Tavaly decemberben nyilvánosságra került, hogy Sisa Tibor segítségével a német Jörg Daniel irányítja a magyarországi labdarúgóedző-képzést. A 65 éves német szakember bő másfél évtizeden át állt a „német MLSZ” alkalmazásában.
– Az első benyomások pozitívak. Meglévő struktúrát találtam az edzőképzésben, aminek lehet, hogy néhány pontját meg kell változtatni, de ennek részleteiről még korai lenne beszélni – fogalmazott az M4 Sportnak Daniel.
A hétvégén több találkozót is megtekintett a tavaszi idényt nyitó Magyar Kupa-körből, és mint mondja, „érdekes benyomásokkal” gazdagodott.
A jó edzőképzés mibenléte szerinte minden országban függ az ottani hagyományoktól, amihez hozzá kell igazítani az újdonságokat.
– A labdarúgás fejlődik, és fontos, hogy az ember kövesse ezt a fejlődést, és más országokból is integrálni kell a tudást. Másolni nem lehet. A gyökereket meg kell tartani, ápolni kell, a többit érdemes változtatni – emelte ki Jörg Daniel.
Szerinte Magyarországon technikailag magas szintű labdarúgás honos, de hogy a képzésben mit helyeztek előtérbe az elmúlt években, azt nem látja igazából, de azt egyértelműen látja, hogy a válogatott múlt nyári sikerei kedvet csináltak a focihoz.
Hogy mit és hogyan lehet átvenni, arról elmondta, az UEFA cövekeket szúrt le a képzésben, ami helyes, hiszen a futball nemzetközivé vált, a határok pedig elmosódnak. No de mire kell a hangsúlyt helyezni? A legmagasabb fokozatú edzők kinevelésére vagy az utánpótlásedzők tudásának bővítésére?
– Az egyik nem megy a másik nélkül. Nyilván van egy pro licenc, amit meg kell szerezni, de a profi labdarúgás nem működik ifjúsági edzés nélkül. Alapos képzést kell biztosítani már a legfiatalabb tehetségek esetében is, hogy stabil, profi labdarúgást alakítsunk ki.
Daniel a már képzett szakemberek folyamatos tanulását is hangsúlyozta.
– A labda mellett kell maradni. Új tendenciákat, új fejleményeket kell tudni integrálni. Az edzők pedig ne zárkózzanak el a fejlemények elől! Nem az a cél, hogy két-három évig jó legyen a labdarúgás, hanem hogy hosszabb távon is stabilizálódjon. Németország tizenöt éve a padlón volt, de sok-sok munkával pozíciót lehet fogni – újságolta Jörg Daniel.
Szerinte türelem kell ehhez a folyamathoz, egy-két év alatt nem lesz eredmény. A világfutball ugyanakkor nyitott, bárki eljuthat bárhová, erre példaként épp Dárdai Pált említette, aki ma a Bundesligában remeklő Hertha BSC vezetőedzője.
Arra reagálva, hogy az NB I első hat csapatánál nem magyar származású edző dolgozik, azt mondta, természetes, hogy a magasra törő bajnokságokban „nemzetközi edzők” irányítják a csapatokat, megnyíltak a határok. De a fiatal edzők előtt közben meg kell nyitni a csatornákat, hogy a maguk szintjén azért tevékenykedhessenek.
Rövid távú feladatai között említette, ha végez a honi viszonyok teljes feltérképezésével, edzőkurzust indít, meglátja, hogy hányan jelentkeznek majd – és nem fog lemondani az utánpótlásban dolgozó fiatal szakemberekről sem.