Csányi odaszúrt a magyar kluboknak és Dollnak

Elképzelhető, hogy lesz fizetési sapka. A kijutás a 2020-as Eb-re kötelező. Értékelt az MLSZ-vezér.

MNO
2017. 02. 14. 8:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú interjút készített a Nemzeti Sport Csányi Sándorral, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökével. A beszélgetés több témát is érintett, ezek mentén haladva összegezzük az elhangzottakat.

Természetesen a téma kapcsán felmerült Szalai Ádám kijelentése. A válogatott és a Hoffenheim támadója korábban arról beszélt, hogy egyrészt kihalt a fiatalokból az alázat, másrészt egyetlen húsz-huszonegy éves magyar srác sincs, aki jegyzett külföldi bajnokságban dörömbölne valamelyik csapat ajtaján. Így nem látja, kikből táplálkozhat később a magyar válogatott. Csányi szerint ez olyan kérdés, amelyről megoszlanak a vélemények, ám ő maga is úgy látja,

„nem érkezik elég fiatal például az alacsonyabb osztályokból, kevesebb, mint a legjobb bajnokságokban. Mintha nem mindenkit fedeznének fel nálunk.”

Persze az MLSZ első embere azért finomított azzal, hogy szóba hozta az U17-es és az U19-es válogatott Eb-selejtezőjét, illetve hogy egyre több fiatal játszik az első és másodosztályban. Továbbá egyértelművé tette, kötelező a kijutás a 2020-as Eb-re, mindehhez pedig a honosítást sem tartja elképzelhetetlennek, hiszen a hazai labdarúgásnak szüksége van minden segítségre.

„Minden túlzás nélkül állíthatom, azok a napok, amelyeken a pótselejtezőket és az Eb-meccseket vívtuk, életem legszebb napjai voltak” – emlékezett vissza az OTP-vezér a kontinenstorna körülményeire. Elmondta, annak örült a legjobban, hogy Magyarország tekintélye megnőtt a nemzetközi futballvilágban.

Az évtizedek óta várt tornára pedig az a Storck vezette ki a nemzeti együttest, aki a pótselejtező előtt személyes találkozó alkalmával azt mondta neki,

akkor tudunk kijutni az Eb-re, ha meghozhat bizonyos döntéseket.

Csányi végül helyt adott kérésének, ami végül jó döntésnek bizonyult, mint ahogy az is, hogy 2018-ig meghosszabbították a szerződését, ugyanis csak így tud bátran és nyugodtan dolgozni. Az MLSZ-elnök úgy látja, hogy a német trénernek jelentős hibákat kell elkövetnie, hogy megvonják tőle a bizalmat.

S, ha már edzők: Csányi kitért az edzőképzésben történt változásokra is. „Ami miatt úgy gondoltuk, hogy a Jörg Daniel, Sisa Tibor német-magyar kettősre bízzuk az irányítást, az az volt, hogy a felmérések szerint a hazai edzések intenzitása, minősége még mindig jócskán elmarad az európai élcsapatok edzésein tapasztaltaktól.”

Az MLSZ egyetértett Dárdai Pál volt szövetségi kapitány javaslatával, hogy az Európa-bajnokság után az első három fordulóban a klubok ingyen engedjék be a szurkolókat, de a csapatok nem voltak ebben partnerek. S hogy miért alacsony a nézőszám? „Nem könnyű egyértelmű választ találni. Vannak klubok, amelyek nagyszerű marketingtevékenységet folytatnak, mégsem jönnek a szurkolók. Mások nem fordítanak nagy figyelmet erre, az átlagnézőszám mégis a jobbak között van” – válaszolt Csányi. A szövetség első embere reméli, ha elkészülnek az új stadionok, elindulhat a nézőszám növekedése.

Ezek után azonban az is következik, hogy sok olyan szigorítás van, ami eltántorítja a nézőt a mérkőzés helyszíni megtekintésétől. Csányi Sándor szerint egyrészt a személyi azonosítást a sporttörvény írja elő, másrészt a szurkolókkal is törekedni kell a kompromisszumokra.

A Fradi edzőjének, Thomas Dollnak a kirohanásával pedig az a véleménye, hogy az edző bűncselekménnyel vádolt meg „valakiket”, de nem lehet tudni, hogy a szövetségre, a játékvezetőkre, a játékvezetői bizottságra vagy pontosan kire is gondolt. „Gyáva dolog az efféle, nem konkrét vád megfogalmazása, arra viszont sajnos alkalmas, hogy lejárassa az egész magyar labdarúgást, megkérdőjelezze a bajnokság tisztaságát” – tette hozzá a labdarúgó-szövetség vezetője.

A beszélgetés során felmerült, hogy amióta a televíziós jogdíjakból és a szerencsejátékból érkező bevételek stabilizálták a klubok anyagi helyzetét, nem javult a magyar csapatok nemzetközi szereplése. Sőt, egymásra licitálnak a klubok. Az elnök több problémát is lát ebben az esetben, például azt, hogy bérek harminc százalékát fizetik ki olyanoknak, akik egyáltalán nem játszanak. Van, ahol nagyobb létszámú a keret, mint a nagy nyugati egyesületeknél, és a klubvezetők hagyják magukat zsarolni.

„Gondolkodunk a fizetési sapka bevezetésén, de ez még csak csírájában lévő kezdeményezés.”

S, hogy mire a legbüszkébb Csányi? A taórendszer kihasználására, a profi klubok anyagi helyzetének megerősítésére és a válogatottal kapcsolatos jó döntésekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.