Csányi Sándor gondolataitól fényévekre találjuk a magyar valóságot

Kiveséztük az MLSZ-elnök Világgazdaságnak adott interjúját. Lehet, hogy itt csak a veseátültetés segít.

Arday Attila
2018. 03. 06. 11:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A nemzetközi és az európai szövetségben napirenden van több olyan törekvés, amellyel magam is egyetértek, ilyen például az UEFA-ban a pénzügyi fair play második szabályozása: tovább szigorítanák, hogy a klubok csak annyit költsenek, amennyi bevételük van, indokolatlan kiadásokkal pedig ne próbáljanak ideiglenesen előnyt szerezni, egyúttal nem fenntartható módon gazdálkodni” – mondja Csányi Sándor

E ponton vissza is kanyarodhatunk az MLSZ által 2010-ben, vagyis nyolc éve kiadott, A magyar labdarúgás stratégiája című tanulmányra, amely A megújulás évtizede 2010–2020 alcímen jelent meg. Eszerint még két évünk maradt megújulni, de még fontosabb, hogy a nyolc éve leírt elvek szerint 2020-tól fokozatosan el kellene engednie az államnak a klubok kezét, azoknak pedig növelniük kellene piaci bevételeiket. Nem egészen erre tartunk.  

Aztán itt van például a fiatalok helyzete: Csányi ezek szerint tudja, mit kellene tenni: „Változtatni kell, ezért is tervezzük átalakítani az utánpótlásképzés támogatását, döntően arra építve, hogy ki nevel ki olyan játékosokat, akik akár a saját, akár más NB I-es vagy NB II-es klubban, külföldi bajnokságban, a válogatottban szerepelnek. Azoknak az utánpótlásműhelyeknek, amelyek nem képesek kinevelni ilyen játékosokat, fölösleges támogatást adni, minderről már a hetekben tárgyal az MLSZ.”

Jelenleg ettől is fényévekre vagyunk, az utánpótlásban dolgozó szakemberek között abban sincs egyetértés, az eredmény vagy a képzés a fontosabb. Szerintünk már az is elképesztő, hogy 2018-ban ez még kérdés lehet. Persze közös akarat nélkül elég nehéz. 

A tao és a pénzügyi támogatások kihagyhatatlan témát jelentenek az interjúban is. Az elnök többek között kifejti: „Minden felhasználást szigorúan, benchmarkok alapján ellenőrzünk, egy fűnyíróra vagy gereblyére sem lehet akármennyit elkölteni.”

Nézzük meg azért, hová lesznek a százmilliók, a milliárdok.

És persze ott van a stadionépítés: az interjúból nem derül ki, az üresen kongó stadionok hogyan pótolják az eltűnt pályák sokaságát, amelyeken néhány évtizede még szabadon futballozhattak akár a budapesti gyerekek is a panelek között.  

„Tudom, hogy örök vita van a stadionberuházások körül, de azt látni kell, hogy az előző ötven évben egyáltalán nem költöttünk labdarúgó-létesítményekre, csak Budapesten kétszáz pálya tűnt el – magyarázza Csányi. – Egyetlen UEFA-igényeket kielégítő stadionunk sem volt, ma már több is van. Néhány év alatt talán soknak tűnik, hogy hirtelen ennyi futballaréna nyitotta meg a kapuit, de a rájuk szánt összeget valóban érdemes fél évszázadra visszamenőleg elosztani.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.