Szórja a pénzt a felcsúti futballklub – az akadémisták kárára

Csákváron találnak menedéket a kinevelt, de mellőzött labdarúgók, akiknek esélyük sincs Pintér Attilánál.

MNO
2017. 03. 10. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmányban termeli ki a futballistapalántákat a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA), hogy aztán az egyesület első csapatában már hírmondónak is alig maradjon belőlük. A Népszava pénteken mögé nézett a dolognak.

Pintér Attila korábbi válogatott szövetségi kapitány téli érkezésével – három évre – még kevésbé tűnik valószínűnek, hogy a helyzetben változás álljon be, vezetése alatt rutinos korábbi NB I-es labdarúgók – például Vanczák Vilmos, Sándor György, Lencse László, Zsidai László, Tischler Patrik, Gyömbér Gábor, Szakály Péter és mások – szerepelnek a mérkőzéseken, velük óhajtja végrehajtani az élvonalba visszajutást a Felcsút. Volt, aki nem is olcsón érkezett a miniszterelnök falujába, Prosser Dániel a Honvédtól 300 ezer euróért, Hegedűs János a Haladástól 400 ezerért érkezhetett sajtóinformációk szerint.

Az NB II eddigi három játéknapja közül Pintér az elsőn egyetlenegy, a másodikon szintén egy, a harmadikon pedig sérülések miatt két volt akadémistát küldött pályára kezdőként. A többiek, akiknek esélyük sincs a kirakatcsapatba kerülni, sok esélyük nincs, mondjuk mehetnek a közeli, szintén másodosztályú Csákvárhoz. Például Fényes Szabolcs, aki fiatal és szeretne játszani. „Nem elégít ki, hogy adott esetben csak a keretben legyek vagy éppen a kispadot koptassam. Erre úgy láttam, most nagyobb esélyem nyílik Csákváron, mint Felcsúton.” A Csákvár kezdőjében az első tavaszi fordulóban hat, Puskás Akadémián nevelkedő játékos volt, s az együttes élén is egy felcsúti nevelésű edző áll, épp Pintér felcsúti elődje, Vincze István. A gyakorlat szerint ugyanakkor van egy kis probléma, hiszen a Csákvár nem lehet hivatalos fiókcsapata a Felcsútnak, ugyanis ezt az MLSZ versenyszabályzata azonos osztályban szereplő csapatok esetében tiltja.

A látvány- és csapatsport-támogatásnak nevezett közpénzből az elmúlt öt támogatási időszakban összesen 11 milliárd forint került a Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítványhoz, ezzel a Puskás Akadémia valamennyi egyesület közül messze a legtöbb bevételt könyvelhette el ebből a forrásból. Összehasonlításképp: a hazai labdarúgó-akadémiákat vizsgáló és besoroló Double-Pass auditján Felcsút a hatodik helyen végzett. Az őt megelőző öt akadémia (a debreceni, a szombathelyi, a kispesti, a Sándor Károly és a győri) a legutóbbi, 2015–16-os pályázati időszakban összesen 1,11 milliárd forintot kapott, míg a PFLA egyedül 1,73-at.

A klub az elmúlt években egyetlen játékost sem tudott eladni közvetlenül Felcsútról, csupán Sallai Rolandot adta kölcsön a kiesőhelyen álló olasz Palermónak.

Az akadémiát éppen 10 esztendeje nyitotta meg Orbán Viktor ezekkel a szavakkal: „Csak úgy támasztható fel a magyar futball, ha helyben, alulról építkezve megteszünk mindent az új futballgenerációk igényes, magas szintű neveléséért. Létrehoztunk hát egy labdarúgó-akadémiát támogatóink segítségével. Nemcsak a magunk örömére, hanem azért, hogy jó futballistákat neveljünk, akik aztán az egész magyar labdarúgásnak hasznára lehetnek.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.