– Fergeteges hangulat, szebbnél szebb koreográfiák, több mint 5000 fiatal és idős szurkoló. (Érzékeltetésképp, az MTK–Fradi NB I-es mérkőzést 4368-an látták – a szerk.) Ez jellemezte a május 7-i, Dunaújváros–Ferencváros II mérkőzést. Mit szól ehhez?
– A mai nap igazi futballünnep volt. Mind a ferencvárosi, mind a dunaújvárosi szurkolótábor kitett magáért, nagyon jó hangulatú meccs volt. Sajnos a fiúknak nem sikerült a győzelem.
– Miért van az, hogy sokszor többen járnak azokra a harmadosztályú mérkőzésekre, amelyekre a Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül csoport szervez utazást, mint az NB I-es találkozókra?
– Azért, mert a Ferencváros mint életérzés és eszmeiség ezeken a mérkőzéseken jelenik meg. A Ferencváros ugyanis többet jelent, mint tizenegy játékos vagy egy stadion. Mindemellett egy harmadosztályú mérkőzésen nincsenek teljesen felesleges biztonsági intézkedések, nincsen vénaszkenner, ezért a szurkolótábor ide el tud látogatni.
– Mi az oka annak, hogy megszüntetik a harmadosztályú csapatot?
– Ezt inkább Kubatov Gábortól kellene megkérdezni. Nem tartom jó döntésnek, de ez teljesen a magánvélemény, szakmailag nem szólnék hozzá.
– Leültek-e ismét beszélni Kubatov Gáborral, mióta a klubelnök jelezte, lesz egyeztetés? Vannak-e fejlemények?
– Mindig is abban bizakodunk, hogy lesznek fejlemények. Történt már egyeztetés, de ennek eredményéről egyelőre nem szeretnék beszélni. Reméljük, minél előbb megoldódik ez a helyzet, mert az egésznek egyedül a Ferencváros látja kárát. Úgy gondolom, mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy a helyzet megoldódjon. Próbálunk az egyezség felé hajlani, de ez egy összetettebb probléma a klubvezetés és a Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül csoport között.
– Több magyar klub, így a Ferencváros esetében is elhangzott, hogy a politika túlzottan befolyásolja a futballt. Mit gondol erről?
– Ez az egész magyar sportéletre igaz, de a politika nem csak a sportban jelenik meg. Ma Magyarországon szinte semmi sem működhet a politikától függetlenül. Rossz, hogy a sportot is ilyen mélyen átszövi. Teljesen függetlennek kellene lennie a kettőnek.
– Mikor tervezik a következő szurkolói megmozdulást?
– Ezt egyelőre nem tudom, majd az alkalom szüli. Amikor lehet, és meg tudjuk oldani, el szoktunk menni mérkőzésekre. Csak akkor tudunk erről információt adni, amikor már teljesen biztos a helyzet, mivel többször előfordult, hogy keresztülhúzták a számításainkat. Valamiért, valakiknek nem jó, és úgy néz ki, nem örülnek neki, ha mi meccsre járunk. Ennek ellenére megpróbálunk minél többre elmenni.
– A vénaszkennerrel kapcsolatban felmerült az alkotmánybírósági felülvizsgálat, miszerint a szerkezet használata személyiségi jogot sért. Tud-e erről valami információt?
– Úgy emlékszem, megint elnapolták, de nehéz követni az eseményeket. Viszont attól függetlenül, hogy az Alkotmánybíróság hogyan dönt, mi nem gondoljuk, hogy a vénaszkenner használata az alkotmányos keretekbe belefér. De ez megint csak politika, nem is véletlen, hogy ennek a kérdésnek a felülvizsgálatát folyamatosan elnapolják.
Lipcsei Peti, Lipcsei Peti
A mérkőzés után (de a meccs közben többször is) Lipcsei Pétert éltették a Fradi szurkolói, a legenda viszonzásul beszédében könnyekkel küszködve fejezte ki háláját mindazoknak, akik szurkoltak a csapatnak és elkísérték a játékosokat utolsó közös útjaik egyikére. Sajnálta, hogy az általa irányított harmadosztályú csapat megszűnik, ahogyan fogalmazott: – Páran úgy döntöttek, hogy ez a csapat meg fog szűnni – ezt óriási füttyszó követte. Beszédét így zárta: – Értetek érdemes élni – ami után a Fradi ultrái még erőteljesebben skandálták nevét, s üvöltötték: „ez a futball!”
Lipcsei Péter beszéde után a vendégszurkolók egy része berohant a pályára és levegőbe emelve vitték a Ferencváros legendáját.