1968-ban Mexikóvárosban a magyar labdarúgó-válogatott megvédte olimpiai bajnoki címét, a Ferencváros pedig Vásávárosok Kupája-döntőt játszott. Négy magyar játékos szerepelt a FIFA virtuális világválogatottjában, az európai bajnokságok legjobb góllövőjének járó Ezüstcipő Dunai Antalé lett (36 gól). Egy évvel később az Újpest verekedte el magát az Európa-liga jogelődjének nevezhető VVK fináléjába.
Okkal várták sokan, hogy ami 1938-ban és 1954-ben sem sikerült, „na majd most”, Mexikóvárosban, 1970-ben talán. A selejtezők során azonban pontegyenlőség alakult ki csoportunkban Csehszlovákia és Magyarország között, amit egy bónusz meccsel oldott fel a FIFA, amit elvesztettünk (1–4), így nem vehettünk részt a világbajnokságon – hasonlóan olyan akkori nagyágyúkhoz, mint Argentína, Franciaország, Portugália vagy Spanyolország.
Maradt tehát a fogadkozás az 1972-es Európa-bajnokságra, de hogy világversenyen több arany nem terem már nekünk, azt pontosan jelezte egy bizonyos Mészöly Kálmán, a „Szőke Szikla” vb-pótselejtezőt követő megnyilvánulása: „A mi időnk lejárt.”
Az 1972-es Európa-bajnokságra – ami akkor még mindössze 4 csapatos volt – a vb-selejtezős 29 helyett már 32 ország nemzeti együttese adta le kvalifikációs nevezését. A csoportkörben a válogatottakat 8 csoportba osztották be, a mérkőzések a ma ismert oda-visszavágós rendszerben zajlottak. A győzelem 2 pontot ért, a döntetlen pedig egyet. Csak a csoportelsőként lehetett továbbjutni.
Hoffer József nemzeti csapata Franciaország, Bulgária és Norvégia mellé nyert besorolást. '70 októberében Oslóban kezdtünk egy sima 3–1-gyel – Bene Ferenc és Nagy László az első félidő derekára a fontos kérdéseket lerendezte –, amivel gyakorlatilag el is takarítottuk az útból a továbbiakra Norvégiát.
Mivel a következő tétmeccsünkre '71 áprilisáig várni kellett, az MLSZ előtte lekötött két edzőmeccset: a norvégverés után a bázeli St. Jakob Parkban győztünk Fazekas László góljával Svájc ellen, majd a bécsi Praterben voltunk udvariatlan vendégek, és diadalmaskodtunk Bene duplájával Ausztria fölött. A franciák elleni követező selejtező előtt tehát pozitív volt a hangulat, mégis beragadtunk, és Revelli második félidő derekán szerzett szemfüles találatát csak a hajrában sikerült kiegyenlítenie Kocsis Lajosnak – büntetőből. A 46 ezer szurkoló lelkesedéséből ítélve ez az eredmény (1–1) akkor még megbocsátható volt.