Mindenkinek van véleménye Neymar rekordösszegű átigazolásáról

Az egyik megközelítés szerint végre kilépett Messi árnyékából, a másik szerint vége a fair playnek.

MN
2017. 08. 04. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irracionálisnak tartja a brazil csatár, Neymar átigazolását a Paris Saint-Germainhez Arsene Wenger, az angol labdarúgó-bajnokság élvonalában szereplő Arsenal francia vezetőedzője. A szakember úgy véli, pusztán sportszempontokkal nem igazolható a 222 millió eurós szerződés, amely brit lapok szerint összességében még többe, csaknem 500 millió eurójába kerül a PSG-nek. Wenger szerint a francia együttes katari tulajdonosainak érdekei diktálták az üzletet.

 „Minden lehetséges, ha egy ország a tulajdonosa egy klubnak” – idézte az Arsenal mesterét a The Times című lap. Az edző szerint így rendkívül nehéz tiszteletben tartani a pénzügyi fair play elveit. Egy országnak különféle érdekei fűződhetnek ahhoz, hogy egy játékos képviselje őt, és ezt különféle utakon el is tudja érni – mondta –, azonban ez nem igazolhat ilyen léptékű befektetéseket, és nem is illik a sporthoz.

Wenger szerint a tulajdonosi viszonyok megváltoztatták a futball egészét az elmúlt tizenöt évben, és a maga részéről ezért támogatja, hogy a labdarúgás csak a saját forrásaira támaszkodva működjön. Emellett számára úgy tűnik, „gyorsul az infláció”. „Tavaly léptük át a 100 milliós határt, és mindössze egy évvel később már a 200 milliósat” – utalt arra, hogy 2016 augusztusában Paul Pogba 105 millió euróért igazolt a Juventusból a Manchester Unitedhoz. Az Arsenal és a klubok kilencvenkilenc százaléka nem tud lépést tartani ezzel.

Neymar átigazolásának meglesznek a következményei – figyelmeztetett Wenger. Ha például a Barcelona, amelyben a huszonöt éves támadó eddig játszott, új játékost akar venni az érte kapott tetemes összegből, bizonyára nehézségekre számíthat. „Ami eddig 15 millióba került nekik, az most 100 millióba fog.” A francia edzőt aggasztja, hogy nem lehet ellenőrzés alatt tartani az átigazolási piacot. A gyakorlat pedig, amellyel meghatározzák a játékosok értékét, „túl van az észszerűség határain”.

Az MTI összesítése alapján a nemzetközi sajtó is nagy terjedelemben foglalkozik Neymar átigazolásával: a spanyol Sport cikke A sohaviszontnemlátásra, Neymar!, az El Mundóé pedig Egy értelmetlen rekord címmel jelent meg. Az El País azt írta: „Tavaly nyáron az egész futballtársadalom tátott szájjal bámult, amikor a Manchester United kilenc számjegyű összeget írt egy csekkre Paul Pogba szerződtetésekor. A 105 millió, amennyibe a francia játékos került, csak viccnek tűnik Neymar 222 milliójához képest.” Az olasz La Gazzetta dello Sport szerint Neymar átigazolása rémes, és „mély sebeket ejt a fair playen.”

Több helyen azt emelték ki, hogy Neymar a távozással lehetőséget kap arra, hogy kilépjen Messi árnyékából. A spanyol Marca azt írja: „a brazil Párizsban szólót táncolhat”, a brit BBC szerint pedig huszonöt évesen és nem sokkal egy világbajnokság előtt a legjobb időpontban váltott, „hogy ismét őrá irányuljon a figyelem”. A francia Le Figaro szerint azonban a labdarúgás túlzásokba esik: „Korunk félisteneket csinál a futballistákból. Valóban szükség van ennyi pénzre a szórakoztatáshoz, emberek?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.