A „nemzet bombázója” hatékonyabb, mint Messi

Az UEFA érdekes statisztikát közölt a nemzetközi kupamérkőzéseken szereplő gólvadászokról.

Páll Norbert
2017. 02. 14. 4:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vége a Bajnokok Ligája téli álmának, a nyolcaddöntőkkel folytatódnak a még versenyben lévő élcsapatok küzdelmei. Az Európai Labdarúgó-szövetség pedig ráhangolódásképp egy olyan statisztikát közölt, amely minden, az UEFA égisze alá tartozó nemzetközi kupamérkőzésen (Bajnokok Ligája, Bajnokcsapatok Európa-kupája, Intertotó-kupa, UEFA-kupa, Európa-liga, UEFA-szuperkupa) szereplő játékos góllövési hatékonyságát mutatja. A lista egyetlen kritériuma, hogy a „résztvevő” legalább húsz mérkőzésen pályára lépjen. A rangsor bővelkedik a régi idők focijának legnagyobb alakjaiban, de találunk még ma is aktív csatárt.

Az első helyen az a Radamel Falcao áll (47 meccsen rúgott 41 góllal), aki az AS Monaco csapatában született újjá, s tért vissza Európa legjobb csatárai közé. Élettörténete nem mindennapi. Ahogy a legtöbb dél-amerikai sztár, ő is a mélyszegénységből tört ki. Már tizenöt évesen az argentin River Plate-nél bontogatta szárnyait. A rendkívül csöndes, szinte minden interjú alól kibúvót kereső kilences a „Milliomosoktól” a Portóhoz került, ahol a mai napig megdönthetetlen rekordot állított fel, 22 nemzetközi góljával vezeti a klub örök rangsorát. Portugáliából aztán az Atlético Madridhoz igazolt, ahol akkoriban neki kellett feledtetnie Fernando Torrest – a két szezon alatt hetven bajnoki góljával sikerült is.

A 31. születésnapját a múlt pénteken ünneplő „El Tigrét” a madridi időszaka alatt sokszor pénzéhséggel vádolták, és a monacói milliárdok csábításának eleget téve ez a bélyeg végleg rá is égett. A kicsiny hercegségben azonban nem volt sokáig maradása, így Angliában keresett magának újabb kihívásokat. A szigetországi kiruccanástól utólag szívesen eltekintene, mivel sem a Manchester Unitedben, sem a Chelsea-ben nem tudott maradandót alkotni. Jól érzékelhető volt, hogy dél-amerikai mentalitása távol állt a rideg szigetországi körülményektől. Londonból nagyon gyorsan visszamenekült Monacóba, ahol újfent magára talált. Az idei szezonban tizenhat találatával harmadik a Ligue 1 góllövőlistáján, és egy hét múlva a BL-ben is riogathatja a Manchester City amúgy is ingatag lábakon álló védelmét.

A lista második helyén – a hatékonyságot tekintve mindössze két század százalékkal lemaradva Falcaótól – a Bayern és a Bundesliga története utolérhetetlennek vélt klasszikus kilencese, Gerd Müller áll (71 mérkőzés, 62 gól). Amikor a 71 éves német legenda a pályán volt, minden csapattárs hátradőlhetett, csak el kellett hozzá juttatni a labdát, majd a „nemzet bombázója” megoldotta feladatát. Félelmetes a mérlege: 35 Bajnokok Ligája-, illetve Bajnokcsapatok Európa-kupája-mérkőzésen 34 gólt szerzett. Ennek értékét még inkább növeli, hogy fénykorában jócskán alacsonyabb volt a kupasorozatban szereplő csapatok létszáma, hisz a BEK-ben csak a bajnokok indulhattak.

A háromszoros BEK-győztes, világbajnok ékkel kapcsolatban talán kevesen tudják, hirtelen véget érő pályafutása után rohamléptekkel indult el a lejtőn, csak csapattársainak köszönheti, hogy megmenekült a korai tragédiától. A „Császár”, Franz Beckenbauer munkát adott neki, harminc éven át foglalkozhatott fiatal bajor labdarúgókkal, csiszolhatta a csatártehetségek hatékonysági mutatóit. A fiatalok pedig attól az embertől tanulhattak, akit a góllövő-örökranglistán csak Pelé és Romario előz meg.

A leghatékonyabb góllövők rangsorában ott van még Stéphane Guivarc’h (Auxerre, Rennes, Newcastle United), Puskás Ferenc (Budapest Honvéd, Real Madrid) és Lionel Messi (Barcelona) is.

###HIRDETES2###

Jönnek a nyolcaddöntők

A Bajnokok Ligája 2016/2017-es évada ma a nyolcaddöntőkkel folytatódik. A Barcelona a Paris Saint-Germain ellen folytathatja jó sorozatát, őt 2013-ban és 2015-ben is búcsúztatta a sorozattól – igaz, akkor a negyeddöntőben. Lucas, a párizsiak brazil támadója is úgy véli, a Barca a párharc esélyese, azonban a párizsiak bízhatnak a hazai pályában és Edinson Cavaniban, aki Lionel Messi mögött a második a BL góllövőlistáján. A másik párharc esetében elmondható: a Borussia Dortmund három év után ismét bejuthat a legjobb nyolc közé, amihez az első lépést a Benfica otthonában kell megtennie. Bár a dortmundiak a csoportkör hat meccse alatt 21 gólt szereztek – ez csúcs a BL történetében –, ám az nehézséget jelent nekik, hogy teljesítményüket a Bundesligában is állandósítsák. Mindkét mérkőzés 20.45-kor kezdődik (előbbit az M4, utóbbit a Sport1 adja), a visszavágókat pedig március 8-án rendezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.