Ismét előkerült a sporttudomány és az orvostudomány határterületének egyik slágertémája: káros-e a fejelés? Egyértelmű választ még senki sem adott a kérdésre, a korábbi kutatási eredmények hol megerősítették az összefüggést, hol cáfolták. A legújabb kutatási eredmények is Nagy-Britanniában, a fejelés hazájában lettek nyilvánosak, és nem arra serkentenek minket, hogy mindenáron profi labdarúgók legyünk, vagy legalábbis jobban járunk, ha nem a fejjáték mesterei leszünk.
Akár demenciát is okozó agykárosodás jeleit fedezték fel ugyanis brit kutatók egykori futballjátékosoknál, ami megerősíti azokat a félelmeket, melyek szerint veszélyes lehet a labda rendszeres fejelése vagy a többiekkel való összeütközés a pályán – írja az MTI.
A tanulmány során hat elhunyt férfit is vizsgáltak, akik hosszú focista karrier után hunytak el demenciában szenvedve. Mindannyian gyakorlott fejelők voltak. Az eredmények alapján az feltételezhető, hogy a profi labdarúgókat hosszú távon ugyanolyan kognitív problémák fenyegetik, mint a bokszolókat vagy az amerikaifutball-játékosokat. Szakértők szerint azonban további kutatásra van szükség ahhoz, hogy bebizonyítsák az egyértelmű kapcsolatot a demencia és a fejelés között. Hozzátették: a kockázat minimális az alkalmi játékosok számára.
Bemutattuk, hogy
ugyanaz a kórkép, amely előfordul volt bokszolóknál, előfordulhat néhány volt futballistánál is,
akik demenciával küzdenek, de nyomatékosítom: csak nagyon kisszámú játékost vizsgáltunk – mondta Huw Morris, a University College London (UCL) neurológiai intézetének kutatója, a tanulmány társszerzője.
„A vizsgált sportolók karrierjének átlagos hossza 26 év volt, ami több ezer órányi játékidő, több ezer órányi edzés és több ezer fejelés. Úgy gondolom, a szabadidőben focizóknál rendkívül alacsony a kockázat – tette hozzá. A labdarúgás a világ legnépszerűbb sportága, és a kutatók szerint a fejsérülések kockázatát a játék előnyeinek tekintetében kell mérlegelni:
a foci hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez, mely egyébként csökkenti a demencia kialakulásának esélyét is.
Az Acta Neuropathologica című tudományos lapban szerdán megjelent tanulmány elkészítéséhez a szakértők 14 visszavonult, demenciában szenvedő futballistát követtek figyelemmel, hatuk esetében megkapták a legközelebbi hozzátartozó engedélyét az elhunyt sportolók halála utáni vizsgálathoz is.
A hatból négy sportoló agyában krónikus traumatikus enkefalopátiára (CTE), a demencia potenciális okozójára utaló bizonyítékot találtak. Mind a hatuknál az Alzheimer-kór jelei is mutatkoztak. A CTE gyakori egykori bokszolók esetében, progresszív memóriaromláshoz, viselkedésváltozáshoz és motoros (mozgásbeli) képességek csökkenéséhez vezet. A Brit Futballszövetség szerint további kutatásokra van szükség annak megállapítására, vajon a degeneratív agyi betegségek általánosabbak-e a volt focisták körében.
Érdemes néhány korábbi megfigyeléssel is összevetni az eredményeket. Egy tavaly, Skóciában napvilágot látott tanulmány szerint
a fejelés rontja a memóriát.
Nem volt véletlen ezúttal sem, hogy a brit futball szolgáltatta a témát. Jeff Astle, a West Brom Albion egykori csatára 2002-ben, 59 évesen hunyt el, miután évekig súlyos demenciában szenvedett.
Néhány évvel korábban viszont a Regensburgi Egyetemen éppen az ellenkezőjére jutottak, eszerint
egy-egy átlagos edzésnek, amely során sokat fejel a futballista, nincs káros hatása.
Hozzá kell tenni, hogy a németországi kutatás során nem hosszú távon követték a biológiai változásokat, viszont nagyobb mintaszámmal dolgoztak.