Csányi bekerült a FIFA vezető testületébe

1994 óta nem történt ilyen a nemzetközi szövetség tanácsában. Szepesi György volt az utolsó magyar.

MTI
2017. 04. 05. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A FIFA vezérkarának Szepesi György 1994-es visszavonulása óta nem volt magyar tagja. A magyar sportvezető mellett Kosztakisz Kucokumnisz ciprusi futballelnököt és Dejan Savicevicet, a montenegrói szövetség vezetőjét, illetve Reinhard Grindelt, a német elnököt delegálta az UEFA – egyhangúlag – a tanácsba, melyben így hét európai képviselő lesz.

Az MLSZ-t vezető Csányi Sándort – aki az UEFA végrehajtó bizottságának a tagja – négy évre választották be a FIFA vezető testületébe. Szintén négy évre kapott megbízást Kucokumnisz és Savicevic, Grindel mandátuma pedig két évre szól – ő az eltiltott Wolfgang Niersbach hátralévő két évét tölti ki.

Az UEFA nyolc személyt delegálhat négy évre a FIFA tanácsába, kétévente választják meg a tagok felét. Jelenleg azért van csak hét európai tagja testületnek, mert a szigorú szabályok miatt több jelölt is visszalépett még a szavazás előtt: az izlandi Geir Thorsteinsson elveszítette elnöki tisztségét hazája szövetségében, így nem volt delegálható, az orosz Vitalij Mutko pedig miniszterelnök-helyettesként a politikai semlegesség elvének nem felel meg.

A nyolcadik európai hely betöltéséről az UEFA szeptemberi rendkívüli kongresszusán dönt majd.

A FIFA 2016-os konferenciáján a reformprogram részeként jelentette be, hogy megszűnik a végrehajtó bizottság, amelynek helyét a korlátozott döntéshozó jogkörrel rendelkező FIFA-tanács veszi át. A harminchét főből álló új testület napi rendszerességgel segíti majd az általános titkárság munkáját, és egyeztet azzal a szintén új, kormányzóbizottság nevű testülettel, amelynek legtöbb tagja nem a labdarúgás világából kerül ki. A tanács a felelőse a FIFA teljes stratégiai vezetésének, az úgynevezett általános titkárság pedig felügyeli a működési és üzleti tevékenységeket, amelyek a stratégia hatékony végrehajtásához szükségesek.

Az UEFA-kongresszus Navracsics Tibor felszólalásával kezdődött, aki az Európa Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportügyért felelős biztosaként Aleksander Ceferin UEFA-elnök meghívására vesz részt az eseményen. A politikus beszédében kiemelte, a labdarúgás mindig is fontos eszköz volt a tömegsport népszerűsítésében, az integrációban, a rasszizmus elleni harcban, és a fair play, valamint a szolidaritás eszméjének terjesztésével segített egymáshoz közelebb hozni az embereket. Hozzátette, bízik abban, hogy az UEFA és az Európai Unió közötti jó kapcsolat a továbbiakban is megmarad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.