Schürrle, Götze és Thomas Müller, vagyis a mai német válogatott gerince is az utánpótlás-nevelés új korszakának „termékei”. A 2002–03-as szezontól a profiknak, vagyis a 36 első- és másodosztályú klubnak futballakadémiát kell működtetnie, máskülönben nem indulhat el a bajnokságban. Az első két évben összesen 114 millió euró ment el az infrastrukturális fejlesztésekre, amelyet nagy részben a klubok álltak. Ebből is látható, hogy noha komoly állami befektetéssel és központi irányítással hozták létre az utánpótlásrendszert, a gyermekekkel nap mint nap foglalkozó klubok is óriási részt vállaltak az új nemzedék sikerében.

Hogy mi a helyzet itthon? A jelenlegi magyarországi körülményeket természetesen ostobaság lenne összehasonlítani a német futball ezredforduló utáni állapotával. A 2010-es kormányváltás óta látványosan több erőforrást fordít az állam a hazai labdarúgás fejlesztésére, ami elsősorban a technikai körülményekben érhető tetten: stadionok, akadémiák, edzőpályák. Infrastruktúrában nyilvánvalóan kezdünk felzárkózni, de ami a német rendszer egyik legfontosabb összetevője, az a minőségileg és mennyiségileg is kiemelkedő edzőképzés. Az utánpótlásban nálunk sokkal előrébb járó Anglia bevallottan a német módszereket vette át és építette be saját rendszerébe az utóbbi években, és ahogy fentebb is olvasható, néhány évvel ezelőtt a foci őshazájában is tízszer kevesebb B licences edző dolgozott a fiatalokkal, mint Németországban.

Nálunk pontos számok sajnos nem állnak rendelkezésre arról, hány tréner dolgozik fiatalokkal, de különösebb nyomozás nélkül is kitalálhatjuk, hogy ezen a téren sincsenek égbeszökő számaink. A magyar válogatottnál jelenleg német szakmai stáb dolgozik, a bajnokságot napokon belül megnyerő Ferencvárost pedig egy szintén német mester, Thomas Doll vezeti. Az ő esetükön kívül is gyakori jelenség, hogy az NB I-es csapatok élén külföldi edzők dolgoznak – Robert Jarni, Marco Rossi, Nebojsa Vignjevic, Zoran Spisljak –, ami persze a már „bizonyított” magyar edzőgenerációval szembeni szkepticizmus oka is lehet. Csányi Sándor, az MLSZ elnöke több nyilatkozatában is a hazai edzőképzés fellendítéséről beszélt, ennek eredményeként Szalai László kapta meg a szakmai irányítást 2013-ban.

A trénerképzés irányítója szerint hatékonyan indultak el a folyamatok, és sok feltörekvő edzőjelölttel találkoznak a tanfolyamokon. Értékelhető eredményekhez azonban ezen a területen is időre van szükség. Ezt jól mutatja, hogy az elmúlt három évben egyetlen magyar edző hangos sikereiről beszélhetünk csak, méghozzá a teljesen más utat bejáró, Németországban dolgozó Dárdai Páléról. Mindazonáltal az MLSZ új utánpótlás-stratégiája is nagy hangsúlyt fektet az edzők megfelelő szakmai képzettségére. Az új program alapján minden megyében ötfős stáb fog dolgozni heti egy alkalommal a kijelölt tehetségközpontokban. Három korosztályt érintenek a változások – U12, U13 és U14 –, Pest megyében és Budapesten pedig két-két ilyen központ jön létre.

A megyei tehetségközpontok az akadémiáktól függetlenül jönnek létre. Az ott dolgozó edzőket állítólag már ki is képezték, májusban pedig élesben is elindulhat a program. Csodát várni ettől a lépéstől azonban nem érdemes, heti egy összetartás mellett napi szinten az adott klubokban is meg kell kapniuk a megfelelő tudást a tehetséges gyermekeknek, így a két szintet minőségi összhangba hozva lesz majd értelme megvizsgálni utóbb, hogy jól működik-e a rendszer.

Mint az már többször is elhangzott, és ahogy a német aranygeneráció példájából is látható, a folyamatban lévő reformnak minimum tíz év kell, hogy érzékelhető előrelépést hozzon. A cél nyilvánvalóan nem a 2026-os világbajnokság megnyerése, hiszen sem a merítési lehetőségek, sem a beruházott összegek nem mérhetők a nyugati futballfejedelmekéhez, azonban ha a beígért programpontok az edző- és utánpótlásképzésben hatékonyan, lépésről lépésre lépnek életbe, akkor joggal reménykedhetünk abban, hogy újra olyan kultúrája alakul ki a magyarországi labdarúgásnak, melyre büszkék lehetünk. Mindezen túl pedig az sem lenne rossz, ha az idei Eb-szereplés után nem kellene újra harminc évet várni arra, hogy kijussunk egy kontinensviadalra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.