Kezdjük a legfontosabbal: kisorsolták a Nemzetek Ligája csoportbeosztását. Magyarország a C osztály első kalapjából, Románia, Skócia és Szlovénia mellett várta az ellenfeleket. A végeredmény pedig a következő:
Mivel Finnország és Norvégia az éghajlati viszonyok miatt novemberben már nem játszhat mérkőzést hazai pályán, illetve Észtország, valamint Litvánia hazai mérkőzéseinek időpontjait is befolyásolhatja a téli időjárás, így a négy csapatból legfeljebb kettő szerepelhetett ugyanabban a csoportban. Ennek következtében az azonos csoportba került válogatottak képviselői a helyszínen egyeztetnek majd a meccsek helyéről, pontos dátumáról és kezdési időpontjáról. (Hogy pontosan miként néz ki a menetrend, az 16 óra körül fog kiderülni.)
Mielőtt röviden ismertetnénk az ellenfeleket, érdemes jelezni, az új szövetségi kapitány, Georges Leekens március 23-án Kazahsztán ellen debütál, majd pár nappal később Skócia ellen játszik a nemzeti tizenegy.
„Ez teljesen új kezdetet jelent, vagyis a múltban történtekkel már egyáltalán nem szeretnénk foglalkozni. Két teljesen eltérő stílusú csapat ellen tudjuk majd kipróbálni magunkat – alapvető szempont volt az ellenfelek kiválasztásakor, hogy minél többféle helyzetben, több játékstílus ellen derüljön ki a válogatottról, hogy mire képes” – mondta korábban a belga szakember.
És akkor nézzük az ellenfeleket. Mind a görög, mind a finn csapat ellen lehetnek a magyar szurkolóknak a közelmúltból emlékei. Görögországgal legutóbb 2015. október 11-én játszottunk, akkor Bernd Storck ült a kispadon, a vége pedig 4-3-as vereség lett.
Finnország ellen 2015. június 13-án Dárdai Pál vezette a csapatot, akkor Helsinkiben 1-0-ra nyert Stieber Zoltán góljával az együttes.
Ami pedig Észtországot illeti: eddig négy mérkőzést játszott a magyar válogatott a balti csapattal, és négyszer nyert is. Legutóbb öt éve, 2013 szeptemberében találkozott a két csapat, ekkor 5-1-re győztünk.
Érdemes kicsit közelebbről is megismerkedni a sorozattal. Az Európai Labdarúgó Szövetség által 2014-ben elfogadott és 2018-ban induló, új sorozatának célja, hogy minél kevesebb legyen a tét nélküli mérkőzés. (Ugyanakkor nem lesz több játéknap a Nemzetek Ligája miatt).
Az alapelv a következő volt: az UEFA az európai rangsor alapján négy külön osztályba (A, B, C, D) sorolta a válogatottakat. A csoportokon belül oda-vissza vágós rendszert hoztak létre. A sorozat 2018 szeptemberében kezdődik, és novemberig hat fordulót rendeznek majd. A csoportgyőztesek pedig két dolognak is örülhetnek:
Továbbá, ahogy az MTI fogalmaz: „Mindegyik kategóriában az a legelőkelőbb helyen záró válogatott jut indulási joghoz, amely a 2019 őszén (ahol az 55 csapatos mezőnyt 10 darab 5 vagy 6 fős csoportokra osztják) záruló, hagyományos Eb-selejtezők során lemaradt a részvételt garantáló első és második helyről.”
Ami a 2020-as Európa-bajnokságot illeti, mivel nincs házigazda ország, nincs garantált induló. Lebonyolítása azonban a 2016-oshoz hasonló lesz abban, hogy hat 4 csapatos csoport lesz, a csoportok két legjobbja és a négy legjobb csoportharmadik megy tovább a nyolcaddöntőbe, ahol egyenes kiesésessé válik a torna.
###HIRDETES###