18 éves, de már lekörözte Pogbát

Steven Gerrard már évekkel ezelőtt nagy jövőt jósolt a United ellen remeklő Trent Alexander-Arnoldnak.

Földi Bence
2017. 01. 17. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezhetünk, tavaly november végén robbant be a nemzetközi futballköztudatba a Liverpool egyik fiatalja, Ben Woodburn. Akkor hosszabban is elmeséltük a srác történetét, most azonban újabb kortársáról, Trent Alexander-Arnoldról kell szót ejtenünk. A fiú októberben ünnepelte 18. születésnapját, vasárnap, a Manchester United ellen pedig kezdőként lépett pályára a Liverpoolban – ez volt ötödik meccse, és eddig nagyon meggyőző a teljesítménye. De ki ez a 175 centiméter magas vézna középpályás, aki a nagycsapatban rendre jobbhátvédet játszik?

Trent Alexander-Arnold Liverpool északi külvárosában, West Derbyban született 1998-ban. A tizennégyezer lakosú település több szálon is kötődik a Liverpool FC-hez: egyrészt itt élt az edzőlegenda Bill Shankly, másrészt itt működik a klub edzőközpontja, a Melwood is. 2004-ben csatlakozott a Vörösökhöz, majd lépkedett felfelé a ranglétrán. Az U-16-os és U-18-as csapatnak már kapitánya is volt, ekkor figyelt fel rá Steven Gerrard, a klub legendás csapatkapitánya, aki 2015-ös önéletrajzi könyvében méltatta az akkor 16 éves Alexander-Arnoldot.

„Trent Arnoldnak hihetetlenül jók az esélyei arra, hogy a profik között az egyik legjobb legyen”

– írta az edzővé válásához szükséges gyakornoki időt az ifiknél töltő Gerrard a játékosról. Szerinte Alexander-Arnold minden olyan képességgel és tulajdonsággal rendelkezik, ami ahhoz kell, hogy nagy játékos váljon belőle.

A scouse a Liverpool-környéki vagy Mersey-parti angol akcentust jelenti, ennek beszélőit nevezik scousernek.

„Jó a hozzáállása, ráadásul West Derbyból jön, ahol a Melwood is fekszik. Igazi scouser, és ahogy én John Barnesszá és Steve McMahonné akartam válni, ő úgy nőtt föl, hogy a bőrömbe bújva focizott a Mersey-parti parkokban” – mesélte Gerrard, aki tavaly vonult vissza az élsporttól, és jó eséllyel a Liverpool valamelyik korosztályos csapatánál kaphat hamarosan állást. Úgy vélte, Alexander-Arnold sokoldalú játékos, akit több poszton is be lehet vetni, ráadásul az angol utánpótlás-válogatottban is számítanak rá.

Ahol szintén jól megy neki: az U-19-eseknél tavaly októberben duplázott Horvátország ellen, majd novemberben ismét két gólt vágott, Wales ellen. Emellett a Liverpool U-23-as csapatában is villogott, így Jürgen Klopp, a Liverpool német szakvezetője megadta neki a lehetőséget a felnőtteknél. Alexander-Arnold október 25-én a Ligakupában a Tottenham ellen mutatkozott be, 68 percet játszott, amíg a csapat első számú jobbhátvédje, Nathaniel Clyne le nem váltotta.

A Vörösök korábbi játékosa és edzője, Graeme Souness a meccs után szuperlatívuszokban beszélt Alexander-Arnoldról, állítása szerint gyors, atletikus és agresszív játékosról van szó.

„Minden tulajdonsága megvan ahhoz, hogy top játékos legyen. Jól védi a rábízott területeket, jó lábbal, és erőszakos is. Egyszer bajba keverte magát az első félidőben, de összességében remekül teljesített”

– jelentette ki Souness, Alexander-Arnold teljesítménye pedig Kloppot is meggyőzte. A Ligakupa-forduló válogatottjába is bekerült focista november 8-án – Ben Woodburnnel és Kevin Stewarttal együtt – profi szerződést kötött a Liverpoollal, majd a sorozat következő fordulójában, november 29-én, a Leeds United ellen is kezdő volt. A mérkőzésen újra bizonyította, az őt ért dicséreteknek van alapja: amellett, hogy gólpasszt adott Divock Origineknek, a meccs emberének választották. Azért is különleges volt számára a találkozó, mert amikor a Liverpool utoljára játszott a Leedsszel, Alexander-Arnold még Jamie Carraghert kísérte ki a pályára 2009-ben. December közepén pedig a Middlesbrough elleni 3-0-s győzelem alkalmával a Premier League-ben is bemutatkozhatott.

És hogy ne maradjon ki egy sorozat sem, az FA-kupa levegőjébe is beleszagolt. Majd eljött a nagy nap, január 15-e, amikor a sérüléssel bajlódó első számú jobbhátvéd, Nathaniel Clyne helyén a kezdőcsapatban kapott helyet. Ennél nehezebb meccsen nem is kezdhetett volna: a Manchester United ellen, idegenben lépett pályára a közelmúlt rosszabb eredményei miatt kissé megtépázott önbizalmú csapat. A Liverpool ugyan megszerezte a vezetést az első félidőben Milner büntetőjéből, végül Ibrahimovic egyenlíteni tudott, Alexander-Arnold pedig végigjátszotta a találkozót. Vicceskedésre is volt ereje:

„Szép, mi?” – tette fel a játékos teljesítményére vonatkozó kérdést a meccs után Jürgen Klopp. A német szerint az elején Alexander-Arnoldnak meggyűlt a baja a liga egyik leggyorsabb játékosával, Anthony Martiallal, kellett egy kis idő az alkalmazkodáshoz, de briliánsan megoldotta feladatát. Klopp elárulta, a meccs előtt azon gondolkodott, hogy Milner kezd jobbhátvédként és Alberto Moreno a bal szélen, de nem akart két poszton is változtatni egy sérülés miatt. Végül Alexander-Arnoldot állította Clyne helyére. Klopp hozzátette:

„Tudtuk, hogy készen áll, és ezt be is bizonyította.”

Védőtársa, az észt Ragnar Klavan is elismerően nyilatkozott a fiúról, szerinte az, hogy rövid idővel a kezdés előtt beugrott és pompásan játszott az Old Traffordon, arról árulkodik, hogy Alexander-Arnold minőségi, jó játékos. Tény, remekül játszott a jobbhátvéd posztján, ötvenhatszor ért labdába, ebből tizennégyszer az ellenfél térfelén. Háromszor szerelt, kétszer sikeresen csípte el a United játékosainak passzát, nyolcszor szabadított fel, és ő volt az egyetlen Liverpool-védő, aki az egész meccsen nem követett el szabálytalanságot. Többször is javította társa, Dejan Lovren helyezkedési hibáit, levette a pályáról Martialt, akinek a helyére beállt Mata sem jutott lövőhelyzetig, kulcspasszig vagy sikeres keresztlabdáig. Igaz, kétszer leszerelték Alexander-Arnoldot, de összességében a legtöbb statisztikai mutatóban a José Mourinho-féle United százmilliós állítólagos talizmánja, Paul Pogba fölé tudott nőni. Jim Beglin, a Vörösök exjátékosa ezt írta Twitteren: „Alexander Arnold sokkal drágább játékosnak tűnt Paul Pogbánál”.

A Liverpoolnak az elmúlt években mindig volt fiatal, szenzációsnak kikiáltott szélső védője, gondoljunk csak Jon Flanaganre, Martin Kellyre vagy André Wisdomra, ám egyikőjük se maradt hosszú évekig a kezdő tizenegy tagja. Alexander-Arnoldot is két veszély fenyegeti: az egyik, hogy lesz egy karrierjére hosszabb távon is kiható sérülése, a másik, hogy fejébe száll a dicsőség. Reméljük, mindkettő elkerüli, és Alexander-Arnold végül nem lemorzsolódik, hanem kiszorít valakit a kezdőből.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.