Zárt kapuk igen, huligánok nem, avagy miért büntetik a Partizant?

Különleges, balkáni közegben lép pályára ma a Videoton. Még szerencse, hogy szinte üres lelátók előtt...

Havasi Zsolt
2017. 08. 17. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A délszláv háború mély nyomot hagyott a balkáni országok társadalmaiban. A nemzeti érzelmek, a nacionalizmus ma is a hétköznapok vezérmotívumaként jelenik meg. A háború okozta veszteségekből, a különböző eszmét valló csoportosulások közti különbségekből fakadó düh látványos megnyilvánulásaihoz a helyszínt a szerb stadionok jelentik. A nagy tömegeket vonzó futballközeg kollektivizál, engedi a nyílt érzelemkifejeződést. Egy időben, egy helyen, nem törődve a következményekkel.

Ahogy az Hadas Miklós és Karády Viktor Futball és társadalmi identitás című értekezésében olvasható: „A »drukkerség« mindig különböző identitás-, tudás-, attitűd- és érzelmi-indulati elemek többé-kevésbé reflektált halmazaként alakul ki; miképpen fölbukkanhatnak benne bizonyos ideológiai elemek is – például a politikai rendszerellenesség vagy az antiszemitizmus.” A szerbiai létesítményekben az indulat megszokott jelenség. Ahogy ebből adódóan az is megszokott, hogy a Partizan, a zárt kapu, illetve UEFA szavak szorosan összekapcsolódtak az elmúlt években. A Bajnokok Ligája selejtezőkörében, a Buducsnoszt Podgorica és az Olimpiakosz elleni hazai összecsapásokon a belgrádi együttes szurkolói nacionalista üzenetekkel provokálták a vendégeket, közben Koszovót sértő rigmusokat szavaltak. Utóbbin görögtüzeket és műanyag flakonokat is dobáltak a pályára, ezért az UEFA úgy döntött, a következő két hazai európai kupameccsét, így a mai Videoton elleni Európa-liga-selejtezőt zárt kapuk mögött kell játszani.

– A szerb nézőterek nem családbarátok, főképp nem egy Partizan–Crvena Zvezda mérkőzésen – ezt már Tőke János, a helyi viszonyokat közelről ismerő újságíró mondta a Magyar Nemzetnek. A vajdasági Magyar Szó sportrovatának szerkesztője szerint most is megvan az a réteg, amelyik balhézik. A Partizan és a Zvezda is azonosulási pont azon fiatalok számára, akik a középiskola után nem tudnak elhelyezkedni. – Még mindig elég nagy a munkanélküliség Szerbiában, ez a közeg pedig befogadja őket.

Arra a kérdésre, hogy van-e akarat a változásra kormányzati szinten, egyértelmű nemmel felelt. – Volt olyan pillanat, amikor a szerb klubok vezetőségében nagyon sok olyan futballhuligán kapott helyet, aki ellen bűnvádi eljárás folyt. Döntő szavuk volt egy-egy csapat életének alakulásában. A Partizan által többször kiadott, szurkolói magatartást elítélő közlemények csak egy kötelező kör részei.

A vezetés hagyja azt, ami a lelátón folyik, egyáltalán nem foglalkozik a jelenséggel, hiába vannak olyan kijelentések, hogy ez ártalmas a klubnak.

S hogy van-e kiút? Tőke szerint igen, a teljes megújulás vezetőségi és országos szinten dől el. Addig meg maradnak a pénzbüntetések, a zárt kapus mérkőzések. A Videoton nyugodtabb lehet, hogy csak száz néző, és nem több ezer őrjöngő szerb előtt játszik ma este 9-kor (M4).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.